Pop in

Obletnica atentata na Kennedyja

New York, 23. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V ZDA so se v petek spomnili 39. obletnice atentata na predsednika Johna Fitzgeralda Kennedyja, ki je 22. novembra leta 1963 končal pod streli Leeja Harveyja Oswalda.

O smrti nekdanjega predsednika ZDA obstaja veliko teorij
O smrti nekdanjega predsednika ZDA obstaja veliko teorij FOTO: Reuters

Vsaj tako pravi uradna zgodovina, za navdušence nad teorijami zarote pa ne primanjkuje drugačnih razlag o smrti priljubljenega predsednika ZDA. Legenda Kennedyjevih sicer v ZDA počasi ugaša in postaja del preteklosti, časov merjenja moči s Sovjetsko zvezo, ki so jo sedaj nadomestili mednarodni teroristi Osame bin Ladna in države, ki bi jim lahko nudile pomoč. Ameriška televizija NBC se je obletnice spomnila s predvajanjem arhivskih posnetkov radijskih pogovorov med člani kabineta, Bele hiše in posadke na letalu Air Force One, ki je usodnega dne prevažalo nekaj članov vlade na Japonsko.

Potem ko je predsednik Bill Clinton konec 90. let prejšnjega stoletja mimo svoje volje navduševal ameriško in svetovno javnost s svojimi izvenzakonskimi pustolovščinami, so zgodovinarji prinašali na dan številne podrobnosti o dotlej skoraj nedotakljivem Johnu F. Kennedyju, ki je najlepšo prvo damo ZDA vseh časov Jackie med drugim varal tudi s slavno Marlyn Monroe. Leta 1968 je bil med predsedniško kampanjo ubit njegov brat Robert Kennedy, nekdanji pravosodni minister, Edward Kennedy pa si je vse možnosti za Belo hišo zapravil leto dni kasneje, ko je pijan povzročil avtomobilsko nesrečo v kateri je umrla sopotnica, sicer njegova sodelavka Mary Jo Kopechne. Edward Kennedy je sicer z leti postal simbol ameriškega liberalizma in je sedaj po upokojitvi Stroma Thurmonda tretji senator z najdaljšim stažem v zgodovini ZDA.

Senator Ted Kennedy na grobu ubitega predsednika Johna F. Kennedyja
Senator Ted Kennedy na grobu ubitega predsednika Johna F. Kennedyja FOTO: Reuters

Kennedyjev sin John F. Kennedy mlajši je umrl leta 1999 v letalski nesreči v starosti 38 let. Otroci Roberta Kennedyja niso bili iz testa za ohranjanje dinastije. Joe Kennedy je leta 1997 odstopil od dirke za guvernerja zvezne države Massachussetts, sicer volilne baze Kennedyjevih, zaradi številnih škandalov. Njegova sestra Kathleen Kennedy Townsend pa je novembra izgubila volilno bitko za guvernerko Marylanda. Nenazadnje je na Kennedyjev klan padla tudi senca umora, saj je bil nečak Roberta Kennedyja Michael Skakel letos avgusta obsojen na 20 let zapora zaradi umora Marthe Moxley leta 1975.

Poleg vseh družinskih nesreč v javnost prihajajo tudi informacije o precej slabem zdravstvenem stanju nekdanjega predsednika, ki je bil po trditvah zgodovinarja Roberta Dalleka večji del svojega življenja pod vplivom močnih zdravil. Mladostni J.F. Kennedy je sodeč po doslej zaupnih zdravniških podatkih jemal številna zdravila proti fizičnim in duševnim bolečinam, metadon, sredstva proti diareji, uspavalne tablete, hormone, testosterone, pred javnimi nastopi pa je dobival tudi injekcije proti bolečinam v križu. Kot kaže je v ZDA napočil čas za odhod Kennedyjev v zgodovino, še posebej ker se utrjuje nova politična dinastija Bushev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta