Da bi referendum o arhivski noveli potekal 25. maja, to je skupaj volitvami v evropski parlament, je predvidevalo osnovno besedilo odloka, ki ga je pripravila poslanka SDS in prvopodpisana pod zahtevo za referendum Eva Irgl, a so PS, SD in DeSUS z dopolnilom osnovno besedilo spremenile tako, da je kot datum izvedbe referenduma predviden 8. junij.
So pa PS, SD in DeSUS predlagale tudi dopolnilo, po katerem bi roki za referendumska opravila namesto 24. aprila začeli teči 28. aprila, a je odbor slednje zavrnil. Namesto tega je sprejel dopolnilo SDS, po katerem bi omenjeni roki začeli teči 25. aprila. Tako glede roka za začetek referendumskih opravil kot tudi datuma izvedbe referenduma je na plenarni seji DZ, ki bo v četrtek, sicer še mogoče vlagati dopolnila.
V DL se bodo o tem, kateri datum izvedbe referenduma bodo podprli, odločili pred četrtkovim glasovanjem, je povedal vodja strankine poslanske skupine Rihard Braniselj.
Z odločitvijo, da kot datum referenduma predlagajo 8. junij, so poslanci PS, SD in DeSUS sledili mnenju, ki ga je že na jutranjem delu današnje seje odbora podal minister za kulturo Uroš Grilc. Ta je menil, da bi istočasna izvedba referenduma in volitev v evropski parlament pomenila mešanje referendumske in volilne kampanje, kar pa po njegovi oceni ne bi bilo dobro.
V SDS pa jih v primeru, da bo referendum 8. junija, skrbijo stroški referenduma. Menijo namreč, da bi bili, če bi bil referendum skupaj z evropskimi volitvami, stroški najnižji, volilna udeležba pa najvišja. S tem bi po besedah Irglove tudi sledili odločbi ustavnega sodišča, ki je navedlo, da je treba za dan referenduma določiti takšen datum, ki bo omogočal čim višjo udeležbo.
V splošni razpravi je poslanec SDS Vinko Gorenak koalicijo sicer pozval, naj pazi, kaj dela: "Premislite, ali ima morda opozicija še kakšne možnosti v nadaljevanju. S tem, da želite referendum 8. junija, želite narediti to, da bi na referendum prišlo čim manj ljudi, to pa je v nasprotju z odločbo ustavnega sodišča," je opozoril.
Tudi Franc Pukšič (SLS) bi pričakoval, da bo koalicija glasovala za predlog opozicije, potem ko je ustavno sodišče zavrnilo predlog koalicije, naj bo referendum 4. maja.
Ustavno sodišče je v odločbi povedalo, da morajo biti volivci dobro seznanjeni z vsebino referenduma, s tem pa je odgovorilo na vprašanje, zakaj ni dobro, da je referendum izveden skupaj z evropskimi volitvami, pa je dejala Marjana Kotnik Poropat (DeSUS).
Majda Potrata (SD) je opozorila, da bi moral biti odlok v primeru, da bi bil referendum 25. maja, objavljen v uradnem listu isti dan, kot bi ga sprejel DZ, to je v četrtek, kar pa bi bilo po njenem mnenju nenavadno. Predstavnik zakonodajno-pravne službe DZ je ob tem pojasnil, da bi bil referendum "ob določenih predpostavkah" kljub temu izvedljiv.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.