Ukrajina ne bo uporabila vojske, da bi ustavila avtonomno regijo Krim pri odcepitvi, je zagotovil ukrajinski začasni predsednik Oleksandr Turčinov, potem ko je proruski parlament na Krimu sprejel deklaracijo o "neodvisnosti avtonomne republike Krim in Sevastopola".
Kot je dejal, v Kijevu ne bodo sledili scenariju, ki so ga po njegovih besedah pripravili v Moskvi. Posredovanje na Krimu bi Rusiji dalo izgovor za posredovanje na celotnem vzhodu države. "Ne moremo začeti vojaških operacij na Krimu, saj bi tako izpostavili vzhodno mejo in Ukrajina ne bi bila zaščitena," je dejal Turčinov in dodal, da je Rusija na meji z Ukrajino namestila "pomembne tankovske sile".

Na Krimu se pripravljajo na referendum o priključitvi Rusiji, ki ga nameravajo izvesti v nedeljo, Turčinov pa je referendum označil za prevaro. "Rezultat tega, čemur pravijo, da bo referendum, ne bo odločen na Krimu, ampak v pisarnah v Kremlju," je povedal.
Ker v Moskvi kot protizakonito ocenjujejo potezo ukrajinskega parlamenta, ki je na položaj predsednika namesto Viktorja Janukoviča imenoval Turčinova, se z oblastmi v Kijevu ne želijo pogovarjati. "Žal zavračajo vsaj stik z ministrstvom za zunanje zadeve in vlado," je opisal Turčinov. "Žal Rusija za zdaj zavrača diplomatsko reševanje konflikta," je še ocenil.
Nato: Na Krimu so ruske enote, krimski premier trdi drugače
Poveljnik sil Nata v Evropi Philip Breedlove je zanikal trditve Moskve, da so vojaki, ki so obkolili ukrajinske vojaške baze na Krimu in zavzeli 11 mejnih prehodov, pripadniki lokalnih samoobrambnih enot. "Po skrbnem pregledu informacij iz več virov, ki so nam na voljo, verjamemo, da gre za pripadnike ruske vojske (...) Gre za zelo resne razmere," je še ugotovil.
Krimski premier Sergej Aksionov trdi prav nasprotno. "Gre za prebivalce Krima, ne dvomite v to. V enotah za samoobrambo ni ruskih vojakov. Ruska vojska od danes ne sodeluje v operacijah blokade vojaških enot in zagotavljanja javnega reda," je dejal. Dodal je, da so krimske enote za samoobrambo sodelovale z rusko črnomorsko floto, nastanjeno v Ukrajini, v skladu z dogovorom o najemu pomorske baze v Sevastopolu.
Namestnik krimskega premiera Rustam Temirgalijev je povedal, da so proruske oblasti na Krimu zavzele nadzor na glavni letališčem in omejile število poletov, da bi "provokatorjem" preprečile prihod na Krim. Ob tem je napovedal, da se bo letalski promet vrnil v normalne tirnice po referendumu.
Tudi v Ovseju so poudarili, da je ruska vojska vpletena v blokade cest na Krimu. To je danes na Dunaju sporočila opazovalna misija približno 40 neoboroženih vojaških opazovalcev. Vojaški opazovalci 26 članic Ovseja sicer niso smeli na Krim in so jim to kar petkrat preprečili, a so kljub temu lahko zbrali številne dokaze o sodelovanju ruskih vojaških oseb. Kot so pojasnili na ameriški misiji pri Ovseju, so med temi dokazi ruske uniforme in bojna oprema "lokalnih samoobrambnih sil", pa tudi registrske tablice na tovornjakih, ki dokazujejo, da gre za vozila ruske črnomorske flote.
Na referendumu pričakujejo 85-odstotno podporo
Predsednik krimskega parlamenta Vladimir Konstantinov je povedal, da na nedeljskem referendumu pričakujejo okoli 85-odstotno podporo. Raziskave javnega mnenja "so pokazale, da več kot 80 odstotkov vprašanih podpira priključitev Rusiji. Upamo, da bo v treh dneh ta številka dosegla 85 odstotkov", je še dejal. Navedel je še, da ankete kažejo, da kar 93 odstotkov vprašanih odločno zavrača, da bi Krim ostal ukrajinska regija.
Tudi ZDA ne priznavajo referenduma
Nove ukrajinske oblasti imajo pomembno zaveznico – ZDA. Ameriški predsednik Barack Obama je danes v Beli hiši sprejel novega začasnega ukrajinskega premiera Arsenija Jacenjuka. Po pogovorih je povedal, da ZDA zavračajo referendum o Krimu in njegovih izidov ne bodo priznale. Izrazil je upanje, da referenduma ne bo. Če bodo šle priprave na referendum naprej in se Rusija ne bo umaknila, pa bo od mednarodne skupnosti dobila račun za kršenje mednarodnega prava, je opozoril.
Menil je še, da je mogoča drugačna pot in izrazil upanje, da bo ruski predsednik Vladimir Putin stopil po njej. "Če ne bo, bo mednarodna skupnost trdno stala za Ukrajino," je dejal Obama. Izrazil je tudi prepričanje, da so se Ukrajinci pripravljeni pogovarjati z Rusijo o prihodnji ureditvi znotraj države, vendar pa se to "ne dela z naperjeno puškino cevjo".
Pohvalil je ukrajinskega premiera in pogum Ukrajincev, ki so se postavili za demokracijo, Jacenjuk pa je dodal, da se borijo za svobodo. "Borili se bomo za svobodo, neodvisnost in suverenost in se ne bomo nikoli predali Rusiji," je zagotovil. Sam čuti, da so ZDA na strani Ukrajincev. Dejal je tudi, da je Ukrajina del zahodnega sveta in bo to ostala za vedno.
Predstavniški dom ameriškega kongresa pa je v torek sprejel resolucijo, v kateri obsoja rusko kršitev ukrajinske suverenosti in poziva k sankcijam proti Rusiji. Prav tako so se v resoluciji, ki jo mora sprejeti še senat, zavzeli za napotitev mednarodnih opazovalcev na Krim.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.