ZDA so vse bližje temu, da dejansko izvedejo vojaško posredovanje v Siriji. Zunanji minister ZDA John Kerry je zatrdil, da "obstajajo nedvoumni dokazi o kemičnem napadu velikih razsežnosti v Siriji 21. avgusta in da obveščevalni podatki močno namigujejo, da za njim stoji režim Bašarja al Asada". Večina je to razumela kot vojno napoved. Ameriški obrambni minister Chuck Hagel je za BBC povedal, da so ameriške vojaške sile pripravljene na napad, če bo tako ukazal predsednik Barack Obama.
A Obama se (še) ni odločil, da bodo ZDA vojaško posredovale v Siriji, je za Reuters povedal neimenovani ameriški uradni vir. Kljub temu pa številni ameriški mediji poročajo, da je ameriško posredovanje le še vprašanje časa. Vrstijo se namreč neuradne informacije o tem, kdaj bodo ZDA napadle.
NBC poroča, da bi se vojaško posredovanje lahko začelo že v četrtek, pri tem pa se sklicujejo na neimenovani, vendar uradni vir. CBS je medtem poročal, da je Obama naročil pripravo in objavo poročila, ki bi opravičilo vojaško posredovanje. Pripravljeno naj bi bilo v le nekaj dneh. Prav tako naj znotraj Bele hiše ne bi nihče več nasprotoval posredovanju. Fox News pa je poročal, da so ameriške vojaške sile na območju že na položajih in pripravljene. Čakale naj bi le še na ukaz Obame.
Kot je za Washington Post dejal vojaški vir, naj bi Obama načrtoval hiter in učinkovit napad, ki bi Bašarju al Asadu poslal jasno sporočilo, ob tem pa ne bi pomenil dolgotrajnega ameriškega vojaškega posredovanja.
Sam napad naj tako ne bi trajal več kot dva dni, tarče pa naj bi bili strateški cilji režima, vendar naj med njimi ne bi bila skladišča kemičnega orožja. Napad naj bi izvedli, ko bodo izpolnjeni trije temeljni pogoji: končano bo poročilo, ki kaže na krivdo sirskega režima v napadu s kemičnim orožjem, privolitev kongresa in zaveznikov ter upravičenost napada v okviru mednarodnega prava.
Številni pozivi za ameriško posredovanje v dve leti trajajoči državljanski vojni v Siriji so se okrepili v zadnjih dneh, potem ko je v napadu z živčnim plinom umrlo 1300 ljudi, med njimi veliko otrok. Neodvisna organizacija Zdravniki brez meja pa je poročala, da so obravnavali 3600 bolnikov s simptomi, ki jih povzroči živčni plin. 355 bolnikov je nato umrlo.
Napad pričakuje tudi sirska opozicija
Sirska opozicija pričakuje, da bodo zahodne države že v nekaj dneh začele vojaško posredovanje. S predstavniki opozicije se tuji uradniki celo že posvetujejo o tarčah, je razkril član političnega odbora Sirske nacionalne koalicije Ahmad Ramadan. "Natančne časovnice še ni (...) a lahko govorimo o skorajšnji mednarodni intervenciji proti režimu. Gre za vprašanje dni in ne tednov," je dejal Ramadan.
Britanci in Francozi se pripravljajo, Rusi svarijo
Tudi britanska vojska že pripravlja načrt za vojaško posredovanje v Siriji, britanski premier David Cameron pa je celo poslance predčasno poklical s poletnih počitnic na izredno sejo parlamenta o morebitni vojaški intervenciji v Siriji.
Francoski predsednik Francois Hollande je medtem danes dejal, da je Francija "pripravljena kaznovati" tiste, ki stojijo za domnevnim kemičnim napadom v Siriji. Dodal je še, da sirski konflikt ogroža svetovni mir.
ZDA in njihove zaveznice pa je pred vojaškim posredovanjem v Siriji danes znova posvarila Rusija. Namestnik premiera Dmitrij Rogozin je zahodnim državam očital, da se v islamskem svetu obnašajo kot "opica z granato". Dodal je, da bi lahko imelo posredovanje v Siriji "katastrofalne posledice" za regijo, zato je pozval k "razsodnosti".
Američani proti vojni
Na drugi strani pa je raziskava Ipsos pokazala, da so Američani ostro proti zapletanju v novo vojno. 60 odstotkov vprašanih je dejalo, da ZDA ne bi smele posredovati, le 9 odstotkov pa je izreklo jasno podporo posredovanju.
Podpora bi bila večja, če bi obstajali nedvoumni dokazi o tem, da je kemično orožje zares uporabila režimska vojska. V tem primeru bi napad podprlo 25 odstotkov vprašanih.
Anketo sicer izvajajo od junija in ugotavljajo, da se je podpora posredovanju povečala, potem ko so svet pretresle fotografije mrtvih otrok po kemičnem napadu.
Sicer pa se Američani ne strinjajo niti pri podpori sirskim upornikom, ki jih številni obtožujejo, da so pravzaprav skrajni islamski vojaki. Pošiljanje orožja podpornikom podpira le 27 odstotkov vprašanih, 47 odstotkov pa temu nasprotuje.
Na nogah so zaradi posredovanja v Siriji tudi v Veliki Britaniji, kjer je David Cameron prekinil parlamentarne počitnice, poslanci pa se morajo vrniti, da bi odločali o posredovanju v Siriji.
Sirski minister svari
Po Bašarju al Asadu, ki je že včeraj dejal, da bi napad na Sirijo za ZDA pomenil novi Vietnam, pa se je oglasil tudi sirski zunanji minister.
Dejal je, da je iluzija pričakovati, da bi vojaško posredovanje v državi uravnotežilo moč med uporniki in režimom. Po njegovem mnenju bi napad koristil le Al Kaidinim teroristom, ki sodelujejo z uporniki.
Minister je še povedal, da se režimska vojska tudi ob posredovanju ne bo vdala, da pa bo sirsko orožje presenetilo Zahod.
KOMENTARJI (540)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.