Začasno in občasno delo dijakov in študentov po mnenju Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) potrebuje reformo, da se ga dolgoročno ohrani. Kot je ob današnji predstavitvi predlogov reforme pred začetkom javne obravnave povedal predsednik ŠOS Mitja Urbanc, so njihovi predlogi deloma usklajeni s predlogi ministrstva za delo, ne pa povsem.
Občasno in začasno delo dijakov in študentov je po besedah Urbanca potrebno, ker ga mladi ob vse slabšem socialnem položaju v zadnjih letih potrebujejo, hkrati pa to omogoča pridobitev delovnih izkušenj in referenc ob trenutnem pomanjkanju praks med šolanjem oz. študijem.
Položaj mladih se je v zadnjih letih med drugim poslabšal zaradi ukinjanja državnih štipendij in otroških dodatkov, zaradi zvišanja koncesije se je zmanjšal obseg študentskega dela, problem pa niso le nižja sredstva v proračunu, ampak tudi neporabljena sredstva za mlade, je med drugim na današnji novinarski konferenci ŠOS v Ljubljani povedal predsednik odbora za socialo in zdravstvo Luka Špoljar.
Številnim štipendije ne zadostujejo
Izračuni ŠOS kažejo, da se je skupaj na mladih v zadnjih nekaj letih in se še bo privarčevalo za več kot 800 milijonov evrov, je dejal Špoljar. Opozoril je, da številnim ob visokih življenjskih stroških štipendije ne zadostujejo, zato je za mlade začasno in občasno delo nujno zlo.
Vsa ta izhodišča so na ŠOS poskušali upoštevati pri predlogih za reformo študentskega dela, ki so jo že sredi leta predstavili ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Slednje je sicer svoja izhodišča objavilo na spletnih straneh prejšnji teden. Kot je dejal Urbanc, so predlogi ŠOS in ministrstva v nekaterih točkah popolnoma usklajeni, v nekaterih pa ne.
ŠOS je z ministrstvom med drugim usklajen v predlogih, da prenova sledi ideji, da vsako delo šteje, kar pomeni, da se vplačujejo prispevki v blagajno za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. V ŠOS predlagajo, naj delodajalci v slednjo vplačujejo 8,85 odstotka, prispevek za primer poškodbe na delovnem mestu bi znašal 0,53 odstotka, dodatek koncesijske dajatve pa 7,5 odstotka. Poleg tega se ohranja strošek za posredovanje za delo v višini štirih odstotkov.
Po zgledu rednih zaposlitev ŠOS predvideva tudi plačilo prispevkov s strani delojemalcev oz. dijakov in študentov v višini 15,5 odstotka, kar gre v celoti v pokojninsko in invalidsko blagajno. Predlog ŠOS predvideva tudi minimalno urno postavko v višini 4,5 evra bruto oz. 3,8 evra neto. Minimalno urno postavko predvideva tudi ministrstvo, prav tako se oboji strinjajo z uvedbo enotne evidence začasnega in občasnega dela ter s predvidenimi sankcijami za delojemalce in delodajalce v primeru hujših kršitev.
Točke, ki še niso usklajene
Kot je dejal Urbanc, pa ostaja med drugim odprt način beleženja. Ministrstvo po njegovih besedah predvideva obstoječe institute beleženja, ki so se skozi leta pokazali kot neučinkoviti. Kot je dejal Urbanc, je odprt tudi način implementacije celotne reforme in časovnica uveljavljenja sprememb.
Predlogi ŠOS med drugim predvidevajo tudi, da napotnica dobi naravo verodostojne listine, prizadevajo si tudi za sistem povratne napotnice, predvidevajo tudi omejitve za delodajalce glede zaposlovanja dijakov in študentov, ki se bodo v letu dni revidirale, medtem ko omejevanja na strani študentov in dijakov ne predvidevajo, saj to urejajo druga področja.
Ministrica: Vsako delo šteje, tudi študentsko
Po besedah ministrice za delo Anje Kopač Mrak je ministrstvo že uspelo izhodišča prihodnje ureditve študentskega dela v veliki meri uskladiti s predstavniki študentov. Prav tako je izhodišča že predstavilo gospodarski zbornici, v kratkem pa bo z njimi seznanilo tudi sindikate. Kot je poudarila ministrica, gredo izhodišča v smeri koncepta, da vsako delo šteje.
Kopač Mrakova je postregla s podatkom, da študentsko delo zaseda okoli 36.000 delovnih mest. Po njenih besedah bo koncept, da vsako delo šteje, veljal tudi na strani pravic z naslova študentskega dela. Ministrica je opozorila, da bo študentsko delo kljub spremembam, ki so v pripravi, še naprej ostalo med manj obremenjenimi deli z davki in prispevki.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.