Poslanci SDS in NSi so vložili interpelacijo zoper ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela. Poslanec SDS Andrej Vizjak ter poslanka in predsednica NSi Ljudmila Novak sta pred vložitvijo opozorila, da bi se moral Omerzel ob prevzemu ministrske funkcije odločiti, ali bo podjetnik ali minister. Odločil pa se je za oboje.
Pod interpelacijo se je podpisalo 30 poslancev, očitke so strnili v šestih točkah, čeprav je po Vizjakovih besedah razlogov še več.

Omerzelu očitajo kršenje zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, saj da v 30 dneh po nastopu funkcije ministrstvu za infrastrukturo in prostor ni posredoval podatkov o podjetju Lastinski, katerega lastnik je. Zakon je kršil tudi s tem, ker ni poskrbel za to, da bi omenjeno ministrstvo v 15 dneh Komisiji za preprečevanje korupcije posredovalo seznam subjektov, s katerimi je minister povezan, je dejal Vizjak.
Ministru očitajo tudi zavajanje javnosti glede sklepanja novih poslov njegovega podjetja z Družbo za avtoceste RS. Očitki letijo tudi na to, da je na razpisu za izbor dobavitelja avtomobilskih registrskih tablic izbral družbo, katere ponudba je bila dvakrat dražja od ponudbe konkurenta.
Po Vizjakovem mnenju je Omerzelovo ravnanje velik problem, zlasti v državi, ki je po vseh kazalcih korupcije v nezavidljivem položaju. Ob tem meni, da bi tudi koalicijske stranke morale biti zgrožene nad tem in ukrepati.
Novakova se sprašuje, ali je Omerzel "tako naiven ali je izgubil ves čut za resnico, odgovornost in pravico, ali pa ne ve, kaj pomeni biti eden najvišjih funkcionarjev". Tako še vedno meni, da "bo spoznal svojo odgovornost in da bo odstopil".
SLS bo interpelacijo podprl
Čeprav k podpisu interpelacije ni bila povabljena, bi jo podprla tudi stranka SLS. Z njeno vsebino še niso podrobno seznanjeni, a v grobem vedo, za kakšne očitke gre. "Minister ne more biti istočasno tudi lastnik podjetja, sploh ne takšnega, ki sodeluje z državnimi institucijami, ki so pod okriljem ministrstva, ki ga vodi," je pojasnil vodja poslancev SLS Mihael Prevc. Po njegovem mnenju je to neetično in nedopustno. Še bolj prav pa bi bilo, da do interpelacije sploh ne bi prišlo in bi minister pred tem sam odstopil.
'To je opozicijski manever za slabitev trdnosti vladne koalicije'
Omerzel je prepričan, da je bila odločitev SDS in NSi za vložitev interpelacije "zaradi vse glasnejših medijskih insinuacij" glede poslovanja njegovega podjetja Lastinski zoper njega kot ministra pričakovana.
Z njeno vsebino sicer ni podrobneje seznanjen, temveč zgolj z namero, pa vendar je prepričan, da gre pri tem za "dobro premišljen politični manever opozicije z namenom, da se dodatno slabi trdnost vladne koalicije in s tem povečuje notranja politična kriza".
Ob tem minister vztraja na stališču, da ne namerava odstopiti. Da ima do zdaj že javno podporo predsednika in poslancev DL ter da bo po opravljenih srečanjih s poslanci koalicijskih strank, na podlagi jasnih in tehtnih argumentov, pridobil potrebno politično podporo tudi ostalih koalicijskih partnerjev. "Naglica, s katero hitijo z interpelacijo v SDS, pa me še bolj utrjuje v prepričanju, da gre za spretno politično preigravanje in ne za vsebinsko soočenje argumentov, mnenj in dokaznih materialov".
Omerzel koalicije še ni prepričal
Razprava o interpelaciji bo čas in prostor za to, da se razčistijo dileme ter očitki in čas za to, da se koalicija prešteje, je interpelacijo komentiral vodja poslancev DL Rihard Braniselj. Dokler bodo očitki branljivi, bodo, zagotavlja, stali za ministrom, ki po mnenju DL uživa tudi zaupanje premierke Alenke Bratušek. Braniselj sicer še ni prebral interpelacije, zato se o njej še ne izreka.
V PS poudarjajo visoka merila, ki so bila postavljena z odstopom ministra Stanka Stepišnika, v SD besedila interpelacije še niso prejeli in je niso prebrali, zato je še ne morejo komentirati. Podobno pravijo v DeSUS, kjer se je Omerzel danes zagovarjal.
Prvak te stranke Karl Erjavec je še pred zagovorom dejal, da ga njegov zagovor ne zanima. "Stvar je precej jasna, težko bo prepričal, da je z zadevo vse v redu," je dejal. Po pogovoru se poslanska skupina DeSUS o njem ne izreka.
"Te obveznosti ne bomo prevzemali nase. To naj razreši premierka," pa je po srečanju povedal vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. Interpelacijo bodo v DeSUS danes temeljito preučili ter se na podlagi navedb in odgovora ministra odločili glede podpore. Pri tem ima pomembno besedo predsednica vlade, "ki mora povedati, ali želi z Omerzelom še v prihodnje sodelovati in ali ga še vidi na mestu ministra za infrastrukturo in prostor", je še pojasnil Jurša. Sicer pa ocenjuje, da ta interpelacija ne more ogroziti koalicije.
Omerzel to potezo ocenjuje za korektno in tudi sam meni, da sta za skupno stališče o njem odgovorna koalicija in premierka. Bratuškova se po petkovem sestanku o Omerzelu ni konkretno izrekla.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.