
Tema svetovnega dne hospica in paliativne oskrbe, ki ga obeležujemo drugo soboto v oktobru, je doseganje univerzalne pokritosti hospicev in paliativne oskrbe, torej aktivne oskrbe bolnikov z neozdravljivo, neobvladljivo boleznijo. Moto letošnjega svetovnega dneva je Razblinimo mite.
Člani tima za paliativno oskrbo na Onkološkem inštituta Ljubljana so pripravili zgibanko o najpogostejših mitih o paliativni oskrbi v onkologiji. Največji delež v paliativni oskrbi namreč predstavljajo ravno bolniki z rakom, so sporočili z inštituta.
Ustanoviteljica društva hospic v Sloveniji Metka Klevišar pravi, da si prizadevajo, da minevanje in smrt ne bi bila več tabu. Smrt smo v sodobnem času zaprli za zidove bolnišnic, vse, kar dela življenje krhko, pa skušamo izriniti iz misli, je v petek ob dnevu odprtih vrat Hiše hospica v Ljubljani dejala Klevišarjeva. Toda Hiša hospica v Ljubljani je po njenih besedah polna življenja in ljudje v njej živijo tako kot doma.
Od 1. oktobra naprej v Hiši hospica v Ljubljani omogočajo brezplačno bivanje in oskrbo za uporabnike, pri tem pa računajo na solidarnost ljudi, ki bodo tudi v prihodnje podpirali program društva v okviru svojih zmožnosti. Za Hišo hospica je društvo v prvem letošnjem polletju sicer prejelo nekaj več kot 128.000 evrov donacij, stroški poslovanja pa so v istem času znašali 213.000 evrov, je na začetku meseca povedala predsednica društva Tatjana Fink.
Društvo se sicer že vrsto let srečuje s težavami pri financiranju dejavnosti v Hiši hospica. Kljub temu se niso prijavili na javni razpis ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti za podelitev koncesije za opravljanje institucionalnega varstva za odrasle osebe z napredovano oz. kronično neozdravljivo boleznijo ob koncu življenja.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.