V zadnjih letih je veliko govora o globalnem segrevanju ozračja, znanstveniki z univerze v Leedsu pa so odkrili obdobje, ko je bilo na našem planetu najbolj vroče. Pred 250 milijoni let, v obdobju perma, naj bi bi bilo namreč tako peklensko vroče, da je celo temperatura morja dosegla 40 stopinj Celzija.
Ekstremne temperature naj bi bile tudi glavni krivec za izumrtje številnih živalskih vrst v tem obdobju. Znanstveniki menijo, da je iz obličja Zemlje izginilo kar 95 odstotkov tedanjih živalskih vrst. K tej katastrofi pa naj bi poleg visokih morskih temperatur velik delež prispevali tudi vulkanski izbruhi na področju današnje Sibirije, kar je povzročilo tanjšanje ozonske plasti. Po ocenah strokovnjakov naj bi lava prekrila ozemlje v velikosti Avstralije.
Po tej apokalipsi je sledilo pet milijonov "mrtvih" let, ko je bilo življenje na našem planetu reducirano na minimum. Geolog Paul Wignall se zaveda, da se bodo oglasili številni kritiki, a meni, da je skupaj s kolegi dokazal, da lahko globalno segrevanje pripelje do izumiranja. V bližnji prihodnosti sicer ne vidi katastrofe, po njegovem mnenju pa je treba skrbeti, da ne bomo ljudje sami pripomogli k takšnemu scenariju.
Znanstveniki se sicer strinjajo, da je vzrok za izumrtje dinozavrov meteorit, ki je pred 65 milijoni let udaril v Zemljo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.