11. februar je tudi dan varne rabe interneta, katerega glavni namen je promocija varne in odgovorne rabe tehnologije, predvsem med otroki in mladostniki. Ta osrednji dogodek meseca varne rabe interneta letos poteka pod sloganom Skupaj za prijaznejši internet!
Tema se nanaša predvsem na odgovornost, ki jo imajo vsi uporabniki pri ustvarjanju varnejšega in prijaznejšega spletnega prostora. Otroci in mladi, starši in skrbniki, učitelji, socialni delavci, tudi industrija in politiki, poudarjajo v Centru za varnejši internet SAFE-SI.
Ob tem bodo predstavili prve od 15 novih poslovenjenih delov priljubljene slovaške serije risank Ovce.sk, ki se ukvarjajo s temami, kot so virtualna prijateljstva, zasebnost pri uporabi mobilnega telefona, pasti spletnega nakupovanja ipd.
Serija je po navedbah centra zelo priljubljena tudi v Sloveniji, sicer pa je bila adaptirana že v 23 svetovnih jezikov. Slovenske glasove za Planšarja in Jureta sta zopet posodila Rok Terkaj in Tamir Gostiša.
Ob dnevu so pripravili tudi videoposnetek z naslovom Premisli, preden se daš na net:
Mesecu varne rabe interneta se bo tekom februarja z različnimi aktivnostmi pridružilo več kot 280 šol po Sloveniji. Poleg tega bo v okviru kampanje v četrtek potekal tudi izobraževalni seminar za šole in centre za socialno delo v povezavi z vrstniškim nasiljem na spletu. Dnevu varne rabe interneta, ki po svetu poteka že od leta 2004, se poleg Slovenije pridružuje še več kot 100 držav s celega sveta. Na šestih od sedmih celin je vsako leto organiziranih na stotine dogodkov z namenom dviga ozaveščenosti o varni uporabi spletnih tehnologij. Zloraba vas lahko veliko stane Ob današnjem dnevu je Microsoft predstavil najnovejše rezultate letne raziskave o varnosti na internetu. Raziskava, ki je bila med marcem in majem 2013 opravljena že tretje leto, je merila varnost spletnega vedenja več kot 10.500 uporabnikov iz 20 držav. Pokazala je, da je bilo 15 odstotkov vprašanih žrtev ribarjenja osebnih podatkov, pri čemer so v povprečju izgubili 158 ameriških dolarjev, 13 odstotkov vprašanih se je soočilo z okrnjenim profesionalnim ugledom, pri čemer jih je odprava škode v povprečju stala 535 dolarjev. 9 odstotkov vprašanih je bilo žrtev kraje identitete. Povprečni stroški zaradi kraje so znašali 218 ameriških dolarjev, so sporočili iz Microsofta.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.