SP Nemčija 2006

Odločilni strel C. Ronalda

Gelsenkirchen, 01. 07. 2006 08.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Po enajstmetrovkah je Portugalska s 3:1 premagala Anglijo in se uvrstila v polfinale SP v Nemčiji.

S sredine igrišča so tekmo za uvrstitev v polfinale začeli Angleži. Obe moštvo sta v prvih minutah pokazali, da jima gre za napredovanje in da se ne bosta kar tako vdali.

Portugalska in Anglija se borita za mesto v polfinalu SP v Nemčiji
Portugalska in Anglija se borita za mesto v polfinalu SP v Nemčiji FOTO: Reuters

V 6. minuti so Angleži prvič napadli portugalski gol, a je Ricardo žogo izbil s pestmi. Tri minute kasneje je Wayne Rooney z razdalje 18 metrov streljal naravnost v naročje Ricarda.

V 13. minuti so nase opozorili tudi Portugalci. Po zmedi v obrambni vrsti Otočanov je žoga prišla do Tiaga, ki je streljal na gol, a je bil Paul Robinson na pravem mestu.

Potugalski navijači
Potugalski navijači FOTO: Reuters

Cristiano Ronaldo je v 19. minuti Angleže preigraval po levi strani, vendar je streljal previsoko in žoga je poletela čez angleški gol.

V 21. minuti se je pred portugalskim vratarjem sam znašel Frank Lampard, ki pa je pod noge dobil malce predolgo podajo. V prvi polovici prvega polčasa ni bilo resnejših priložnosti za zadetek. Igra se je sicer razživela, a brez uspešnejših napadov.

Cristiano Ronaldo in Gary Neville
Cristiano Ronaldo in Gary Neville FOTO: Reuters

V 30. minuti je John Terry nad Tiagom storil prekršek na sredini terena, za kar mu je sodnik pokazal rumeni karton. Ker je že v osmini finala Terry prejel en rumeni karton.

V 39. minuti je portugalski kapetan Figo z leve strani kazenskega prostora streljal diagonalno, a je žoga letela mimo gola. Pet minut kasneje je so Angleži dobili prosti strel. Izvajal ga je David Beckham. Žoga se je odbila od živega zidu. Portugalski kapetan ni želel presenečenj, zato je žogo poslal v avt.

V zadnji minuti prvega polčasa je Lampard silovito streljal proti portugalskim vratom, vendar pa je bil Ricardo na pravem mestu. Ob koncu polčasa so si rumeni karton prislužili tudi Portugalci, prejel ga je Petit. Prav tako kot Terry ima tudi Petit iz prejšnje tekme že en rumeni karton, tako da bo naslednjo spremljal s klopi. Polčas je sodnik podaljšal za minuto, vendar se tudi v teh 60 sekundah ni zgodilo nič presenetljivega.

V prvem polčasu smo spremljali sicer sem ter tja dinamično igro, ki pa gledalcev ni dvignila s sedežev.

Žvižgali so navijači

Angleži niso bili navdušeni nad predstavo svojih nogometašev
Angleži niso bili navdušeni nad predstavo svojih nogometašev FOTO: Reuters

Ob začetku drugega polčasa so angleški navijači z žvižganjem 'pozdravili' nadaljevanje tekme in svojim nogometašem jasno dali vedeti, da niso kaj prida zadovoljni z njihovo igro. Vendar je tudi na začetku drugega polčasa na terenu prevladovala defenzivna igra obeh moštev.

V 51. minuti je v kazenskem prostoru Portugalcev proti golu streljal Beckham, a se je žoga odbila od roke portugalskega branilca Nuna Valenteja. Na roko so opozorili tako Angleži kot Portugalci, vendar pa argentinski sodnik Horacio Elizondo prekrška ni videl in njegova piščalka je ostala tiho.

V 52. minuti je iz igre zaradi bolečin v kolenu odšel Beckham, zamenjal ga je Aaron Lennon.

V 55. minuti je Portugalska napadla. Vendar pa je bil Cristioano Ronaldo prehiter in sodnik je opozoril na prepovedan položaj.

Rooney si je v 62. minuti zaslužil rdeči karton
Rooney si je v 62. minuti zaslužil rdeči karton FOTO: Reuters

Lennon je v 59. minuti po desni s preigravanjem prodrl pred portugalski gol. Čeprav bi se lahko odločil za strel, je podal Rooneyu, ki pa je v idealni poziciji žogo zgrešil. Čez prečko je nato ustrelil Joe Cole. Angleži so zamudili idealno priložnost.

Rdeči Rooney

Temperaturo med angleškimi navijači ve j 62. minuti močno povzdignila izključitev Rooneya, ki mu je Elizondo pokazal rdeči karton. Po preigravanju na sredini igrišča se je angleški napadalec najprej spotaknil ob žogo, jo prevzel, ob napadu dveh Portugalcev se je med njiju zapletel, nato pa še pohodil Ricarda Carvalha. Ob pisku se je vročekrvni Rooney še prerekal in ob tem potisnil Cristiana Ronalda. Elizondo je tako brez obotavljanja dvignil rdeči karton.

V 63. minuti so Portugalci opravili prvo menjavo. Namesto Paulete je v igro vstopil Simao Sabrosa. Dve minuti kasneje so Angleži iz igre umaknili Joea Colea, namesto njega je prišel Peter Crouch. Namesto Tiaga je v 74. minuti v igro vstopil Hugo Viana.

Posest žoge: Anglija 43%, Portugalska 57%

Prva polovica drugega polčasa ni pokazala večje spremembe v igri ne ene ne druge strani, če izvzamemo Rooneyev napad. Portugalska ni izkoristila prednosti v številu.

V 78. minuti je Figo podal Cristianu Ronaldu, ki je bil prenizek. Žoga je nadaljevala pot proti mreži, a jo je prestregel Robinson. V 83. minuti je Lampard silovito streljal na gol. Ricardo je odbil, žogo je ujel Lennon, ki pa ni uspel premagati Ricarda.

Portugalska je v 87. minuti opravila zadnjo zamenjavo. Kapetan Figo je šel na klop, na teren je prišel Helder Postiga. Polčas so podaljšali za tri minute. V prvi minuti podaljška je Terry šel v napad, a je streljal previsoko.

Mreži ostali nedotaknjeni

Angleži so prvi podaljšek začeli ambiciozno, čeprav so imeli na terenu igralca manj. V 99. minuti je Gerrard v kazenski prostor podal zelo dober predložek, a je bil v skoku Miguel viški od Croucha. Obe strani sta nadaljevali s previdno igro, posamičnimi akcijami in streli od daleč.

V 107. minuti je Lennon prodrl proti portugalskem golu. Posredoval je Valente, za kar so Otočani zahtevali najstrožjo kazen. Vendar je Elizondo rumeni karton pokazal Hargreavesu.

V 108. minuti je mrežo Angležev zatresel Postiga, a je bil zadetek zaradi prepovedanega položaja razveljavljen. Tri minute kasneje je Carvalh storil prekršek nad Crouchom in prejel rumeni karton.

Prvi gol za Portugalsko je dal Simao
Prvi gol za Portugalsko je dal Simao FOTO: Reuters

Odločilna bela točka

Po nerešenih podaljških so sledili streli z bele točke. Prvi so imeli žogo Portugalci. Simao je prelisičil Robinsona, ki se je vrgel v desno. Za Angleže je streljal Lampard. Ricardo je ubranil. drugi niz je začel Viana, ki je žogo poslal mimo vratnica in navdušil Angleže. Hargreaves je zadel prvo enajstmetrovko za Anglijo. rezultat 1:1.

Gerrardu ni supelo premagati Ricarda
Gerrardu ni supelo premagati Ricarda FOTO: Reuters

Napako Viane je ponovil Petit. Žoga je zopet letela mimo leve vratnice. Tretji strel za Anglijo je opravil Gerrard. Neuspešno. Postiga je zatresel mrežo za Robinsonom in Portugalci so povedli 2:1. Strel Carragherja je uspešno obranil Ricardo. Zadnji strel za Portugalce je izvajal Cristiano Ronaldo.

Portugalce v polfinalu čakajo zmagovalci tekme med Brazilijo in Francijo
Portugalce v polfinalu čakajo zmagovalci tekme med Brazilijo in Francijo FOTO: Reuters
Angležem tudi po 40 letih ne bo uspelo do konca svetovnega prvenstva
Angležem tudi po 40 letih ne bo uspelo do konca svetovnega prvenstva FOTO: Reuters

Žoga je končala v mreži in s končnim rezultatom 3:1 so si Potrugalci zagotovili nastop v polfinalu svetovnega prvenstva. Angleži se sklonjenih glav vračajo domov.