ZOI 2006

Orli brez finala

Pragelato, 20. 02. 2006 16.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na ekipni tekmi slovenski skakalci brona iz Salt Lake Cityja niso ubranili. Zlato je pripadlo Avstrijcem.

Takole so se Morgenstern, Kofler, Koch in Wildhölzel veselili zmage
Takole so se Morgenstern, Kofler, Koch in Wildhölzel veselili zmage FOTO: Reuters

Avstrijska reprezentanca (Andreas Widhölzl, Andreas Kofler, Martin Koch in Thomas Morgenstern) je osvojila zlato kolajno na ekipni tekmi v smučarskih skokih na XX. zimskih olimpijskih igrah, potem ko je zbrala 984,0 točke. Drugi je bila Finska (976,6), tretja pa Norveška (950,1). Enak razpored je bil tudi po prvi tekmi.

Slovenska reprezentanca v postavi Rok Benkovič, Robert Kranjec, Primož Peterka in Jernej Damjan se v Pragelatu ni uvrstila v veliki finale osmerice, saj je v prvi seriji zasedla deseto mesto.

Zamudili zadnjo priložnost za popravek vtisa

Ekipna tekma je bila zadnja priložnost za slovenske skakalce, da popravijo bled vtis z letošnjih iger. Ob trenutni formi o obrambi tretjega mesta s prejšnjih ZOI v Salt Lake Cityju ni bilo mogoče razmišljati, nazadnje se je izkazalo, da bi tokrat Sloveniji pravo mejo predstavljala že uvrstitev v finale.

Kot prvi izmed varovancev Matjaža Zupana, nastopili so s startno številko 9, je skočil Rok Benkovič. Z njegovimi 110 metri je bila Slovenija po prvi izmeni na desetem mestu. "Imam občutek, da sem naredil boljši skok, ampak vseeno me ni odneslo. Poskusil sem se zbrati in narediti najbolje po svojih močeh. Zdaj bomo samo še videli, kaj bodo naredili ostali fantje, ali bomo v drugi seriji ali ne," je bil po prvem poskusu še optimističen z upanjem na nadaljevanje Benkovič. Toda vse možnosti, da bi si Slovenci položaj izboljšali in se v ostri konkurenci Rusije, Švice in Češke pridružili najboljšim petim ekipam, so splavale po vodi po ponesrečenem poskusu Roberta Kranjca, ki je bil s 105,5 metra najslabši v slovenski četverici. Zadnja dva skakalca sta nekoliko popravila izhodišče, toda deseto mesto s 390,4 točke je bilo tokrat maksimum. Češka je bila še ulovljiva s 397 točkami, medtem ko so Švicarji na zadnjem finalnem mestu imeli že velik naskok (424,2).

"Najbrž ne bo še enega skoka. Tako pač je. Čeprav moram reči, da sem računal na to, da se bomo vsaj uvrstili v finale. Moramo se sprostiti in spočiti, zase vem, da sem zelo utrujen," je vzroke za neuspeh skušal najti Primož Peterka, ki je pristal pri 122,5 metra. Najdaljši slovenski skok je uspel zadnjemu predstavniku, Jernej Damjan je skočil 124 metrov in priznal, da mu je po eni strani kar ustrezalo, da so nastopili le v prvi seriji. "Danes sem nekam čuden, malo bolan. Ponoči sem slabo spal, teče mi iz nosa... Mogoče bi pa res skočil še enkrat. Jaz sem šel v redu, uvrstil bi se v drugo serijo," je menil Damjan in dodal: "Pri skokih se vse tako hitro obrne, da ne moreš nič. Če bi vedeli, kaj je narobe, bi to že popravili. Ni druge, samo skakati je treba."

Slovenski skakalci brona iz Salt Lake Cityja niso ubranili.
Slovenski skakalci brona iz Salt Lake Cityja niso ubranili. FOTO: POP TV

Matjaž Zupan: 'Pregoreli smo v željah'

Z doseženim seveda ni bil zadovoljen tudi trener Matjaž Zupan: "Na to tekmo smo šli bolj sproščeno, tudi tekmovalci so bili z večjim žarom, ker smo videli, da na silo ne gre nič. Je pa bilo vseeno težko premakniti se za dva, tri korake. Če je samozavest tako porušena, se to ne da kar tako. Med osem ne prideš zlahka, lahko pa rečem, da smo v teh dneh naredili vse, kar je bilo mogoče. Samozavest je bila pri nekaterih preveč načeta, da bi lahko znotraj olimpijskih iger delal kakšne velike premike. S tem nisem zadovoljen. Mogoče smo bili prevečkrat nezadovoljni z rezultati okrog desetega mesta v svetovnem pokalu, zdaj bi bili z njimi zelo zadovoljni. Nekako smo vseskozi lovili rezultat, na koncu pa smo imeli pričakovanja in želje previsoke in dejstvo je, da smo v teh željah pregoreli."

Pospravili so kovčke

Medtem ko so Slovenci že ob polčasu lahko pospravili opremo - vrnitev v domovino jih čaka v torek zjutraj -, se je na veliki napravi v Pragelatu razživel boj za medalje, potem ko so se v finale najboljše osmerice uvrstile Avstrija, Finska, Norveška, Nemčija, Poljska, Japonska, Rusija in Švica. Nemci so se po prvi seriji s četrtim mestom še držali najboljših Avstrijcev, Fincev in Norvežanov, tudi Poljaki so imeli po dobrih skokih Roberta Mateje in Adama Malysza še nekaj teoretičnih možnosti, toda že prvi dve izmeni v drugi seriji sta pokazali, da bo šlo pri medaljah le za dvoboj za zlato med Finsko in Avstrijo, kajti Martin Schmitt je z le 118 metri pokopal Nemčijo, branilko zlata z ekipne preizkušnje pred štirimi leti, in jo učvrstil na četrtem mestu. Norveška je bila trdno zasidrana na tretjem mestu, v boju za zlato medaljo pa je pred zadnjo skupino skakalcev bolje kazalo Avstrijcem; imeli so pet točk naskoka, potem ko je Janne Ahonen skočil 132 metrov, Martin Koch pa štiri manj.

Skok Thomasa Morgensterna je pomenil začetek avstrijskega zmagoslavja
Skok Thomasa Morgensterna je pomenil začetek avstrijskega zmagoslavja FOTO: Reuters

Zadnji norveški skakalec Roar Ljoekelsoey je sicer dosegel najdaljšo daljavo dneva, 141 metrov, s čimer pa ni mogel več izboljšati položaja svoje ekipe. Za Fince je zadnji skočil Matti Hautamaeki in pristal pri 138 metrih. Toda na vrhu je bil le še sveži olimpijski prvak s te naprave Thomas Morgenstern, ki je rutinirano doskočil pri 140,5 metra in slavje Avstrijcev se je lahko začelo. V ekipi sta bila dva, ki sta naslov osvojila že lani na SP v Oberstdorfu (Morgenstern in Widhölzl), medtem ko je za Koflerja in Kocha to prvo zlato odličje z velikih tekmovanj. Srebro - Finci so ponovili dosežek iz Salt Lake Cityja - sta si poleg Ahonena in Hautamekija nadela še Tami Kiuru in Janne Happonen, bronsto norveško ekipo pa sta ob Ljoekelsoeyu in Romoerenu sestavljala še Tommy Ingebrigtsen in Lars Bystoel; slednji je tako osvojil kolajne na vseh treh tekmah v Pragelatu, saj je postal olimpijski prvak na mali in dobil bron na veliki napravi, seveda pa je prvo ime postal Morgenstern z dvema zlatima medaljama.

_________________________________________________

* Izidi: - ekipno:

1. Avstrija 984,0 točke (Andreas Widhoelzl, Andreas Kofler, Martin Koch in Thomas Morgenstern)

2. Finska 976,6 (Tami Kiuru, Janne Happonen, Janne Ahonen in Matti Hautamaeki)

3. Norveška 950,1 (Lars Bystoel, Bjoern Einar Romoeren, Tommy Ingebrigtsen in Roar Ljoekelsoey)

4. Nemčija 922,6 5. Poljska 894,4 6. Japonska 893,1 7. Švica 886,9 8. Rusija 856,8
...
10. Slovenija 390,4 (Rok Benkovič, Robert Kranjec, Primož Peterka in Jernej Damjan)

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.