Minister za obrambo Aleš Hojs je danes z delegacijo nenapovedano prispel v Afganistan, kjer je med drugim obiskal slovenske vojake, ki v provinci Farah na zahodu države usposabljajo afganistanske vojake. Poleg Faraha je minister, ki ga spremlja tudi načelnik generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič, obiskal tudi Kabul in Herat.
Ko minister obišče naše vojake na svetovnih misijah, je namen dvojen; s tem obiskom se da na neki način priznanje vsem našim vojakom, ki po teh svetovih kriznih žariščih pomagajo vzdrževati red in mir, po drugi strani pa na simboličen način kažemo našim zaveznikom, da smo resni partnerji in da bomo taki tudi v bodoče, je dejal Hojs.
Zaveza ostaja: slovenski vojaki v Afganistanu do konca leta 2014
Glede prihodnosti misije slovenske vojske v deželi pod Hindukušem je minister dejal, da je vlada že sprejela sklepe, da Slovenija ostane v Afganistanu do konca misije, to je do konca leta 2014, bo pa postopoma zmanjševala število svojih vojakov, tako da bo že v naslednji rotacij – to je spomladi prihodnje leto – zmanjšala število pripadnikov Slovenske vojske za okoli 30. Trenutno je v Afganistanu 79 slovenskih vojakov, spomladi pa naj bi jih ostalo okoli 50. Nato pa naj bi v jesenskem kontingentu zmanjšali število pripadnikov še za dodatnih 15 vojakov, tako da bo do konca prihodnjega leta v Afganistanu ostalo okoli 40 do 30 pripadnikov Slovenske vojske.
Po letu 2014 bo po ministrovih besedah težišče v prispevku civilnih funkcionalnih strokovnjakov, bo pa treba vsak morebitni prispevek, morda tudi v obliki mentoriranja afganistanske vojske po letu 2014, spraviti skozi vse procedure, skozi vlado in državni zbor, saj bo šlo za novo misijo, ki jo bo moral potrditi državni zbor, je še dejal obrambni minister.
Po odhodu vojakov bo Slovenija Afganistanu pomagala finančno
Je pa slovenska vlada že napovedala, da bo v vsakem primeru po letu 2014 prispevala delež v denarju. Gre za finančni prispevek v višini 500.000 ameriških dolarjev za afganistansko vojsko, ki naj bi tako sama in s pomočjo zunanjih donacij vzdrževala red in mir v svoji državi.
"Misija v Afganistanu je v slovenski javnosti relativno slabo sprejeta, v primerjavi z našo misijo na Kosovu, ki je relativno blizu in ki jo slovenska javnost podpira, glede na to, da vzdržuje red in mir relativno blizu naši državi. Pa vendarle je treba reči, da je vsaj v tem vojaškem smislu to, kar so naši vojaki prispevali k vzpostavitvi miru v Afganistanu, tudi zelo pomembno," je dejal minister.
Načelnik generalštaba SV: Za Slovenijo je pomembno, da je tam
Tudi načelnik generalštaba, brigadir Božič je ocenil, da je misija SV v Afganistanu ena uspešnejših. Gre za pomembno misijo in pomembno je, da smo na tem delu sveta in predvsem, da smo tisti, ki ne potrebujemo varnosti, ampak ki varnost dajemo drugim. Tako za SV in za Slovenijo je pomembno, da smo tam in da opravljamo naloge tako, kot jih opravljamo, je dejal načelnik. Dodal je, da je misija v Afganistanu popolnoma drugačna od drugih misij SV v tujini, saj gre za drugačne vsebine in jo je tudi težko primerjati. Gre predvsem za mentoriranje, v preteklosti je šlo tudi za mentoriranje pri operativnem delovanju. Ne gre torej za tipično usposabljanje, ampak gre za pomoč afganistanskim enotam pri izvajanju operacij in pri povezavi z zavezniškimi enotami, je pojasnil.
Glede odhoda vojakov iz Afganistana pa je dejal: "Kaj bo v Afganistanu po letu 2014, je težko predvideti, potrebe po inštruktorjih bodo, zagotovo pa ne bo šlo za nobeno obliko, ki jo izvajamo zdaj. Bolj bo šlo za inštruktorje, ki bodo pomagali pri izobraževanju ali usposabljanju afganistanske vojske ali pa bomo šli v segmetne medicinske pomoči, itd. Politika verjetno razmišlja tudi o napotitvi več civilnih strokovnjakov, a to ni moja tema."
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.