V primeru konca makedonsko-tajvanskega zavezništva bi bil Tajvan korak bližje diplomatski osamitvi, saj ima poleg Makedonije v Evropi diplomatske stike le še z Vatikanom, ostale zaveznice pa so večinoma revne latinskoameriške, afriške in karibske države. Tajvan je diplomatske stike z Makedonijo vzpostavil leta 1999, ko ji je ponudil posojila in pomoč, zaradi česar je Peking nemudoma pretrgal stike z Makedonijo. Trimesečni spopadi z albanskimi skrajnežki in notranje politične spremembe pa so Makedonijo prisilile v ponovno iskanje podpore Pekinga. Kitajska je nedavno v Varnostnem svetu ZN nasprotovala širitvi mirovnih sil v Makedonijo, kar bi utegnilo biti maščevanje makedonskemu priznanju Tajvana.
Neimenovani viri kljub temu ocenjujejo, da Makedonija pričakuje ohranitev trgovinskih odnosov s Tajvanom tudi po vzpostavitvi stikov s Pekingom, medtem ko predstavnica tajvanskega zunanjega ministrstva Changova trdi, da tega Tajvan ne bo sprejel. Changova je še dejala, da skuša Tajvan sedaj utrditi odnose z Makedonijo, pri čemer pa ni povedala, kaj je tajvanska vlada Makedoniji za to ponudila.
Makedonska tiskovna agencija pa je poročala, da je predstavnik tajvanskega zunanjega ministrstva Chang Siao zanikal, da bi Makedonija pretrgala diplomatske vezi z mestom Taipei. Po njegovem mnenju odločitev makedonske vlade o normalizaciji odnosov s Kitajsko ne pomeni pretrganja diplomatskih vezi s Tajvanom. Kitajska Tajvan označuje za odpadniško provinco, ki jo želi ponovno priključiti, in zavrača kakršnekoli diplomatske stike z državami, ki to otoško državo priznavajo.