Ruski vojaki so po trditvah tiskovnega predstavnika ukrajinske mornarice Vladislava Seleznjova vstopili na najmanj tri ukrajinske vojaške ladje na Krimu. Po navedbah Kijeva je kakih 20 oborožencev vstopilo na ukrajinsko vojaško ladjo Ternopil v Sevastopolu na Krimu. "Napad se je začel," je poudaril Seleznjov, ki je zatrdil, da so odjeknili tudi streli. Poleg ladje Ternopil naj bi napadli tudi ladji Luzk in Hmelnizki. Rusija navedb ni potrdila.
Omenjene ladje je pred tem več tednov blokirala ruska črnomorska flota. Ukrajina še pripravlja umik svojih vojakov s Krima.
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu pa je ameriškemu kolegu Chucku Hagelu v današnjem telefonskem pogovoru obljubil, da Moskva. Šojgu je dejal, da so "ruske sile vzdolž meje samo zaradi vojaških vaj in nimajo nobenega namena, da bi prečkale mejo z Ukrajino, ter tudi ne bodo delovale napadalno".
Začasni ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk je medtem posvaril, da bo Ukrajina odgovorila z vojaško akcijo, če bo Rusija poskušala priključiti vzhodni del države. Hkrati je Zahod pozval, naj "ustrezno odgovori" na priključitev ukrajinskega polotoka Krim Rusiji. Ukrajinski poslanci so sicer danes sprejeli resolucijo, v kateri so zapisali, da bo Ukrajina vztrajala v boju za osvoboditev Krima, ne glede na to, kako dolg in boleč bo. "Ukrajinski narod ne bo nikoli priznal aneksije Krima," so še poudarili. Dodali so, da je Rusija, ki je garant suverenosti Ukrajine, odkar se je ta nekdanja sovjetska republika leta 1994 odpovedala svojemu jedrskemu orožju, spremenila meje prvič po drugi svetovni vojni.
ZDA z novimi sankcijami, a Rusi ne popuščajo
Ameriški predsednik Barack Obama je dejal, da so ZDA že izključile možnost vojaškega posredovanja v Ukrajini. "Obstaja boljša pot do rešitve. Mislim, da si tudi Ukrajinci ne želijo vojaškega posega," je poudaril Obama. Očitno Obama meni, da boljša pot do rešitve krize leži v sankcijah, saj je nato naznanil nove sankcije za ruske pomembneže. "Sankcije smo odredili za več višjih uradnikov ruske vlade. Danes pa smo sankcije uvedli tudi zoper številne posameznike, ki imajo sredstva in vpliv ter tako podpirajo rusko vodstvo. Sankcije smo uvedli tudi za banko, ki daje materialno podporo tem posameznikom," je dejal Obama.
ZDA so prvi krog sankcij napovedale v ponedeljek, ko so sankcije uvedle za 11 Rusov in Ukrajincev. Drugi krog sankcij pa velja za 20 posameznikov in rusko banko Rossiya.
Takšna odločitev ZDA pa Rusije očitno ne skrbi preveč. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je komentiral: "Naj ne bo dvoma: primerno bomo odgovorili." "Sankcije se bodo ZDA vrnile kot bumerang," je dodal.
Tako se tudi nadaljujejo postopki za priključitev Krima Rusiji. Lavrov je napovedal, da bodo uradni postopni priključitve končani že v tem tednu. Spodnji dom ruskega parlamenta je danes že potrdil akt o priključitvi Krima Rusiji.
Lavrov je tudi v telefonskem pogovoru z ameriškim zunanjim ministrom Johnom Kerryjem poudaril, da je priključitev Krima Rusiji nepovratna.
Slovenija stališč o ukrajinski krizi ni spreminjala
Voditelji članic EU pa v Bruslju odločajo o tem, kako se odzvati na razvoj krize v Ukrajini. Na vrhu EU je tudi predsednica slovenske vlade Alenka Bratušek, ki je pred vrhom dejala, da bodo voditelji vse odločitve, četudi bodo težke, sposobni sprejeti soglasno. Slovenija po njenih besedah ni spreminjala stališč o ukrajinski krizi: še vedno zagovarja celovitost in suverenost Ukrajine ter si želi, da bi se kriza rešila s političnim dialogom.
Vrh bo danes predvidoma razširil seznam oseb, kaznovanih s prepovedjo potovanja in zamrznitvijo premoženja, je napovedala nemška kanclerka Angela Merkel. V primeru zaostrovanja razmer smo v vsakem trenutku pripravljeni tudi na prehod v tretji krog sankcij – torej na uvedbo gospodarskih sankcij, je dodala.
Francoski predsednik Francois Hollande pa je naznanil odpoved vrha EU in Rusije, ki bi moral biti junija v Sočiju. Odpoved vrha je bila že vseskozi predvidena v sklopu drugega kroga sankcij. Kot kaže, bodo voditelji danes potrdili ta ukrep.
Ban Ki Mun zaskrbljen
Ker mednarodna skupnost še vedno želi najti mirno rešitev ukrajinske krize, je generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Ban Ki Mun obiskal Moskvo. "Kot generalni sekretar vam moram povedati, da sem globoko zaskrbljen spričo trenutnih razmer," je ob začetku pogovorov s Putinom dejal Ban. Generalni sekretar ZN se je sicer danes srečal tudi z ruskim zunanjim ministrom Lavrovom. Iz Moskve bo Ban odpotoval v Kijev.
Pogajanja o opazovalni misiji Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) v Ukrajini pa so se znova končala brez uspeha. Do nadaljnjega so nove pogovore na to temo odpovedali, so povedali v Ovseju.
Izpustili poveljnika ukrajinske mornarice
Medtem se je drama s poveljnikom ukrajinske mornarice končala. Sergeja Gajduka, ki so ga v sredo zajele proruske sile na Krimu, so ponoči izpustili, je sporočilo ukrajinsko predsedstvo. Izpustili so tudi vse zajete civiliste. Gajduka so zajele proruske sile, ko so v sredo dopoldne zavzele poveljstvo ukrajinske mornarice v Sevastopolu. Ukrajinski začasni predsednik Oleksandr Turčinov je nato zvečer oblastem na Krimu postavil triurni rok za njegovo izpustitev, v nasprotnem primeru pa zagrozil s "primernim odzivom".
Po poteku ultimata ni bilo nobenih vesti, ruski obrambni minister Sergej Šojgu pa je v sredo zvečer po telefonu poklical predstavnike krimskih oblasti in jih pozval k izpustitvi Gajduka. K njegovi izpustitvi je pozval tudi ruski zunanji minister Lavrov.
KOMENTARJI (583)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.