Po včerajšnjem govoru ameriškega predsednika Baracka Obame je jasno, da ZDA ne bodo napadle Sirije vsaj do 9. septembra. Obama je včeraj uradno zaprosil kongres, naj prižge zeleno luč za omejeno posredovanje proti določenim tarčam "režima" sirskega predsednika Bašarja al Asada. Takšno, ki ne bo vključevalo ameriške vojske na sirskih tleh. Ob tem je dodal, da ima vso avtoriteto, da lahko ukaže napad brez odobritve kongresa, še manj pa se mu zdi pomembno soglasje Varnostnega sveta Združenih narodov.
Ameriški zunanji minister John Kerry je danes dejal, da imajo ZDA dokaze, da so v Siriji uporabili živčni plin sarin. Dokaze so zbrali z analizo las in krvi, ki so jih v Washington prinesli iz Damaska. Kerry je prepričan, da bo kongres Obami dal zeleno luč za vojaško posredovanje v Siriji. Dodal je, da lahko predsednik ukrepa tudi na lastno pest, če se kongres s posredovanjem ne bo strinjal.
Na dogajanje v ZDA se je odzval tudi prvi mož Sirije Bašar al Asad. Dejal je, da se je ''Sirija sposobna upreti kateremu koli zunanjemu agresorju''.
''Ameriške grožnje z napadom ne bodo omajale Sirije, da odstopi od svojih načel ali boja proti terorizmu, ki ga podpirajo nekatere regionalne in zahodne države, predvsem ZDA,'' je po poročanju sirske državne televizije dejal al Asad.
Republikanski jastrebi zahtevajo odločnejše vojaško posredovanje
Prvi odzivi iz kongresa so bili pozitivni, čeprav se med republikanci že nakazujejo pomisleki. Vodilni republikanec v odboru za mednarodne odnose Bob Corker iz Tennesseeja je Obamovo odločitev označil za "absolutno pravilno". Toda senatorja John McCain in Lindsey Graham zahtevata večjo vojaško angažiranost. Menita, da zgolj omejeno posredovanje ne bo spremenilo razmerja sil v sirskem konfliktu, zato pozivata k "primernemu posredovanju".
Nad ameriško počasnostjo pa je razočarana sirska opozicija. "Občutili smo razočaranje. Pričakovali smo, da bodo zadeve potekale hitreje, da bo napad takojšen," je glede Obamove odločitve povedal eden od voditeljev opozicijske skupine Sirska nacionalna koalicija Samir Nashar in dodal, da verjame, da bo kongres odobril napad. Napovedal je še, da bo opozicija stopila v stik tako z arabskimi državami kot tudi s Turčijo in jih poskušala prepričati o čim tesnejšem sodelovanju z ZDA.
Svojevrstno pa so Obamovo odločitev, da dobi soglasje kongresa, interpretirali pri sirskem državnem časopisu. Zapisali so, da je iskanje soglasja kongresa za vojaški napad na Sirijo znak za začetek "zgodovinskega ameriškega umika".
Francija bo počakala na odločitev ameriškega kongresa
Medtem ko britanski premier David Cameron, čeprav so poslanci zavrnili osnutek nezavezujoče resolucije o vojaški akciji proti Siriji, in francoski predsednik Francois Hollande podpirata Obamovo idejo, ruski predsednik Vladimir Putin svari pred "nesmiselnimi" dejanji zahodnih sil. Putin je prepričan, da sirska vlada ni s kemičnim orožjem napadla lastnega prebivalstva. ZDA je pozval, naj Varnostnemu svetu (ZN) predstavijo dokaze, da je bilo res uporabljeno kemično orožje. Povedal pa je tudi, da bi Obama kot Nobelov nagrajenec za mir moral pomisliti na možne žrtve vojaškega napada na Sirijo.
Francoski notranji minister Manuel Valls je danes sporočil, da Francozi ne morejo sami začeti vojaške akcije in da bodo počakali na odločitev ameriškega kongresa.
Bodo inšpektorji dobili rezultate, ko bo napad že končan?
Iskanje domnevnih sledi uporabe kemičnega orožja so včeraj končali tudi inšpektorji ZN. Zbrane vzorce morajo analizirati v laboratorijih, tako da bo na končno poročilo o uporabi kemičnega orožja treba počakati do tri tedne. Generalnega sekretarja ZN Ban Ki Muna naj bi s preliminarnimi ugotovitvami seznanili že prej.
Danes se bodo prav zaradi zaostrovanja razmer v Siriji v Kairu srečali zunanji ministri Arabske lige.
KOMENTARJI (876)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.