Ameriška revija Time je danes izbrala in razglasila svetovno osebnost leta 2013. Letošnje leto je po mnenju njihovega uredništva najbolj zaznamoval 77-letni papež Frančišek. Na drugem mestu je pristal žvižgač Edward Snowden, tretje mesto pa si je prislužila borka za pravice istospolnih Edith Windsor.
Odgovorna urednica revije Nancy Gibbs je dejala, da gre za voditelja, ki nima vojske in orožja, ki nima kraljestva, razen tistega majhnega koščka zemlje sredi Rima, a njegova dejanja odmevajo daleč preko meja Katoliške cerkve. Ob tem je spomnila na odmevnost njegovega sporočila širnemu svetu, ko je poljubljal obraz iznakaženega človeka in umil noge muslimanki.
Tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi je izkazano čast papežu pozdravil, saj bo po njegovih besedah to ljudem dalo upanje. "To je pozitiven znak, da se eno najprestižnejših priznanj mednarodnih medijev podeli nekomu, ki po svetu pridiga o duhovnih, verskih in moralnih vrednotah in učinkovito zagovarja mir in večjo pravičnost," je dejal Lombardi.
Drugo mesto je letos pripadlo ameriškemu žvižgaču Snowdnu, ki je svetovni javnosti razkril tajne ameriške programe nadzora. Snowden je v intervjuju za Times sicer izrazil upanje, da bo njegovo razkritje zaupnih dokumentov vodilo v večjo transparentnost v delovanju vlad.
Vedno znan po osebni skromnosti
Jorge Mario Bergoglio se je rodil 17. decembra 1936 v Buenos Airesu kot eden od petih otrok. Na univerzi v Buenos Airesu je doštudiral kemijo. Ne skriva, da je takrat oboževal nogomet in plesal strastni tango. Kot drugi mladi fantje je tudi on opravljal različna dela, med drugim je nekaj časa delal tudi v baru, kjer je občasno opravljal tudi delo varnostnika in skrbel za red. Nato se je odločil za študij na semenišču v Villi Devoto.
Leta 1958 je Bergoglio vstopil v noviciat k jezuitom, v duhovnika pa ga je decembra 1969 posvetil nadškof Ramon Jose Castellano. Študiral je tudi na filozofski in teološki fakulteti v San Miguelu in postal profesor teologije. Ker se je izkazal z voditeljskimi sposobnostmi, je hitro napredoval in leta 1980 je postal rektor semenišča v San Miguelu, kjer je študiral. Na položaju je ostal do leta 1986. Doktorski študij je nadaljeval v Nemčiji, od tam pa se je vrnil v domovino, kjer je v Cordobi služil kot spovednik. Leta 1998 je bil imenovan za nadškofa Buenos Airesa.
Papež Janez Pavel II. ga je leta 2001 povabil na konzistorij in ga povzdignil v kardinala, nato pa je bil imenovan na več položajev v kuriji. 13. marca 2013 je bil v petem krogu konklave izvoljen za papeža in si izbral ime Frančišek. Je prvi papež s tem imenom, prvi papež iz jezuitskega reda, prvi iz Latinske Amerike in s tem tudi prvi neevropski papež v novem veku.
Že kot kardinal je bil Bergoglio znan po osebni skromnosti in ponižnosti, konservativni drži in predanosti družbeni pravičnosti. Skromnost pa ostaja ena glavnih značilnosti njegovega pontifikata, med drugim se je namreč odpovedal tudi limuzini s šoferjem in življenju v razkošni papeški rezidenci. Papeža Frančiška se je že po njegovem prvem nagovoru prijel vzdevek "papež simpatikus", simpatije pa se zdaj le še stopnjujejo, saj si Frančišek resno prizadeva za reformo Cerkve in bolj skromno življenje cerkvenih dostojanstvenikov.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.