DZ se je še pred današnjim nadaljevanjem redne oktobrske seje zbral na izredni seji, da bi odločil o postopku sprejemanja zakona o davku na nepremičnine. Vlada predlaga obravnavo po nujnem postopku, kar je potrdil tudi kolegij predsednika DZ Janka Vebra, vendar so opozicijske stranke temu nasprotovale, ker da bi obravnava po rednem postopku dala več časa za razpravo in morebitne izboljšave. Zato mora na zahtevo SDS o vrsti postopka odločiti DZ na izredni seji.
Vendar pa je poslanec SDS Jože Tanko potem, ko je v desetminutnem nastopu vladi Alenke Bratušek očital nenasitnost, saj da le zvišuje davke in dajatve ter znižuje olajšave in transferje, zahteval odmor, da bi se lahko v poslanskih skupinah odločili, kako bodo glasovali. Veber je tako izredno sejo prekinil in se bo nadaljevala v torek, ko je na dnevnem redu še drugo branje predloga novele zakona o dohodnini.
Državljani razumejo, da je treba v težkih trenutkih zategniti pas, je dejal Tanko. "Če ni pogojev za razkošje, si ga pač ne privoščimo, a ta vlada tega ni naredila," je opozoril. Ob tem je spomnil na nadzorovano likvidacijo Factor banke in Probanke, kjer je vlada zagotovila nadstandardno rešitev, ugodnejšo, kot jo predpisuje zakon. Strošek zaščite za neetična, klientelistična in tudi nezakonita ravnanja lastnikov, članov uprav, nadzornikov ter privilegiranih kreditojemalcev in vlagateljev v teh dveh bankah bodo znašal najmanj 400 milijonov evrov, kolikor znašajo skupni učinki davka na nepremičnine.
"Ali je potrebno, da zaradi takih dejanj elitnih posameznikov bremenite vse državljane in gospodarstvo? To ni potrebno in tudi ni pravično," je odgovoril Tanko in vprašal, zakaj bi kazen za lumparije v teh dveh bankah porazdelili na vse. Vladi in koaliciji je očital, da sta tistim, ki so pokradli naše premoženje, zagotovili popolno zaščito. "Če bi samo nekaj tega vsako leto zaplenili, davka na nepremičnine ne bi potrebovali," je opozoril.
Glede davka na nepremičnine, ki naj bi bil uveden s 1. januarjem 2014, sicer koalicija še ni enotna. Nasprotujejo mu v stranki DeSUS, ki ji zato druge koalicijske partnerice očitajo rušenje vlade. Po zadnjem predlogu stranke upokojencev naj bi davčne stopnje zviševali postopno, tako da bi polno predvideno višino dosegle šele v letu 2016. Vendar bi to pomenilo, da se v proračun prihodnje leto ne bo nateklo pričakovanih 183 milijonov evrov. Dogovor, ki ne bo dopuščal proračunske luknje, koalicija še išče.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.