Na letni ravni je bila inflacija 2,7-odstotna, medtem ko so se cene življenjskih potrebščin oktobra v primerjavi s septembrom zvišale za 0,1 odstotka, je sporočil državni statistični urad.
V enem letu so se v povprečju najizraziteje podražile alkoholne pijače in tobak, in sicer za 9,6 odstotka. Tobak se je v povprečju podražil za 12,3 odstotka, alkoholne pijače pa za 5,3 odstotka. Sledile so cene gostinskih in nastanitvenih storitev, ki so dosegle 9,1-odstotno rast.
Izobraževanje se je v povprečju podražilo za 4,8 odstotka, na kar so najbolj vplivale višje cene predšolskega izobraževanja (za 9,3 odstotka) in izobraževalnih tečajev (za 2,8 odstotka). Hrana in brezalkoholne pijače so na letni ravni dosegle 4,3-odstotno rast cen; v letu dni se je zelenjava v povprečju podražila za 12,9 odstotka, sveže in predelano meso za 6,1 odstotka in brezalkoholne pijače za 4,7 odstotka.
Cene v skupini prevoz so se v letu dni v povprečju zvišale za 3,9 odstotka (goriva in maziva so se podražila za 16,6 odstotka, rezervni deli za 4,8 odstotka), letalski potniški prevoz za 2,1 odstotka, medtem ko se je cestni potniški prevoz pocenil za 10,2 odstotka, osebni avtomobili pa za 4,9 odstotka; cene raznovrstnega blaga in storitev pa za 3,1 odstotka (zdravstveno zavarovanje se je podražilo za 11,1 odstotka, cene storitev socialnega varstva pa za 5,8 odstotka).
V letu dni so se zvišale tudi cene v skupinah stanovanje (za 2,7 odstotka), zdravje (za 0,3 odstotka) ter rekreacija in kultura (za 0,1 odstotka). Medtem so se v letu dni znižale cene v skupinah komunikacije (za 1,6 odstotka), obleka in obutev (za 1,5 odstotka) ter stanovanjska oprema (za 0,8 odstotka).
Kaj je bilo oktobra dražje in kaj ceneje?
Oktobra so se v primerjavi s septembrom cene življenjskih potrebščin zvišale za 0,1 odstotka. Oktobra je bil po ugotovitvah statistikov še vedno opazen vpliv menjave kolekcij po trgovinah. Oblačila so bila v povprečju dražja za 10,1 odstotka, obutev pa za 7,4 odstotka.
Zaradi letošnjega tretjega dviga trošarin za tobačne izdelke so se cene cigaret oktobra zvišale za 6,6 odstotka. V skupini hrana in brezalkoholne pijače se je sadje podražilo za 2,9 odstotka, sveže in predelano meso pa za 2,5 odstotka.
Skupno rast cen so za 0,3 odstotne točke znižale cene v skupini rekreacija in kultura; v tej skupini so se počitnice v paketu pocenile za 6,5 odstotka, storitve za rekreacijo in kulturo pa za 4,4 odstotka. Na znižanje skupne rasti cen so vplivale tudi nižje cene goriv in energije. Druge oktobrske pocenitve so skupno rast cen znižale še za 0,2 odstotne točke.
Umar: Na gibanje cen v letošnjem letu vplivajo predvsem cene energentov in hrane
Na Uradu za makroekonomske analize in razvoj (Umar) pojasnjujejo, da so ključni dejavniki inflacije v Sloveniji gibanja cen energentov in hrane, ki se pri nas odražajo močneje kot v drugih državah članicah EU.
Za Slovenijo je značilen večji delež potrošnje energentov kot v povprečju EU, posledično pa tudi višji prispevek k inflaciji (okoli 1,1 odstotne točke). Med drugim so se v Sloveniji letos povišale trošarine na tekoča goriva, kar je k inflaciji prispevalo 0,2 odstotne točke, cene hrane pa so v Sloveniji k letošnji inflaciji prispevale okoli 0,6 odstotne točke, so sporočili iz Umarja.
Na mesečno gibanje inflacije pomembno vplivajo tudi sezonski in enkratni dejavniki. Oktobrsko spremembo cen so tako, poleg višjih cen obleke in obutve ter cenejših počitnic, zaznamovale cene plina. Te so se oktobra znižale za 9,3 odstotka in skupno mesečno inflacijo zmanjšale za 0,2 odstotne točke.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.