
Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel si je v razmeroma kratkem času ministrovanja nabral zelo veliko očitkov, je v obrazložitvi interpelacije zoper ministra dejal poslanec SDS Andrej Vizjak. Med drugim mu očita laži ter nezakonito in negospodarno ravnanje, tudi v povezavi s posli njegovega podjetja Lastinski z državnim Darsom.
Omerzel je pričakovano vse očitke zavrnil. Minister, ki mu opozicija med drugim očita kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, je zagotovil, da je vse svoje premoženje prijavil Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK). V prijavi premoženja je navedel tudi 100-odstotni delež, ki ga ima v podjetju Lastinski. Drži pa, da o lastništvu v podjetju Lastinski ni obvestil ministrstva za infrastrukturo in prostor, "ker nisem vedel, da moram poleg tega, da prijavim KPK, obvestiti tudi ministrstvo". Ko je to izvedel, je napako odpravil.
Ob tem je vlagateljem interpelacije očital, da je bistvena vsebina, ne pa birokracija. "Sama vsebina govori o tem, da za podjetje v lasti funkcionarja veljajo omejitve poslovanja z ministrstvom. Moje podjetje nikoli ni poslovalo z mojim ministrstvom in nikoli ne bo," je dejal.
Očitki predlagateljev se nanašajo tudi na posle Omerzelovega podjetja Lastinski z Darsom glede vzdrževanja cestno-vremenskih postaj. Čeprav je minister na zaslišanju pred pristojnim parlamentarnim odborom pred prevzemom položaja dejal, da ne bo podpisoval novih pogodb z Darsom, če bo izbran za ministra, je hotel skleniti novo pogodbo o vzdrževanju teh postaj, kar pa so preprečile medijske objave, je dejal Vizjak.
Omerzel je dejal, da se je temu poslu odpovedal za vedno. Spomnil je, da so prekinili ekskluzivno licenčno pogodbo za vzdrževanje cestno-vremenskih postaj švicarskega podjetja Boschung Mecatronic in jih prosili, da najdejo novo podjetje. "Oni so se odločili, komu bodo to licenco podelili," je dejal in dodal, da bodo na novega zastopnika za Slovenijo, to je podjetje Svet strojev, vse potrebno znanje prenesli brezplačno.

Omerzel ima podporo koalicije, v opoziciji so kritike glasne
Premierka Alenka Bratušek je Omerzela že podprla tudi v DZ. Podporo so mu napovedali v koalicijskih strankah, pri čemer so bili najbolj previdni v SD. Vodja poslanske skupine Matjaž Han je najprej okrcal opozicijo, da interpelacije ne jemlje kot priložnost, da minister pojasni svoje odločitve, ampak le kot orodje za oviranje dela vlade. Politizacijo pri tem postavlja pred vsebino. V SD vztrajajo, da je odgovornost za presojo o primernosti ministra na njem samem, na stranki DL in premierki.
Omerzel ima od vsega začetka podporo svoje stranke DL. Najbolj odločen v obrambi ministra je bil vodja poslancev Rihard Braniselj. Zavrnil je vse očitke iz interpelacije in ocenil, da je minister v slogu gospodarstvenika poskrbel za napredek na številnih področjih. Braniselj je prepričan, da bi predlagatelji, če bi bili na oblasti in bi bil Omerzel njihov minister, te dosežke ponosno razglašali.
Aleksandra Osterman iz PS je interpelacijo označila za dobro premišljen politični manever opozicije z namenom, da se zamaje stabilnost koalicije. Na to po njenih besedah kaže dejstvo, da gre že za tretjo interpelacijo v tem kratkem času in drugo proti ministru iz stranke, ki jo SDS krivi za razpad prejšnje koalicije. Poslanci PS so na podlagi Omerzelovih argumentov in ne zaradi obstoja koalicije ocenili, da si zasluži njihovo podporo, je zagotovila.
V DeSUS po besedah Marjane Kotnik Poropat menijo, da so očitki predlagateljev neutemeljeni oz. niso naslovljeni na pravo osebo. Večina se jih nanaša na zadeve, ki so se zgodile med ministrovanjem ministra Zvonka Černača. Ta po njenih besedah ne želi prevzeti odgovornosti, temveč jo skuša preložiti na tuja ramena.
Zvonko Černač (SDS) je poudaril, da Omerzel deluje po vzorcu, ko za nič ni odgovoren, ko z občutljivimi vprašanji ni seznanjen in ko prelaga odgovornost na sodelavce, če pa tega ne more, pa se izgovori na vlado ali predhodnike. Brez težav pa si lasti zasluge za dosežke, ki so le zaključek v preteklosti začetih postopkov. Glede na to, da je SDS ena od dveh predlagateljic interpelacije, je Černač ponovil očitke iz interpelacije. Po njegovih besedah je ta v celoti utemeljena.
Podobno menijo tudi v sopredlagateljici NSi. Jožef Horvat je Omerzelu predlagal, naj odstopi kar sam. Prepričan je, da daje slab zgled celotni družbi, zaradi njegovih ravnanj pa so vsi politiki deležni nezaupanja v javnosti. Omerzelovi odgovori na interpelacijo so po Horvatovih besedah zelo nenavadni, deloma celo cinični in absurdni.
Podoben očitek je navedel tudi vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc. SLS sicer ni podpisnica interpelacije, a jo po Prevčevih besedah vsak dan bolj trdno podpirajo. Omerzel si po Prevčevih besedah kot po tekočem traku nabira točke za interpelacijo. Minister ima po njegovih besedah velike težave ne le s spoštovanjem zakonov in drugih predpisov, temveč tudi z obvladovanjem resorja. S svojim početjem je zato že izgubil vso potrebno verodostojnost.
Omerzel je že večkrat dejal, da ima čisto vest. Za zdaj kaže, da bo interpelacijo uspešno prestal. Glasovanje bo sicer v četrtek.
KOMENTARJI (869)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.