Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) meni, da so članice organizacije iz EU, med katerimi je tudi Slovenija, kljub še vedno prisotnim težavam na poti okrevanja. To velja tudi za tiste, ki jih je finančna, dolžniška in gospodarska kriza najbolj prizadela. Tudi mednje je moč šteti Slovenijo.
A rast je vseeno še naprej razmeroma šibka, stopnja brezposelnosti v evrskih članicah OECD bo letos in prihodnje leto vztrajala pri okoli 12 odstotkih, v enaindvajseterici EU članic OECD pa pri okoli 11 odstotkih, predvsem v evrskih državah pa še vedno obstajajo velike razlike glede dostopnosti finančnih virov za podjetja.
Razloge za počasno rast sicer v OECD vidijo predvsem v strukturnih pomanjkljivostih, kot so velika davčna obremenitev, toga delovna zakonodaja, ovire za polno delovanje konkurence in premalo inovacijske dinamike.
V OECD zato še naprej vztrajajo na nadaljevanju reformnih prizadevanj, v nekaterih državah pa bi bilo treba z njimi iti še dlje. Prav tako si želijo izboljšanje reformnega okvirja na ravni EU.
V organizaciji s sedežem v Parizu članice EU pozivajo k dokončanju notranjega trga, še posebej na področju storitev, ter k boljšemu izkoriščanju priložnosti, ki jih prinaša zelena nizkoogljična ekonomija.
Za evrsko območje pa v OECD predlagajo ohranitev ekspanzivne denarne politike na daljše obdobje, nadaljevanje prizadevanj za vzpostavitev bančne unije in razjasnitev ter poenotenje pravil pri reševanju bank ter nadaljevanje konsolidacije javnih financ.
Ob tem v OECD menijo, da je glede na že doseženo primerna upočasnitev dinamike uravnoteževanja javnih financ. Javnofinančni primanjkljaj naj bi bil tako v EU kot evrskih državah letos pod tremi odstotki bruto domačega proizvoda (BDP), javni dolg pa naj bi se stabiliziral pri okoli 91 oz. 96 odstotkih BDP.
V OECD se zavzemajo za raznolik pristop pri konsolidaciji javnih financ po državah, glede na razmere in potrebe. Prioritetne naloge v organizaciji trenutno vidijo na področju sanacije razmer v bančnem sistemu in izvedbe nujnih strukturnih reform.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.