Kako je torej veliki met uspel Baracku Obami, ki ga republikanski kritiki zaradi neuresničenih obljub iz prvega mandata pogosto imenujejo celo "predsednik zguba"?
Paleta njegovih privržencev je pisana. Po prvih analizah so levji delež k njegovi zmagi prispevali liberalno usmerjeni belci, v tej skupini prednjačijo ženske, temnopolti, predvsem mladi volivci in priseljenci iz Latinske Amerike.
Analitiki med ključnimi dejavniki za zmago Obame sicer izpostavljajo velik paket finančne pomoči za avtomobilsko industrijo, ki je v tem sektorju ohranila delovna mesta in mu zagotovila zmago v industrijskih zveznih državah, kot je ključni Ohio.
Romneyja odnesla lastna stranka
Republikancu Mittu Romneyju mnogi priznavajo, da se je boril dobro in do konca, a vmes očitno storil kakšno napako preveč.
Romneyja je tako najbrž odnesla trda retorika v zvezi z nezakonitimi priseljenci, ki jo je uporabljal predvsem v času, ko se je potegoval za predsedniško nominacijo znotraj republikanske stranke, kar je od njega odvrnilo v ZDA najhitreje rastočo populacijo priseljencev.
Latino priseljenci namreč predstavljajo že 17 odstotkov populacije ZDA, kar pomeni tudi okoli 10 milijonov volivcev, ki so večinoma del volilnega telesa nihajočih držav kot so New Mexico, Florida in Colorado.
Še najbolj pa je Romneyju najbrž škodovala in Obami pomagala osovražena blagovna znamka republikanske stranke, ki si še ni opomogla od velike nepriljubljenosti svojega zadnjega predsednika Georgea Busha mlajšega. Poleg tega je del načrta Romneyjeve ekonomske politike močno spominjal na nekdanje Busheve ideje. Drži pa na drugi strani tudi, da so volivci Romneyja v javnomnenjskih anketah pred volitvami prepoznavali za bolj kompetentnega, ko gre za gospodarska vprašanja.
A je na koncu najbrž pretehtala prav karizma dosedanjega predsednika Obame, ki za mnoge velja kot voditelj generacije. Njegovi podporniki so, čeprav pisana in različna množica, na eni strani verniki. Torej tisti, ki ga na vso moč podpirajo in mu zaupajo. Še več pa je tistih, ki sicer niso prepričani, da je ravno najboljši gospodarstvenik, a jim je všeč njegova sproščena drža, retorične spretnosti in odprt odnos do ključnih vprašanj, kot so istospolne poroke ali vprašanje splava. Še posebej slednje je veliko glasov odneslo Romneyju, potem ko je vidni predstavnik njegove stranke poskrbel za razburjenje s kontroverznimi izjavami o zanositvi po posilstvu in splavu.
Medtem ko Obama začenja nov mandat, tako republikansko stranko čaka predvsem razmislek o vodilnih obrazih in politiki, ki jo stranka zagovarja. Če se namreč želijo v Belo hišo kot zmagovalci vrniti leta 2016, bodo potrebovali precejšen odmik od aktualne podobe. Analitiki namreč ugotavljajo, da so izgube republikanske stranke v podpori med mladimi in priseljenci tako velike, da za zdaj nič ne kaže na to, da bi jim uspelo kmalu prepričati večino Američanov.
V vojski se bojijo rezov
Veselje ob tokratni zmagi Obame je v ZDA zaradi razdeljenega volilnega telesa precej manjše kot pred štirimi leti. V nekaterih sektorjih jih njegova zmaga dobesedno skrbi.
Čeprav je Obama v zmagovalnem govoru omenil, da morajo ZDA še naprej biti država z najboljšo vojsko na svetu, ameriške vojake zmaga Baracka Obame rahlo skrbi, še posebej ko gre za vojaški proračun.
Za razliko od Romneyja, ki je v skladu z republikanskimi načeli, nameraval povečati obrambni proračun, Obama namreč načrtuje njegovo zmanjšanje za kar 500 milijard dolarjev v prihodnjem desetletju, načrt pa imenuje "odgovoren povojni plan".
Ponovna izvolitev Obame tudi pomeni, da načrt umika enot iz Afganistana do konca leta 2014 ostaja na svojem mestu, prav tako bo še naprej veljalo pravilo, da se bodo ZDA v spore na Bližnjem vzhodu vpletale predvsem na diplomatski ravni, ključni državi sta trenutno Pakistan in Sirija.
Vojsko čaka tudi krčenje osebja. Skupno število vojakov naj bi se zmanjšalo za 70.000, marincev za 18.000 v prihodnjih petih letih, prav tako naj bi krčili uradniški del v Pentagonu, začeli pa naj bi že prihodnje leto.
Potem so tukaj še veterani, med katerimi je izredno visoka stopnja brezposelnosti, veliko jih po upokojitvi iz vojske pristane med brezdomci. Za te je že pred prvim mandatom napovedal pomoč, a se to do zdaj še ni zgodilo.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.