Na posvetovanju, ki ga je pripravila ljubljanska Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, so navzoče seznanili tudi z rezultati dosedanjega dela dveh ekspertnih skupin za geotehniko in hidrotehniko, ki jih je imenoval poveljnik Civilne zaščite, z ocenami obsega plazu ter dosedanjimi nujnimi začasnimi ukrepi.
Naloga omenjenih ekspertnih skupin je pridobiti le ustrezne podatke, naloga najverjetneje ministrstva za okolje in prostor pa bo nato oblikovati ekspertne skupine, ki bodo pripravile možne rešitve. Po mnenju vodje ekspertne skupine za geotehniko Bojana Majesa bo po obsegu in finančnem okvirju dolgoročna sanacija prizadetega območja velik zalogaj za Slovenijo. Govori se tudi o nekaj milijardah tolarjev. Najprej bo treba vsekakor temeljito premisliti, katera rešitev bo dolgoročno najbolj ustrezna.
Ekspertna skupina, ki jo vodi Majes, se zavzema za trajno rešitev, po kateri bi pretežni del plazine ostal na mestu, kjer je. Plaz Stože pa bi podprli z dvema zemeljskima pregradama, na lokaciji podrtega mostu nad Strmcem pa bi zgradili še varovalno betonsko pregrado. Trenutno potekajo nujni ukrepi na plazini, ki jih je koordiniral štab civilne zaščite. Nadaljnje reševanje in projektiranje pa bo odvisno tudi od hitrosti terenskega dela strokovnjakov in opravljenih podrobnih analiz, kar bo podlaga za začetek sanacije.