Ukrajinski parlament je zavrnil vseh šest predlogov zakona, s katerim bi zaprti nekdanji premierki Juliji Timošenko omogočili zdravljenje v tujini. Nobeden od predlogov namreč ni dobil podpore vladajoče Stranke regij predsednika Viktorja Janukoviča in s tem potrebnih 226 glasov v 450-članskem parlamentu. Podpora opozicije, ki je vsako glasovanje pospremila z glasnimi vzkliki "Sramota! Sramota!", ni bila dovolj.
Takšen izid glasovanja je Ukrajino oddaljil od podpisa pridružitvenega sporazuma z EU. Voditelji povezave so namreč večkrat poudarili, da bo Ukrajina sporazum, ki velja za prvi korak proti članstvu v Uniji, lahko podpisala le, če bo izpolnila vse pogoje, vključno z oprijemljivim napredkom pri reševanju "problema selektivnega sodstva".
S podpisom pa se v Kijevu niti ne mudi. V igri za vpliv v Ukrajini je namreč poleg Bruslja tudi Moskva in ruski predsednik je pri Janukoviču zaigral na prave strune, ko je predlagal tristranske pogovore o gospodarskih posledicah podpisa sporazuma.
Ukrajinska vlada je takrat vse priprave na podpis sporazuma prekinila. Kot je zapisano v odloku, je bila odločitev sprejeta, da bi zagotovili nacionalno varnost Ukrajine ob upoštevanju učinkov na trgovino z Rusijo, če bi bil sklenjen sporazum z Unijo.
Vodja ukrajinske opozicije Arsenij Jacenjuk je po odločitvi vlade zahteval odstavitev Janukoviča, češ da gre za državno izdajo ter "nezakonito in neustavno" odločitev vlade. Vitalij Kovačuk, zaveznik nekdanjega boksarskega zvezdnika, zdaj pa politika Vitalija Klička, pa je izjavil, da je premier Mikola Azarov "zagrešil zločin".
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.