Madžarsko vlado bo še štiri leta trdno vodil premier Viktor Orban. Njegova konzervativna stranka Fidesz je po dosedanjih volilnih izidih – ti še niso končni, saj je treba prešteti še glasove tistih, ki niso glasovali na domačih voliščih – na nedeljskih volitvah prejela 44,5 odstotka glasov. Levosredinska zveza Enotnost je prejela 26, skrajno desni Jobbik pa 20,5 odstotka glasov.
Zaenkrat je videti, da je Orbanu za las, za en sam sedež, uspelo ohraniti dvotretjinsko večino v parlamentu. Od 199 poslanskih sedežev naj bi jih namreč Fideszu pripadlo 133. Enotnost je dobila 38 poslanskih sedežev, Jabbik 23, v parlament se je uvrstila samo še zelena stranka LMP, ki je s 5,23 odstotka glasov komaj presegla petodstotni volilni prag in dobila pet poslanskih sedežev.
Vse oči so sicer uprte predvsem v enega od volilnih okrajev v Budimpešti, kjer po preštetih 99,8 odstotka glasov kandidat Fidesza vodi za vsega 22 glasov pred levo usmerjeno rivalko. Sedaj čakajo, da preštejejo še približno 2.000 glasov tistih, ki imajo stalno prebivališče v tem okraju v prestolnici, a so glasovali drugje na Madžarskem ali v tujini.
Orban ne glede na kritike zmagoslaven in samozavesten
"Z absolutno gotovostjo lahko rečemo, da smo zmagali," je že v nedeljo zvečer dejal 50-letni Orban pred navdušenimi privrženci v Budimpešti. "Te volitve so bile svobodne, organizirane v svobodni državi," je poudaril.
Volivci so nam podelili jasen mandat, da nadaljujemo s svojim delom, in tega mandata ni mogoče postavljati pod vprašaj, pa je bil jasen danes. S tem, ko so glasovali za Fidesz, so dali svoj glas tudi za novo ustavo, gospodarsko politiko in vlado kot stranko ljudi. Obenem so glasovali proti sovraštvu in izstopu iz Evropske unije, je nadaljeval.
Dejstvo, da dvotretjinska večina Fidesza v parlamentu še ni povsem zagotovljena in bo očitno odvisna od le peščice glasov, je Orban zavrnil kot nepomembno. To, da "v enem ali dveh volilnih okrajih" še ni povsem jasno, koga so izvolili v parlament, po njegovem prepričanju "nima kakšnega bistvenega vpliva".
Bivši premier Gordon Bajnai je sicer priznal poraz in dejstvo, da večini Madžarov niso uspeli predstaviti "dovolj atraktivne ponudbe". Bolj jezen je bil skupni kandidat levosredinske zveze Enotnost za premiera, socialist Attila Mesterhazy. Tudi on je priznal rezultat, a dejal, da Orbanu ne bo čestital. "Orban je nenehno zlorabljal svojo moč (...) Madžarska ni svobodna, to ni demokracija," je dejal.
Ovse: Ostaja senca nepoštene prednosti
V celoti gledano so bile volitve izvedene "pregledno in učinkovito", je danes dejal vodja opazovalne misije Ovseja na nedeljskih volitvah Adao Silva. A Orbanova konservativna stranka Fidesz je "uživala nepošteno prednost zaradi restriktivnih pravil o vodenju volilne kampanje, pristranskega poročanja medijev ter predvolilnih aktivnosti, ki so zameglile ločitev med politično stranko in državo", je še dodal.
Levo usmerjena madžarska opozicija že dlje časa opozarja, da je Orban povsem spremenil volilno zakonodajo in sistem priredil tako, da koristi njegovi stranki.
Očitki, da državo vodi avtoritarno in si monopolizira vso oblast v državi ter da so njegovi posegi v sodstvo, medije in centralno banko nedemokratični ter ubijajo svobodo govora, sicer Orbana spremljajo že vse od leta 2010, ko je prevzel oblast.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.