Predstavniki sindikatov v delovni skupine Znanje in ustvarjalnost kot temelj razvoja po današnjem srečanju s predstavniki ministrstva za izobraževanje sporočajo, da jih vladna stran postavlja pred ultimat. Tega, kar jim ponuja, ni mogoče razumeti kot pogajanja in zanje ni sprejemljivo.
Sindikalni predstavniki pravijo, da vlada sicer ustvarja vtis, da se pogaja, obenem pa mimo tega sprejema odločitve, kar se je pokazalo že v več primerih. Mark Marinčič, ki vodi Visokošolski sindikat Slovenije v okviru konfederacije Pergam, je izpostavil, da v visokem šolstvu ne gre le za rezanje sredstev, ampak za sistematično privatizacijo. Poudaril je, da referenduma niso umaknili zato, da se bodo sredstva prečrpavala k zasebnikom.
Po besedah sekretarja Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije Bojana Hribarja so bili namreč na današnjem sestanku postavljeni pred ultimat, naj do petka sporočijo, ali je zanje sprejemljiv vladni predlog zaostritve standardov in normativov na področju šolstva. Druga možnost pa je, da podajo svoj predlog, vendar v okviru sedaj predvidenih rezov v maso plač na področju vzgoje in izobraževanja.
To znižanje je samo za področja osnovnega, srednjega in višjega šolstva predvideno v višini 102 milijona evrov, za področje predšolske vzgoje pa dodatnih 28 milijonov evrov, je navedel Hribar. Medtem ko za visoko šolstvo in znanost po besedah Marinčiča proračunskih okvirov sploh ne poznajo in danes tudi razreza niso dobili.
Štrukelj: Pogajanj o masi plač ni bilo
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) in predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj pravi, da jim je vladna stran dala na razpolago le, da predlagajo, ali naj se znižajo plače, odpuščajo zaposleni ali kombinacijo obojega. Pogajanj o masi plač pa nikoli ni bilo.
Dodal je, da Sviz in konfederacija na takšno znižanje ne bosta pristala. Takega soglasja po njegovih besedah ne bi dal noben sindikat na svetu, ki da kaj nase. Tako bodo vladni strani v petek sporočili, da enostransko opredeljena masa plač v proračunu za 2013, o kateri niso bili nikoli povprašani, zanje ni sprejemljiva. Vladna stran pa je, je še ugotavljal, s takšnim ultimatom očitno izbrala konflikt.
Na vladne navedbe, da za kaj drugega manevrskega prostora ni, na sindikalni strani odgovarjajo, da se je imela vlada možnost odločiti, kje bo zniževala in komu bo vzela denar. Odločila se je, da bo postavila ljudi na cesto, po drugi strani pa je znižala davek na dobiček podjetij, je opozoril Štrukelj.
O stavki se še izrekajo
Sicer pa je napovedal, da bodo uporabili vsa sredstva, ki so jim na voljo, da preprečijo uveljavitev zakonskih sprememb. O stavki se v teh dneh že izrekajo. Rezultate opredeljevanja bodo sporočili v torek na izredni seji stavkovnega odbora, vsi, s katerimi je bil doslej v stiku, pa so se izrekli zanjo.
Sviz pisal evropskim institucijam: podprite naša prizadevanja!
Zaradi vladnih posegov na področje vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture je Sviz na številne evropske institucije ter tuje medije naslovil pismo, v katerem jih seznanja z načrtovanimi posegi slovenske vlade v javni sektor. Opozarjajo, da ti posegi ogrožajo raven dosežene kakovosti ter hkrati razgrajujejo pomembne elemente socialne države. Prav tako institucije opozarjajo, da se vlada o novem predlogu z zaposlenimi, ki jih ta poseg zadeva in prizadene, sploh ni pogajala. "Slovenska vlada je kljub večkratnim pozivom sindikatov javnega sektorja k pogajanjem v preteklih mesecih slednja prvič v 20 letih zavrnila in z vsiljenim znižanjem mase za plače vztrajala pri politiki izvršenih dejstev, ki vodi v množično odpuščanje ali v znižanja plač ali v oboje hkrati," je Sviz zapisal v pismu in dodal, "da je Evropska komisija ugotovila, da je Slovenija ena od petih držav (poleg Irske, Grčije, Španije in Portugalske), v katerih so se v šolskem letu 2011/2012 plače učiteljem in ravnateljem najbolj znižale."
Opozarjajo, da so zaradi arogance vlade in njenega odrekanja socialnemu dialogu prisiljeni braniti socialno državo in solidarnostno družbo s klasičnimi oblikami sindikalnega boja, vključno s splošno stavko. "Tako radikalni posegi slovenske vlade v javni sektor bodo po mnenju našega sindikata za Slovenijo pogubni, zato vas, spoštovani, prosimo, da podprete naša prizadevanja za ohranitev kakovostnega javnega in vsem dostopnega izobraževanja ter socialne države in predsednika slovenske vlade Janeza Janšo ter ministra za izobraževanje Žigo Turka seznanite, kako uničujoča je politika, ki želi največ privarčevati v vzgoji, izobraževanju, znanosti in kulturi."
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.