ZDA so izbrale novega predsednika. Pravzaprav starega, saj bo to še naprej demokrat Barack Obama.
Obama je v govoru po zmagi dejal, da so Američani s svojo odločitvijo izbrali nadaljevanje začrtane poti, čeprav je ta pogosto težka, in dodal, da trdno verjame, da "najboljše za ZDA šele prihaja".
Zahvalil se je vsakemu Američanu, ki se je odpravil na volitve in glasoval na teh volitvah, ter dodal, da glasovalni sistem potrebuje tudi kakšen popravek. Zaradi težav z glasovalnimi napravami so namreč mnogi na oddajo glasu čakali tudi po več ur.
Zahvalil se je podpredsedniku Joeju Bidnu, "najboljšemu podpredsedniku, ki si ga lahko vsakdo le želi". Pa tudi soprogi, "ženski, brez katere danes ne bi bil moški, ki sem, če se pred dvajsetimi leti ne bi poročila z menoj. Michelle, nikoli te nisem ljubil bolj", je dejal, ter hčerkama Malii in Sashi. Dejal je, da je ponosen, ker pred očmi ameriškega ljudstva odraščata v lepi in pametni ženski.
Obama se je v zahvali spomnil tudi številčne ekipe, ki je ustvarjala njegovo kampanjo, in dejal, da jim bo "vedno hvaležen za odlično delo".
Dotaknil se je tudi aktualnega stanja v ZDA. Kot je povedal, meni, da je najhujša kriza mimo, zdaj pa je čas, da se tako politika kot ljudstvo usmerita v prihodnost. "V belo hišo se vračam še bolj odločen, poln upanja za Ameriko. Tisti, ki ste glasovali zame, ste glasovali za akcijo, ne za politiko!"
Kot še meni Obama, politika ni le tekma egov ali interesov, kot je pogosto videti. Demokracija tako velike množice, kot je ameriška, je pač glasna, a verjame, da imajo prav vsi, ne glede na rasno in politično pripadnost, isti cilj: "Svojim otrokom želimo zagotoviti dostop do najboljših šol, živeti v državi, ki je globalni vodja v tehnološkem razvoju in inovacijah in ima posledično kakovostna delovna mesta, državo, ki ne kleca pod bremenom dolgov, ki je varna, občudovana, ki jo varuje najboljša vojska na svetu, a je samozavestna predvsem v miru in v boju za pravice slehernega človeka, državo, v kateri lahko vsakdo uspe, če za to dela."
Ob koncu je dodal, da verjame, da je veličina ZDA prav v tem, da so se ljudje sposobni odreči individualnim interesom in delati za skupno dobro ter da so manj razdvojeni, kot kaže politika. S tem se je tudi dotaknil tesnega volilnega rezultata. Čeprav je osvojil večino elektorskih glasov, absolutni seštevek glasov kaže, da je bila zmaga zelo tesna.
Obama je tudi prisegel, da bo branil ameriški sen, ki pravi, da je v tej deželi mogoče prav vse. "Ne glede na to, od kod prihajaš, ali si črn, bel ali latino, hetero ali gej, tukaj ti lahko uspe!"
Kljub načelom, ki so nekoliko bliže preprostim ljudem, se je Obama sicer odločno odrezal tudi med bogatimi Američani in zvezdniško smetano, na kar kažejo rezultati iz najbogatejših okrožij.
V okrožju Loudoun County v Virginiji, ki je s povprečnih letnim prihodkom 115.574 dolarjev (90.000 evrov) najbogatejše ameriško okrožje, je zbral 51,6 odstotka glasov, pa čeprav najbogatejšim napoveduje višje davke. Njegov tekmec, ki bi jih nasprotno davčno razbremenil, pa 47,2 odstotka glasov.
Tudi v okrožju Los Alamos, kjer menda prebiva največ milijonarjev, je bil dokaj uspešen, zbral je namreč 49 odstotkov glasov.
Množične evforije ob zmagi Obame tokrat ni
Čeprav so bili podporniki Obame in še posebej tisti, ki so aktivno delali v tej kampanji, po zmagi veseli, evrofija tokrat ni niti približno tako velika kot pred štirimi leti.
V kongresnem centru McCormick Place tokrat ni bilo solz ganjenih gorečih podpornikov, ki bi ob razglasitvi rezultatov padali na kolena in dvigovali sklenjene roke, čemur smo bili priča pred štirimi leti.
Prav tako na ulicah po zmagi predsednika, ki je takrat zmagal z geslom "zmoremo", ni rajal skoraj milijon ljudi.
Podporniki Baracka Obame namreč danes vedo, kako težka je realnost in kako oddaljene so v resnici sanje, ki so jih skupaj s svojim kandidatom sanjali še leta 2008.
Celo sam Obama je bil med kampanjo precej tiho o svojih dosežkih v prvem mandatu. Šele nekaj dni pred volitvami je objavil načrt za prihodnja štiri leta, v katerem so omenjeni tudi premiki v preteklih štirih.
Njegova kampanja je slonela na tem, da je protikandidata Mitta Romneyja, ki je govoril predvsem o reformah, prikazal kot nevarnost za ideal ameriške svobode. Kot nekoga, ki ne ceni istospolno usmerjenih, priseljencev in žensk, ker ne podpira splava. O gospodarstvu, ki je Romneyjeva močna točka, je večinoma govoril precej abstraktno. Predvsem o končnem cilju v obliki rasti in delovnih mest, ne pa tudi o poti do tja. Kljub temu je bila kampanja uspešna, čeprav je bila zmaga, ko gre za absolutno število glasov, izjemno tesna.
Mnogi so prepričani, da ga je na koncu rešila njegova prijetna javna podoba, ki jo še posebej krasi soproga Michelle, katere prispevek h kampanji je ogromen. 48-letna odvetnica je na drugi strani luže mnogo bolj priljubljena kot njen soprog, v vlogi prve dame pa dobesedno blesti.
Tudi zato je bila ljubezenska izjava soprogi na začetku govora ob ponovni izvolitvi po mnenju analitikov zelo dobra ideja. Ljubezenskim zgodbam pač ne oporekajo niti politični nasprotniki, ljudem pa so vedno všeč. Nekaj všečnosti pa Obama na čelu izjemno razdvojene države še kako potrebuje.
Romney bo molil za državo in za Obamo
Na drugi strani je republikanski kandidat Mitt Romney poraz že priznal. Obami je čestital po telefonu, nato pa nagovoril razočarane podpornike, ki so do zadnjega verjeli, da je zmaga mogoča.
Prve besede je namenil družini Obama. "Želim jim vse dobro, še posebej predsedniku, prvi dami in njunima hčerama," je dejal in Obami zaželel, da bi dobro vodil državo, ter mu obljubil, da bo molil zanj in "za to veliko nacijo".
Pohvalil je svojega kandidata za podpredsednika Paula Ryana in požel velik aplavz z besedami "poleg moje žene Ann je Paul najboljša odločitev, kar sem jih kadar koli sprejel". Zatem se je zahvalil soprogi, "ljubezni svojega življenja", in ji polaskal z besedami, da bi bila čudovita prva dama. Besede zahvale je namenil tudi preostalim družinskim članom in vsem drugim, ki so se trudili med kampanjo.
Svoje privržence je nato pozval, naj pozabijo na razlike, saj je v kriznih časih to treba storiti.
Odločitev padla še pred končnim seštevkom glasov
V izenačeni predsedniški tekmi je Obama zbral 303 elektorske glasove, njegov republikanski izzivalec Mitt Romney pa se je ustavil pri 206. Kljub temu to v absolutnem številu glasov pomeni le slaba dva odstotka razlike.
Obama je za nova štiri leta na predsedniškem položaju sicer potreboval 270 od skupaj 538 elektorskih glasov, najpomembneje pa je bilo, da mu uspe osvojiti ključne, nihajoče države, kjer za razliko od ostalih držav zmagovalec ni bil znan že vnaprej.
Obama je kritično mejo presegel, ko so razglasili njegovo zmago v ključni zvezni državi Ohio, ki mu je prinesla 18 elektorskih glasov, osvojil pa je tudi večino drugih nihajočih držav - Nevado, Colorado, Iowo, Wisconsin, Virginio in New Hampshire. Uradni rezultati bodo sicer potrjeni šele čez nekaj časa.
Zmagal kljub hudim težavam države
Barack Obama se bo tako vpisal v zgodovino kot prvi temnopolti predsednik ZDA z dvema mandatoma. Prav tako mu je uspel veliki met, da je kot prvi predsednik ZDA zmagal, čeprav je v državi visoka stopnja brezposelnosti – ta je malo višja kot takrat, ko je nastopil položaj. Gospodarstvo, ki še vedno prepočasi okreva po zadnji krizi, je bilo po vseh vzporednih anketah najpomembnejše vprašanje za volivce.
Po vseh predvolilnih anketah so glede tega vprašanja bolj zaupali Romneyju, vendar se republikancu niso uresničile dolgoletne želje za vstop v Belo hišo, za kar se je potegoval od leta 2007.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.