Gospodarstvo

'Teš 6 je cela omara okostnjakov'

Ljubljana, 24. 01. 2014 11.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
STA/N.Š.K./U.Z.
Komentarji
109

Poslanci so razpravljali o Tešu 6, ki se je podražil z 1,3 na 1,428 milijarde evrov. Opozorili so na sume nepravilnosti pri projektu, zavzeli so se tudi za temeljito preiskavo. Minister Omerzel je zagotovil, da bo vlada, če bo potrebno, pripravila pravne podlage za koordinirano delo pristojnih institucij.

Poslanci v državnem zboru so danes na izredni seji razpravljali o Teš 6. Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je na začetku ponovil, da se je ministrstvo reševanja problematike lotilo celovito. Ključno je, da se je projekt podražil z 1,3 na 1,428 milijarde evrov, za ekonomiko projekta pa je najpomembnejša cena energenta.

Ministrstvo sicer še čaka na šesti noveliran investicijski program, zdaj ima namreč v rokah dokument, ki ni potrjen s strani vseh pristojnih organov HSE in Termoelektrarne Šoštanj (Teš) – iz njega izhaja, da se je vrednost naložbe zvišala na 1,428 milijarde evrov.

Minister Samo Omerzel poslancem zagotavlja, da se je ministrstvo reševanja problematike lotilo celovito.
Minister Samo Omerzel poslancem zagotavlja, da se je ministrstvo reševanja problematike lotilo celovito. FOTO: POP TV

Kot je poudaril minister, so se reševanja problematike lotili s celovitim pristopom, upoštevali so vse vplive na poslovanje skupine HSE, Teša in tudi samega projekta. Doslej je poravnavnih obveznosti za Teš 6 za skoraj 1,1 milijarde evrov, ki bi jih bilo treba v primeru zaustavitve vrniti, k temu pa prišteti še eno milijardo dodatnih stroškov.

Razlika v končni ceni projekta med petim in šestim noveliranim programom je 126 milijonov evrov – razhajanja so predvsem pri gradbenih delih, opremi, nekaterih manjših postavkah in stroških financiranja, je povzel Omerzel.

Spomnil je, da je poslovanje Premogovnika Velenje ob ceni 2,25 evra za gigajoul ob predpostavki, da se družba dezinvestira, v letih 2014-2016 pozitivno, nato pa je na pozitivni ničli. V nasprotnem primeru premogovnik ustvarja izgubo. Teš bo v prvih treh letih posloval z izgubo, nato pa je predvideno pozitivno poslovanje.

HSE v težavah

Minister Omerzel zagotavlja, da delajo vse, da na mizo dobijo verodostojne podatke, zavzema se, da bodo vsi pravi podatki vključeni v šesti investicijski program, ki ga bodo potrdili vsi pristojni organi, vodstva in nadzorniki Teš in HSE. Pristojnim institucijam zaupa, da bodo poiskale odgovorne, poiskali bodo tudi odgovornost za podražitev projekta, prepričan je, da bodo zadevi "prišli do dna".

HSE posluje pozitivno, a je v tem trenutku najbolj kritična točka, ki jo rešujejo z vodstvom HSE, finančni primanjkljaj. Ta letos znaša 205 milijonov evrov, prihodnje leto 70 milijonov evrov in leta 2016 30 milijonov evrov. To so številke, ki so bile v petem noveliranem programu zavedene pod finančne prihodke, ki niso imele nobenega ozadja, je poudaril minister.

Poleg cene premoga so za investicije ključno tveganje tudi emisije CO2 – te sicer trenutno ne predstavljajo ključnega momenta, vendar pa bo to imelo ob evropski politiki stremenja k nizkoogljični družbi pomembno vlogo. Ravno tako bo pomembna cena elektrike iz Teša 6.

Minister je znova predstavil kronologijo posameznih faz odločanja pri projektu. Ob tem je dejal, da je bil DZ ob sprejemanju državnega poroštva za 440 milijonov evrov vredno posojilo pri Evropski investicijski bank zaveden, dokumentacija, ki je bila takrat na mizi, je bila zavajajoča. To bi po njegovem mnenju morali ugotoviti takratna vlada, ministri in nadzorniki, ki so bili dovolj kompetentni, da bi znali presoditi številke.

Vizjak: Kriza je spremenila okoliščine

Poslanec SDS Andrej Vizjak je v imenu predlagateljev seje DZ ponovil, da je bila politična odločitev za investicijo leta 2006 sprejeta na podlagi takrat znanih dejstev in strokovnih napovedi. Takrat je bila cena v glavno tehnološko opremo okoli 600 milijonov evrov, cena električne energije na trgu približno za 50 odstotkov višja kot danes, poraba v Sloveniji in širše v regiji je bila iz leto v leto večja.

Vizjak opozarja, da so bile za poroštvo dane zaveze, ki se jih ne spoštuje.
Vizjak opozarja, da so bile za poroštvo dane zaveze, ki se jih ne spoštuje. FOTO: Miro Majcen

Na prehodu iz leta 2008 v 2009 pa so se okoliščine zaradi nastopa gospodarske krize bistveno spremenile, takratna Pahorjeva vlada pa je imela po Vizjakovih besedah priložnost znova razmisliti o naložbi.

V času, ko je bila podpisana poroštvena pogodba, si je takratna vlada Janeza Janše prizadevala omejiti investicijo in zavezala vse, ki so pri njej sodelovali, da se vedejo racionalno. "S tem je bil narejen pomemben korak naprej," je dejal in spomnil, da so bile za poroštvo dane zaveze, ki se jih zdaj ne spoštuje.

Glede trenutne cene projekta, 1,428 milijarde evrov, je Vizjak poudaril, da ministrstvo še vedno nima šestega noveliranega investicijskega programa, na podlagi katerega bi lahko trdili, da je investicija dražja. ravno tako dokument ni revidiran, kar je sicer vlada Tešu naložila že v lani julija sprejetih sklepih. Takratni sklepi vlade do danes niso realizirani, še vedno tudi ni odgovora na vprašanje, ali so organi HSE in Teša ravnali nezakonito, je še dejal Vizjak. Omerzelu je očital, da verjame dokumentom, ki še niso sprejeti, namesto, da bi zaupal revidiranemu petemu investicijskemu programu. Ta pa mu je odgovoril, da ne verjame "kar vsakemu dokumentu", ki so mu ga "postavili na mizo podpisanega", ne verjame niti petemu investicijskemu programu.

Čimprej preiskati sume nestransparentnosti in poiskati krivce

Poslanci med drugim izpostavljajo, da je treba preiskati sume nestransparentnosti in poiskati krivce. Pri politični odgovornosti so mnenja poslancev različna, tako tudi o času, ko bi bilo naložbo še moč ustaviti. Medtem ko so koalicijski poslanci izrazili prepričanje, da si vlada prizadeva obvladovati tveganja te naložbe, pa opozicijski poslanci menijo, da bi morala vlada sprejeti konkretne ukrepe za obvladovanje tveganj.

V Pozitivni Sloveniji opozarjajo, da je projekt postal žrtev sebičnih parcialnih interesov.
V Pozitivni Sloveniji opozarjajo, da je projekt postal žrtev sebičnih parcialnih interesov. FOTO: POP TV

V SD podpirajo napore, da problem rešijo institucije, ki so za to pristojne, saj da politiki in poslanci za to niso pristojni. Zmešnjava s Teš 6 je po mnenju poslanca SD Srečka Meha nastala, ko se je v projekt vmešala politika, kdorkoli politika je. Meh je tudi prepričan, da so v politiki skušali delati odgovorno, vprašanje pa je, ali so imeli prave podatke.

Jože Velikonja (PS) pa je dejal, da je projekt postal žrtev sebičnih parcialnih interesov, zahtevo SDS za izredno sejo DZ ne more razumeti drugače kot poskus prenosa lastne odgovornosti na druge, tokrat sedanjo vlado. Odločitev, da je treba projekt čim prej zaključiti, je po njegovi oceni edino pravilna, zavzema se za racionalizacijo vseh stroškov projekta, pripraviti je treba tudi načrt obvladovanja likvidnosti celotnega HSE.

Po mnenju poslanca PS Braneta Golubovića se projekt ni vodil transparentno, strinja se, da naj DZ, če je to potrebno, sprejme zakon, da bo določenim organom omogočil lažji pregled Teša 6. Če je resen namen raziskati preteklost, potem je treba pristojnim organom to omogočiti, je poudaril. V PS menijo, da morajo pristojni organi opraviti vse ustrezne postopke in razjasniti številne očitke korupcij in drugih protizakonitih ravnanjih odgovornih pri projektu.

Pavlišič: Teš 6 je cela omara okostnjakov

Marko Pavlišič (DL) bi bil vesel, če bi bila zgodba Teš 6 okostnjak, ki je padel iz omare, a je Teš 6 cela omara okostnjakov, ki so se začeli nabirati tri vlade nazaj. V DL so za to, da se o projektu izvede neodvisna javna preiskava, ki jo je že predlagala KPK. "Čeprav je ta projekt tako velik in je idealen primer za učenje, kako se zadev ne dela in projektov ne vodi, bomo verjetno vsi veseli, če bo projekt zaključen čim prej, na takšen ali drugačen način," je še dodal.

Tonin: Ta projekt je jama brez dna

Investicija v Teš 6 je že dolgo jama brez dna, ki požira vedno več davkoplačevalskega denarja. Grozi, da bo z vnovčitvijo poroštva in stečaji pokopala ne samo družbo Teš 6, temveč tudi Premogovnik Velenje in HSE. Poslanec NSi Matej Tonin

Matej Tonin NSi je na seji dejal, "da je bil Teš 6 voden kriminalno, ker se je zavajalo odločevalce, ker se je ves čas friziralo ceno in ker so se podpisovali aneksi v škodo Tešu." Dodal je, da je bil leta 2009 še čas, da bi ta projekt ustavili brez tako velikih stroškov in s tem potrkal na vest takratnih odgovornih.

Poslanka NSi Ljudmila Novak je menila, da je izvirni greh tega projekta prav na začetku. Spomnila je, da poslanci NSi niso potrdili zakona o državnem poroštvu. Tako opozicija kot koalicija morata po njeni oceni zahtevati, da se ravna odgovorno, pošteno, da se naredi revizija in da se poišče odgovornost.

Poslanci DeSUS podpirajo namero o zunanji mednarodno uveljavljeni in neodvisni reviziji projekta, pa tudi ugotovitev krivcev za vedno nove podražitve. Zvonko Černač (SDS) pa je izpostavil, "da vsi vemo, da je bila ta investicija katastrofalno peljana in vodena, žal verjetno tudi danes ni bistveno drugače, vendar razen tega govorjenja ni bilo storjenega doslej praktično nič". Spomnil je, da od sklepov, ki jih je vlada sprejela julija lani, ni uresničen noben. Kako lahko verjamemo, da je cena 1,428 milijarde evrov realna, se sprašuje Černač.

V poslanski skupini SLS po besedah Franca Bogoviča podpirajo, da se pri projektu "odstre" čim več tančic, treba se je otresti dvomov koruptivnih dejanj. Ustvariti je treba pogoje, da se bo odgovornost lahko poiskala, pristojne institucije pa morajo zadevi priti do dna, je poudaril in dodal, da je treba Teš 6 čim prej zaključiti.

Temeljit pregled projekta s strani vse merodajnih institucij podpira tudi Jakob Presečnik (SLS). "Če je za to potrebno sprejeti poseben zakon, ga bom seveda z velikim veseljem tudi podprl," je dodal.

Preberite več o burni zgodovini projekta gradnje Teš 6 in kronologiji dogodkov, med katerimi so bile tudi kriminalistične preiskave zoper nekdanje vodilne v Teš.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (109)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JE-BI-GA
29. 01. 2014 08.57
+1
Če bi zadevo gradili tujci bi že bila davno pod streho in tudi polovico cenejša, predvsem pa transparentno vodena.
kure bedne
28. 01. 2014 17.51
+3
Vsi kateri sedaj pametujejo v parlamentu so bili zraven. 110%. A sedaj bodo pa sami sebe preiskovali? MALOMORGEN.
marsikajve
27. 01. 2014 09.23
+4
Ljudje končno spoznavajo, da je projekt TEŠ 6 enako kot Bančna luknja otrok neumne politike, ki je nadaljevanje socialističnih odnosov , ki smo jih imeli v preteklosti. Torej o usodi naroda odločajo oni na vrhu in narod čaka na odločitve , ki jih bodo sprejeli in se z njimi vsi strinjamo. To je zabloda naroda enako kot je Hitler zavedel Nemško ljudstvo in so mu verjeli vse do bridkega konca. Enako se bo morala zgoditi katarza in britki konec neke politike v Slovenskem ljudstvo, da končno vzame usodo v svoje roke, kjer bodo resnično odločali o sebi, torej demokracija, ki bo odločala in ne kimala izbranim " dedičem preteklosti", ki so nas pripeljali v sedanje stanje. Seveda za zablode nebo nihče odgovarjal, ker smo vsi bili vpeti v ta proces tranzicije in zablode celotnega naroda in seveda gluhi za korenite spremembe v ekonomskih in političnih procesih, ki se morajo spremeniti.
iGURT
26. 01. 2014 13.07
+4
Primož Cirman je v Dnevniku ponovno naredil izvrstno kronologijo projekta Teš 6 in ga – genialno – primerjal s kriminalnim romanom Agathe Christie “Umor v Orient expressu”. Pri Christiejevi so, sicer predvidljivo v svoji navidezni nemožnosti, v umor vpleteni vsi prisotni potniki v vagonu. Podobno predvidljivo sta v “Teš 6 expressu” v nacionalni rop stoletja vključeni obe največji stranki, SD in SDS, ki sta navzven sicer nepomirljivi ideološki nasprotnici. Sovražnici v retoriki in brata v denarju.
iGURT
26. 01. 2014 13.07
+6
... SD in SDS, ki sta navzven sicer nepomirljivi ideološki nasprotnici. Sovražnici v retoriki in brata v denarju.
User977501
25. 01. 2014 16.51
+12
BANKROT DRŽAVE, SLABA BANKA IN TEŠ 6 Letos bo shirana Slovenija do konca klecnila-bankrot je neizogiben. Sedanja politika ni sposobna rešit totalno zavožene države. Nekaterim, ki so v politiki in tudi zunaj nje pa trenutno stanje še kako ustreza. Do onemoglosti je potrebno skrivat določene dokumente in hude napake iz preteklosti, ker bi v slučaju razkritja bilo prehudo za nekatere…...... Zato ne glede na posledice, na morebiten dokončen zlom države do razkritja teh kriminalnih zgodb na noben način ne sme priti. Nemogoče je razumeti katastrofalne grozljivke, ki se dnevno na novo in novo oznanjajo v javnosti, odgovornosti in krivcev pa ni in ni. Še vsak , ki so ga z veliko verjetnostjo , kot vsaj močno osumljenega pokazali na tv ekranih, ni kriv, celo zahteva opravičilo od okradene javnosti. Pojavili pa so se tudi taki, ki zahtevajo celo pohvalo za njihovo " kao"dobro in požrtvovalno delo. Nekateri celo napadajo novinarje in udrihajo po " nesramnih" kamerah…… Strah prihaja v kosti. Živci popuščajo na vseh straneh. Tudi pošteni, delavni in okradeni , vajeni ogromnih odrekanj, so psihično uničeni…Živci opozarjajo…Kuhalo se je predolgo, vre in para že uhaja. Do zloma prihaja samo zaradi treh parazitov , znana so imena vseh. To so: Nagnusen Pohlep, Bolestna Požrešnost, Nadut Cinizem. Ti podivjani paraziti so se udomačili v vodstvih večjih podjetji, predvsem državnih, v politiki in v botrih politike. Čeprav v sebi nosijo zelo pokvarjen dedni zapis DNK, se sami še vedno uvrščajo med smetano in izbrance človeške vrste. Ti paraziti so največja grožnja za človeka in sploh vso živo in neživo naravo. Za denar preko trupel za vsako ceno. Ni srca, ni sočutja, ni sočloveka, kot je bilo pred kratkim slišati močno poudarjeno besedico ( so ). Huda kriza , katera nas je močno prizadela ni nastala ampak so jo ustvarili. Počasi prihajajo računi za taka početja in sluti se končni rezultat. Slutnje se, kot kaže zgodovina , prevečkrat uresničijo. Ustvarili so tudi SLABO BANKO, katera ima kot prva banka v Sloveniji popolnoma pravo ime –res je slaba. Prva dejanja banke se že kažejo in že naprej Nagnusno preplačani upravitelji, ne glede na njihove rezultate, kažejo pot te še ene zavožene banke. Mogoče pa se bodo sami paraziti udarili med seboj-počasi zmanjkuje denarja-KRIZA?
resort
25. 01. 2014 13.26
+6
Smo pa res super "vaška skupnost" Le da pamet naših izvoljenih predstavnikov ne dosega "zdrave kmečke pameti". Pravo čudo je , da bivši ministri ratajo pametni potem ko niso več na položajih. Le kdo jih je kandidiral in tudi izvolil. Bravo "vaška skupnoost"
Veronikap
24. 01. 2014 22.15
+8
Ni me več sram,da sem Slovenec. Sram me je, da imamo tako skorumpirane gospodarstvenike in politike katerim smo z svojo pasivnostjo omogočili, da počnejo kar pač počnejo in to je ropanje naše prihonosti in prihodnosti naših potomcev.
Ho?emo spremembe!
24. 01. 2014 21.48
+11
Samo nakladajo,da bojo raziskali.Zato ,ker so vsi kradli denar ven in so vsi bili in so vpleteni in ne bo nikoli prišlo ven.
Jebo_slav
24. 01. 2014 21.26
+1
KO SI ENKRAT PRI KORITU SI PRI KORITU....NE GRE DRUGAČE...SEM TUDI JAZ BIL VČASIH POŠTEN ZDAJ PA NISEM VEČ.....
User820844
24. 01. 2014 20.06
+2
Zaustavitev projekta bi stala dobri dve milijardi! Koliko bo naredil škode in izgube, če bo dograjen? Samo odgovor na to vprašnje je rešitev!
johanca123
24. 01. 2014 19.15
+6
Še dobro, da Omrzel nima lesenega nosu kot Ostržek, bi se mu vidno daljšal. Še vedno ni pojasnil, kako je s kupovanjem vozniških, pa bo tole barabijo.
Menes
24. 01. 2014 19.11
+3
Ne razumem: " Doslej je poravnavnih obveznosti za Teš 6 za skoraj 1,1 milijarde evrov, ki bi jih bilo treba v primeru zaustavitve vrniti, k temu pa prišteti še eno milijardo dodatnih stroškov". Če so bile obveznosti pravnane, zakaj bi jih morali vrniti - oz. kdo bi moral vrniti komu. Če bi projekt ustavili, je jasno, da je izgubljeno vse, kar je bilo do sedaj vanj vloženo. Zakaj pa bi bila potrebna še milijarda dodatnih stroškov? Lepo je navreči tako številko brez dodatne argumentacije, da ljudi zastrašiš z neverjetnimi stroški.
User820844
24. 01. 2014 20.07
+3
Provizije se morajo v vsakem primeru poravnati, mar ne?!
User977501
25. 01. 2014 16.52
+3
Predvsem so pomembne provizije, sama izgradnja teš-a je drugorazredna, tako bi se izjasnil neko.....
User978844
24. 01. 2014 18.55
+8
Ne samo T6, ampak banke z Narodno na čelu ... sami lopooovi na kupu. Je kdo opazil, da so se tovariši in glavni politikanti umaknili v ozadje, od koder še dalje vlečejo niti preko NB, DUTB in ne nazadnja parlamenta ? In kaj počne vlada nesposobnežev, pa KPK in informacijska pooblaščenka ? Nič ! Gobezdajo in zavajajo neumne slovenčke, ker so si spet pridobili čas, da bodo zatučkali kar se še zatučkati da !
higgsov bozon
24. 01. 2014 18.31
+8
še malo se bodo preganjali pa bo 2.6 miljarde + kar bo treba evropi vrnit hehe...
User1120470
24. 01. 2014 17.52
+7
kdo voli take ljudi, če jim lahko tako rečemo.
User1120470
24. 01. 2014 17.52
+9
bomo pa spet plačevali veliko predrago elektriko zaradi takih kiksov in nepravilnosti NAŠIH POLITIKOV. Kdo voli take ljudi, če jim lahko tako rečemo.
aojz
24. 01. 2014 18.53
+3
Ali nisi slišal, da se je tuja elektrika pocenila za polovico v zadnjem letu? Vizjak rekel.
User1120470
24. 01. 2014 17.51
+10
zapret in podret, to bi morali že zdavnaj. Zdaj pa poleg nerentabilnega objekta, ki požira stotine milijonov je to še en dimnik, iz katerega si ti koruptivneži, to je podjetniki in politiki polnijo svoje nikdar polne žepe.
User500425
24. 01. 2014 17.48
+19
me čudi,da je stroka za vetrne elektrarne ocenila,da so okolju zelo škodljive za tole mega peč teš6 pa nič,prepričan sem da je provizija utišala stroko in okoljevarstvenike
FailNation
26. 01. 2014 22.52
Kekec 007
24. 01. 2014 17.46
-2
en resničen komentar sem prebral škoda ga je pozabiti. --SDS obvladuje ena cmerava skupina,ki povrh še cepeta,žuga,ponareja,konvertira,nato pa je še užaljena,ker se nočemo podrediti njega veličini.--
User500425
24. 01. 2014 17.29
+22
obstaja kakšna stvar,da je slovenci nebi večkrat preplačali?