Mednarodna žirija je po ogledu desetih predstav pretekle gledališke sezone, ki jih je v tekmovalni program iz 88 prijavljenih uvrstil selektor Primož Jesenko, prišla do zaključka, da so visoko zastopane stvaritve, ki revitalizirajo temeljno značilnost gledališča kot kolektivnega ustvarjalnega dejanja in sporočajo o moči skupnega ustvarjanja v sodobnem svetu. "Opaziti je močan poudarek na kolektivni - ansambelski igri in dominantno vlogo glasbe, ki prerašča v dejavnega protagonista uprizorjenega sveta," je na nocojšnji podelitvi nagrad povedala predsednica mednarodne strokovne žirije Barbara Orel.

Žirija se je pridružila selektorjevemu opozorilu o skrb zbujajočih produkcijskih pogojih, ki so v zadnjih letih močno načeli vzpostavljeno infrastrukturo slovenskega gledališča in še zlasti drastično posegli v produkcijo nevladnega sektorja. "V svetu, ki se maje', kot bi dejal veliki elizabetinski dramatik, bi bilo zaželeno, da gledališče v večji meri opravlja vlogo medija, ki 'mu ravna tečaje'," je v poročilu še poudarila žirija.
Veliko nagrado festivala za najboljšo uprizoritev je pripisala Ponoreli lokomotivi v izvedbi SNG Drama Ljubljana. Režiser Jernej Lorenci je to nagrado prejel že lani za uprizoritev Nevihta v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega. Kot je dejal, je še ene nagrade zelo vesel, ker so se v tej ekipi zelo dobro ujeli. "Ampak nagrade v teatru so zelo vprašljive, predvsem pa imajo izrazito omejen rok trajanja."
Lani je Lorenci pobral tudi nagrado za žirijo, letos pa je ta šla v roke Mateji Koležnik za uprizoritev John Gabriel Borkman Drame SNG Maribor. Ta uprizoritev je bila nagrajena tudi za igralske dosežke, saj sta Nataša Matjašec Rošker kot Gospodična Ella Rentheim in lanski dobitnik Borštnikovega prstana Igor Samobor kot John Gabriel Borkman dobila nagrado za igro.
Slednjo sta prejeli tudi Nataša Barbara Gračner za vlogo Matere v uprizoritvi Mati in Polona Juh za vlogo Ofelije v uprizoritvi Hamlet, oboje v izvedbi SNG Drama Ljubljana. Kot mlada igralka je bila nagrajena Tina Gunzek za vlogo Dekleta v Vajah za tesnobo v izvedbi Slovenskega stalnega gledališča Trst.
Na Borštnikovem srečanju svojega zmagovalca, a med vsemi uprizoritvami pretekle sezone, izbere tudi Društvo gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije. Letos ga je najbolj prepričal projekt o problematiki izbrisanih 25.671 v režiji Oliverja Frljića in produkciji Prešernovega gledališča Kranj.

Borštnikov prstan Olgi Kacjan
Največjo festivalsko nagrado Borštnikov prstan, ki jo posebna žirija vsako leto podeli zaslužnemu igralcu ali igralki za življenjsko delo, je prejela igralka Slovenskega mladinskega gledališča Ljubljana Olga Kacjan. Ker je prva dobitnica iz tega gledališča, upa, da je s tem prebila led med Slovenskim mladinskim gledališčem (SMG) Ljubljana in Festivalom Borštnikovo srečanje. "V življenju sem bila dvakrat srečno ločena. Od zdaj naprej sem spet srečno poročena," je dejala ob prejemu nagrade, ki so jo letos podelili 45. leto.
Na odrske deske je stopila že kot otrok, ljubiteljem gledališke in igralske umetnosti pa je znana tako z odrskih desk kot tudi s televizijskih zaslonov. "Olga Kacjan je kot daljni komet: zasije v polni svetlobi in izgine," je v utemeljitvi med drugim zapisala posebna žirija za podelitev Borštnikovega prstana.
Umetniška direktorica festivala Alja Predan je z letošnjo izvedbo Borštnikovega srečanja zadovoljna. V desetih dneh so na ogled postavili 36 predstav, izvedli 33 drugih dogodkov in našteli okoli 6000 obiskovalcev. Zadovoljna je še posebej z obiskanostjo študentskih projektov, nekoliko manj z obiskanostjo predstav iz tujine, a kot pravi, se mora občinstvo v Mariboru na to še navaditi. "Borštnikovo srečanje postaja ugleden evropski festival," je prepričana.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.