Slovenija sodi med tri države, v katerih so omejili naraščanje debelosti pri otrocih, mlajših od pet let, kar je spodbudno po mnenju Tadeja Battelina s kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni Pediatrične klinike Ljubljana. Po njegovih besedah letno sprejmejo med pet in deset otrok z moteno glukozno toleranco, hudo inzulinsko rezistenco in sladkorno boleznijo tipa dva.
Otroci obolevajo že v starosti od 10 do 15 let, zato je nujno vključevanje vse družine v obravnavo, a uspeh je pogosto slab. Zdravljenje namreč zahteva nižanje telesne teže in redno športno dejavnost. A družine kljub opozorilu, kako zahteven je lahko potek sladkorne bolezni tipa dva, ki se začne v otroštvu, izredno težko sprejmejo spremembo načina življenja, je dejal Battelino.
Kljub temu upa, da bodo zajezitev debelosti pri otrocih podaljšali do pubertete. Opozoril je, da lahko stroka pri preprečevanju bolezni tipa dva pri otrocih le svetuje, družba pa mora pomagati na primer s sprejetjem zakonodaje, ki bi obdavčila nezdravo prehrano. "Sramota je, da takšne zakonodaje v Sloveniji ne moremo sprejeti. To je tudi jasen znak, kdo je na oblasti; zagotovo ne stroka in ljudje, ki zaradi takšnega načina življenja zbolijo," je poudaril.
V intenzivnem porastu je tudi sladkorna bolezen tipa ena pri otrocih, torej avtoimunska oblika bolezni. Po njegovih navedbah se pojavnost bolezni pri otrocih vsako leto poveča za štiri odstotke, pri mlajših od šestih let celo za osem odstotkov. Slednji predstavljajo že tretjino vseh sprejetih z novoodkrito sladkorno boleznijo na pediatrično kliniko, je dejal Battelino. Povprečna starost otroka ob sprejemu v bolnišnico se je znižala za tri leta.
Pomembno je hitro odkrivanje
Pri sladkorni bolezni je pomembno hitro odkrivanje, dodaten doprinos k odkrivanju pa so prispevale referenčne ambulante, kjer so v preteklem letu po besedah Mateje Bulc z Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani odkrili več kot 10.000 primerov nezdravljenih kroničnih bolezni. Največji delež kroničnih nenalezljivih bolezni pripada sladkorni bolezni.
V Sloveniji se pripravlja več strategij z namenom preprečevanja debelosti, v njihovo pripravo in implementacijo partnerji nacionalnega programa želijo dejavneje vključiti v obdobju naslednjega akcijskega načrta, je dejala Jelka Zaletel s Koordinativne skupine nacionalnega programa. Slovenija ima nacionalni program za obvladovanje sladkorne bolezni 2010–2020 od aprila 2010.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.