Pred podelitvijo sta bila največja favorita Bruce Springsteen, ki je s svojimi nastopi najbolj navduševal zbrane v dvorani, ter belopolti raper Eminem, oba s petimi nominacijami. Springsteen je osvojil tri grammyje, vendar tudi letos ostaja brez najprestižnejšega. Tri nagrade je odnesla tudi ženska country skupina Dixie Chicks, Eminem pa se je moral zadovoljiti z dvema.
Slovesno podelitev, na kateri so objavili zmagovalce v 104 kategorijah, je odprl filmski igralec Dustin Hoffman, ki je najavil uvodni nastop veteranov Paula Simona in Arta Garfunkela, ki sta nastopila s pesmijo iz filma Diplomiranec z naslovom The Sounds of Silence. Oba sta prejela tudi častnega Grammyja za kariero v duetu v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja. V Madison Square Gardenu so povezovale program in razglašale zmagovalce, številne znane osebnosti, med katerimi se je ponosno pojavil tudi župan New Yorka Michael Bloomberg. Med podelitvijo so med drugimi nastopili The Dixie Chicks, Eminem, Faith Hill, Sheryl Crow in James Taylor.

Norah Jones, ki je bila ob lanskoletni podelitvi grammyjev še povsem neznana, je letos več kot upravičila nominacije in pobirala grammyje kot za stavo. Osvojila je grammyja za najboljši album (Come Away With Me), za najboljši singl (record of the year) za pesem Don't Know Why s katero je osvojila tudi nagrado za najboljšo žensko vokalno pop izvedbo, slave pa je bil deležen tudi avtor pesmi Jesse Harris z grammyjem za najboljšo pesem. Norah Jones je osvojila še grammyja za najboljši pop album (Come Away With Me) ter za najboljšega novega glasbenika. Nagrado za najbolje pripravljen album in producenta leta pa je za Come Away With Me prejel Arif Mardin. Ob prevzemu nagrade za najboljšo žensko vokalno pop izvedbo je Jonesova navdušeno izjavila, da ni nikoli pričakovala, da bo njena glasba, mešanica popularne glasbe in jazza, postala tako zelo popularna. Potem, ko je na koncu pobrala še nagrado za najboljši album leta, pa se je lahko le še zahvaljevala vsem, ki so ji pomagali k temu uspehu.

Bruce Springsteen je pred podelitvijo v Madison Square Gardenu prejel pet nominacij za svoj album The Rising, za katerega je dobil navdih v odzivu Američanov na teroristične napade 11. septembra 2001. Nagrado za najboljši album mu je odnesla Norah Jones, osvojil pa je grammyje v kategorijah: najboljši rock album (The Rising), najboljša moška rock izvedba (The Rising) in najboljša rock pesem (The Rising). Triinpetdesetletni Springsteen je doslej odnesel že vrsto grammyjev, vendar mu najprestižnejši za album leta še vedno manjka. Tako mu ga je leta 1985, ko je računal nanj s slavnim "Born In The USA", speljal Lionel Ritchie z "Can't Slow Down".

Grammyje so letos podelili v 104 kategorijah v okviru 28 splošnih glasbenih področjih. Na področju rocka je prevladoval Bruce Springsteen, v kategoriji najboljše ženske rock izvedbe je slavila Sherly Crow s pesmijo Steve McQueen. Ženska country skupina Dixie Chicks je pobrala grammyje v kategorijah najboljše country izvedbe dueta ali skupine (Long Time Gone), najboljšega country albuma (Home) ter najboljše country instrumentalne izvedbe (Lil' Jack Slade). Na področju country glasbe je slavil tudi veteran Johnny Cash in sicer v kategoriji najboljše moške country izvedbe (Give my love to rose), ki je tako dobil že 11. grammyja v karieri. Med veterani je dobil 13. grammyja tudi B.B. King.

Eminem je kljub petim nominacijam slavil v dveh kategorijah. Osvojil je grammyja v kategoriji najboljših rap albumov z albumom The Eminem show ter v kategoriji najboljših kratkih glasbenih videoposnetkov (Without me). Nelly je osvojil grammyja za najboljšo moško rap izvedbo (Hot in herre), grammy za najboljšo žensko rap izvedbo pa je dobila Missy Elliott (Scream a.k.a. Itchin). V kategoriji najboljše rap izvedbe dueta ali skupine je slavila OutKast Featuring Killer Mike (The whole world).
Grammyja za najboljšo moško vokalno pop izvedbo je prejel novinec John Mayer (Your body is a wonderland). V kategoriji najboljše ženske R&B izvedbe je slavila Mary J. Blige (He Think I Don't Know), grammyja za najboljšo moška R&B izvedbo je dobil Usher (U Don't Have to Call), nagrada za najboljšo R&B izvedbo dueta ali skupine pa je šla Steveju Wonderju in Take Six (Love's in Need of Love Today). India.Arie, ki je lani ob sedmih nominacijah ostala brez grammyjev, je letos dobila dva. Za najboljši R&B album (Voyage to India) in za najboljšo urbano alternativno izvedbo (Little things).
Med nominiranci so imeli svojega predstavnika tudi tokrat Slovenci, vendar Walterju Ostanku iz Kanade, ki je bil tokrat s svojim ansamblom nominiran že petič, z albumom Good Time Polkas and Waltzes, letos ni uspelo. Zmagal je Jimmy Sturr z albumom Top Of The World. Ostanek je sicer v kategoriji polke doslej zmagal v letih 1992, 1993 in 1994. Kategorijo polke so na slovesno podelitev pozlačenih gramofončkov uvrstili leta 1985, ko je zmagal Američan slovenskega rodu Frankie Yankovich, sicer v ZDA bolj znan kot kralj polke. Ostanek je potomec staršev z Dolenjske, sicer rojen v Kanadi. Nastopil je tudi že v Sloveniji in sicer v Cankarjevem domu ob proslavi tridesetletnice nastopanja Lojzeta Slaka, skupaj z Alfijem Nipičem pa je tudi izdal album.