
Potem ko je iskalno akcijo za 8. marca izginulim malezijskim letalom na letu MH370 ustavilo slabo vreme, se ta danes zopet nadaljuje.
Vreme se je izboljšalo, nad južni del Indijskega oceana so znova poleta letala. Avstralska agencija za varnost na morju je sporočila, da je teh 12 – sedem vojaških in pet civilnih letal. V iskalno akcijo je zdaj vključenih šest držav: Avstralija, Nova Zelandija, ZDA, Japonska, Kitajska in Južna Koreja.
Iskalna akcija se zdaj osredotoča na odročno področje, ki se nahaja okoli 2500 kilometrov jugozahodno od avstralskega mesta Perth. Območje iskanja si sicer zmanjšali, a še vedno je veliko kot dve Franciji.
Še vedno iščejo kose, ki so jih opazili v začetku tega tedna. Problem predstavlja vreme, ki se bo v naslednjih 36 urah močno poslabšalo.
Na zadnji novinarski konferenci je malezijski minister za transport Hishammuddin Hussein povedal, da so prejeli nove satelitske posnetke morebitnih razbitin letala. To je nova sled, ne vedo pa, ali so res razbitine letala. Zdaj imajo po besedah ministra štiri satelitske sledi, ki so jih posredovale Kitajska, Avstralija in Francija in tako so lahko zmanjšali območje iskanja.

Na najnovejših posnetkih je 122 objektov, veliki so od enega do 23 metrov. Nekateri so svetli, kar nakazuje, da gre za trdne snovi, so sporočile malezijske oblasti. Posnel jih je francoski satelit v nedeljo 23. marca.
Kitajci zahtevajo podatke
Na letalu je bilo 239 potnikov. Čeprav so svojcem oblasti povedale, da nihče ni več živ, mnogi temu ne želijo verjeti. Ostaja jim kanček upanja, ker (še) niso našli razbitin letala. Med svojci je zavladala jeza, ko je malezijski premier Najib Razak predstavil rezultate analize satelitskih posnetkov, ki puščajo le malo dvomov, da se je let končal v morju. Kitajska je že zahtevala podatke, na podlagi katerih so naredili te zaključke.
Družine kitajskih potnikov so pripravile protest pred malezijskim veleposlaništvom v Pekingu, posredovati je morala tudi policija. Zahtevali so več informacij. Na letalu je bilo 153 Kitajcev.
Nepojasnjen signal
Izginulo letalo je osem minut po avtomatskem satelitskem signalu (ping) poslalo še zadnji nepojasnjen signal, ki naj bi bil poslan, ko je bilo letalo že v fazi katastrofe, poroča britanski Telegraph.

To je nov košček v mozaiku skrivnosti in neodgovorjenih vprašanj, kaj se je zgodilo z letalom, ki je letelo še sedem ur, potem ko je izginilo z radarjev. Malezijske oblasti, kot poroča britanski Telegraph, so sporočile, da je letalo skušalo vzpostaviti stik s satelitom že potem, ko je bil poslan zadnji avtomatski ping. Ravno ti, ki jih je bilo sedem (eden na uro), so bili ključni, da so razkrili zadnjo lokacijo nad Indijskim oceanom.
''Obstajajo dokazi o delnem signalu z letala ob 0.19 GMT,'' je dejal minister za transport Hussein. Zadnji radarski signal je bil ujet ob 17.21 GMT (7. marca).
Stika ne razumejo in je predmet preiskave. Analitiki Thomas Withington je za Telegraph dejal, da ''je slišati, da je letalo začelo pošiljati sporočilo, ampak je bilo prekinjeno. Možno je, da je bilo letalo v fazi katastrofe – da je nekaj povzročilo, da je strmoglavilo – ali pa je bila prekinitev posledica vremenske motnje''.
''Je član posadke skušal poslati sporočilo? Je letalo pošiljalo sporočilo? Je šlo za okvaro? Na ta vprašanja bomo lahko odgovorili šele, ko bomo našli črno skrinjico,'' je še dodal.
Do črnih skrinjic šele čez mesece?
Strokovnjaki opozarjajo, da četudi najdejo posamezne kose letala, bi lahko minilo še več mesecev, preden bi dejansko našli in na površje potegnili tudi črno skrinjico. Ta bo morda več povedala, kaj se je pravzaprav zgodilo z letom MH370.

Oceanograf David Ferreira je dejal, da je le malo znano o topografiji morskega dna na tem območju. ''Veliko več vemo o površju Lune kot pa o dnu na tem delu Indijskega oceana,'' je povedal.
Težave še enega malezijskega letala
Po nesreči letala družbe Malaysia Airlines so tudi druge države letalske družbe pod budnim očesom javnosti. Tako se je zdaj v središču pozornosti znašlo letalo družbe Malindo Air, katerega motor se je vnel in je moralo zasilno pristati.
V družbi, ki so jo ustanovili pred dobrim letom, so zagotovili, da se je vse srečno končalo in da ni bil nihče ranjen. Vzrok požara ni znan.
KOMENTARJI (243)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.