Na Inštitutu za varovanje zdravja RS (IVZ) so v letih 2011 in 2012 izvedli doslej največjo anketo o uporabi alkohola, tobaka in drugih drog med prebivalci Slovenije. V anketi je sodelovalo več kot 7000 prebivalcev Slovenije, starih od 15 do 64 let.
Ugotovili so, da je 16 odstotkov prebivalcev že uporabilo katero od prepovedanih drog. Med splošno populacijo je sicer najbolj razširjena uporaba marihuane. To je uporabilo 15,8 odstotka ljudi. V večji meri jo uporabljajo moški, uporaba pa je razširjena predvsem med mlajšimi odraslimi. Čeprav je marihuana najbolj razširjena droga v Sloveniji, pa več kot dve tretjini ljudi nasprotujeta temu, da bi bila uporaba te droge dovoljena.
Romana Štokelj z IVZ je opozorila tudi na to, da nekateri uporabljajo več drog hkrati. Tako obnašanje je bolj značilno za mlajše odrasle. "Uporaba več drog hkrati pri mlajših odraslih je lahko znak za že uveljavljene vzorce uporabe več različnih drog, ki je zelo pogosto povezana tudi s čezmernim pitjem alkohola. Zaradi večjih tveganj in dolgoročnih posledic za zdravje uporabnikov ter drugih posledic, ki jih prinaša uporaba več drog hkrati, bi bilo treba ta pojav zato v prihodnje pozorneje spremljati," je povedala.
Na IVZ so povedali tudi, da podatki za prvič ali ponovno vključene v program zdravljenja zaradi odvisnosti kažejo, da je bil heroin tista glavna droga, zaradi katere je največ uporabnikov v letu 2011 iskalo pomoč. V primerjavi s prejšnjimi leti se beleži upad deleža uporabnikov, ki iščejo pomoč zaradi težav z uporabo heroina, in porast deleža tistih, ki pomoč iščejo zaradi težav z uporabo kanabisa. Kot je razložil Milan Krek z IVZ, sta se način in vrsta uporabe posamezne droge spremenila, tako je treba tudi ustrezno prilagoditi programe pomoči.
Več kot 10 milijonov evrov za reševanje problematike drog
Leta 2011 so bile sprejete spremembe kazenskega zakonika, ki po novem dopušča pridobitev in omogočanje uporabe prepovedanih drog pod določenimi pravnimi in zdravstvenimi pogoji. Tako je omogočena vzpostavitev varnih sob za injiciranje. Julija letos je vlada sprejela nacionalno strategijo na področju preprečevanja in zatiranja kriminalitete, ki zajema tudi področje drog, poleg tega je v letu 2011 dopolnila uredbo o razvrstitvi prepovedanih drog z novo snovjo, mefedronom.
"Na osnovi razpoložljivih podatkov se lahko oceni, da je bilo v letu 2011 reševanju problematike na področju prepovedanih drog namenjenih vsaj 10.416.949,61 evra. V ta znesek so tokrat prvič zajeta tudi finančna sredstva, ki jih za reševanje problematike na področju prepovedanih drog namenjajo mestne občine," je povedal Krek z IVZ.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.