Ob neznanskem bogastvu peščice oseb, ki so pristale na Forbsovi lestvici najbogatejših Zemljanov, se v javnosti pogosto pojavljajo vprašanja o vsebini njihovih kartotek. Zaradi podkupnin, utaje davkov, zlorab položaja, uživanja in posedovanja mamil, plačevanja za seks z mladoletnico in vožnje pod vplivom alkohola so se v postopkih pred sodiščem znašli številni milijarderji, med njimi tudi zelo znana imena.
Silvio Berlusconi, nekdanji italijanski premier, katerega premoženje je ocenjeno na 6,5 milijarde evrov, je na lestvici najbogatejših Zemljanov pristal na 141. mestu. Znano je, da so mu zaradi plačevanja za seks z mladoteno Ruby najprej prisodili sedem let zapora, nato pa so ga lani zaradi davčne prevare izključili iz italijanskega senata in ga obsodili še na štiri leta zaporne kazni. Italijansko sodišče je tedaj odločilo, da mora televizijski holding Fininvest nekdanjega italijanskega premiera oziroma njegove družine plačati 541 milijonov evrov odškodnine. Odškodnina pripada koncernu CIR zaradi vplivanja na sodnika, ki je odločal o prevzemnem boju med konkurenčnima družbama. Zgodba sega v 90. leta prejšnjega stoletja, ko sta se Fininvest in CIR borila v prevzemni vojni za največjega založnika v državi Mondadori. Nakup založniške hiše je bil eden ključnih korakov pri izgradnji Berlusconijevega medijskega imperija. Štiriletno kazen so kasneje zmanjšali na eno leto zaporne kazni, a mu je zaradi starosti ne bo treba prestajati za zapahi. Milansko sodišče bo sicer 10. aprila odločalo, ali bo 77-letnik kazen prestajal v hišnem priporu ali pa bo lahko opravljal družbenokoristno delo.
Domenico Dolce in Stefano Gabbana, priznana modna oblikovalca, katerih bogastvo je ocenjeno na 2,4 milijarde evrov, sta morala na sodišče zaradi utaje davkov v višini milijarde evrov. Obtožena sta bila prenosa nadzora nad svojimi znamkami leta 2004 in 2005 na krovno podjetje v Luksemburgu in s tem izognitve plačilu davkov v Italiji. Sodišče jima je lanskega junija prisodilo 20 mesecev zaporne kazni in 500.000 evrov globe. Napovedala sta pritožbo.
Konec aprila letos bo moral zaradi suma, da je podkupil člana uprave bavarske deželne banke, v sodne klopi sesti tudi nekdanji prvi mož formule 1 Bernie Ecclestone. Državno tožilstvo trdi, da je zdaj 83-letni Ecclestone, katerega premoženje Forbes ocenjuje na tri milijarde evrov, leta 2006 ob prodaji deleža v formuli 1 bavarski banki od Gerharda Gribkowskyja prejel 66 milijonov dolarjev, nato pa mu je vrnil 44 milijonov. S tem naj bi Ecclestone po mnenju tožilstva dosegel, da je delež prodal tistemu partnerju, ki si ga je izbral sam. Gribkowsky je bil zaradi teh denarnih transakcij leta 2012 že obsojen na osem let in pol zaporne kazni. Ecclestone je vse očitke zavračal in trdil, da nikoli ni storil česa nezakonitega. A sodišče je že ob obsodbi Gribkowskyja poudarilo, da je bančnika v zločin napeljal prav Ecclestone, zanimivo pa je, da bo sojenje tokrat vodil isti sodnik. Bernie Ecclestone je po obtožbi formalno odstopil iz upravnega odbora F1, da bo lahko bolje pripravil obrambo na sodišču.
Med najbogatejšimi ljudmi na svetu imata velike težave s sodnimi oblastmi tudi brata Thomas in Raymond Kwok iz Hongkonga, katerih premoženje je ocenjeno na 9,1 milijarde evrov. Obtožena sta dajanje podkupnin v zameno za uporabne informacije o nerešenih in neizvedenih prodajah zemljišč, poroča Forbes. V sojenju, ki se bo pričelo maja letos, se bosta zagovarjala pred obtožbami, da sta bivšemu državnemu sekretarju in nekaterim ostalim funkcionarjem dajala milijonske podkupnine v obliki nezavarovanih posojil.
Preiskovalci so stopili na prste še enemu hongkonškemu milijarderju in izvršnemu direktorju podjetja Real Estate Holdings of Hongkong Josephu Laui. Obsojen je bil zaradi podkupovanja uradnika, znesek pa je znašal okoli 1,9 milijona evrov. Direktor, katerega premoženje je ocenjeno na 9,1 milijarde evrov, je bil primoran odstopiti z vodstvenega sedeža, obsojen pa je bil na pet let in tri mesece zaporne kazni. Podjetje je prevzel njegov sin, sam pa je že napovedal pritožbo.
Med najbogatejšimi obsojenci so se znašli tudi Kitajci. Vong Kvong Ju, katerega premoženje je ocenejno na 1,12 milijarde evrov, je kitajski poslovnež, ukvarja pa se predvsem s prodajo elektronike. Leta 2006 je bil razglašen za najbogatejšega Kitajca, danes pa sedi v zaporu. Teče namreč že četrto leto od trenutka, ko je bil obsojen na 14 let zaporne kazni zaradi podkupovanja vladnih funkcionarjev ter policije in nedovoljenega trgovanja. Forbes poroča, da je bil njegov vzpon enako hiter kot njegov padec. Šolo je zapustil, ko je bil star komaj 14 let, do sredine svojih tridesetih pa je po zaslugi velikega uspeha njegovega podjetja Gome, ki velja za največjega ponudnika elektronike na Kitajskem, že postal milijarder.
Štiriletno zaporno kazen danes prestaja tudi njegov sodržavljan Čej Tajvon, ki je skušal poneveriti milijonsko nakazilo iz družbe, ki jo je podedoval. Gre za SK Group, ki je tretji največji industrijski konglomerat v državi. Njegovo premoženje je ocenjeno na 1,8 milijarde evrov.
Nedavno je iz ječe prišel še en bogataš - lastnik podjetja Indianapolis Colts Jim Irsay. Za spremembo pa ta ni bil vpleten v podkupovanja in prevare, pač pa so ga nekega večera med vožnjo z avtomobilom ustavili policisti in ugotovili, da ni povsem priseben. V njegovem avtomobilu so našli večje količine sumljivih tablet.
"Navkljub mišljenju, da denar kupi vse, se lahko očitno tudi najbogatejši Zemljani znajdejo za zapahi," ob vseh naštetih primerih še ugotavljajo na Forbsu.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.