
Spor med komunističnim informbirojem in jugoslovansko komunistično partijo, ki se je začel leta 1948, je bil eden najpomembnejših dogodkov v Jugoslaviji.
Za tiste, ki so takrat ali prej podpirali Stalina, se je začelo obdobje preganjanja in trpljenja.
Prve aretacije domnevnih infombirojevcev so se v Jugoslaviji začele leta 1948. Koliko je bilo v Jugoslaviji dejansko sovjetskih špijonov in saboterjev, koliko pa je bil to le izgovor za obračun z režimu nevšečnimi ljudmi, sicer ni znano.
Leta 1949 je Tito ustanovil Goli otok, koncentracijsko taborišče za tiste, ki so ali naj bi podpirali Stalina.
Uradnih podatkov o tem, koliko ljudi je šlo skozi Goli otok, ni. Po nekaterih do 60.000. Se je pa zdaj pojavil delni seznam, ki ga je izdelala Udba, nahaja pa se v hrvaškem državnem arhivu.
Na njem so imena 16.101 zapornika. Seznam je objavil hrvaški Novi plamen, časopis demokratične levice za politična, družbena in kulturna vprašanja. Seznam naj bi zajemal zaprte med leti 1949 in 1956.
Po tem seznamu je v taboriščih za informbirojevce na različne načine – umor, samomor, naravna smrt – umrlo 413 ljudi.
Zagovarjanje nekega obdobja za vsako ceno? Goli otok po mnenju zagovornikov "nuja"?!
Goli otok je sicer leta kasneje po eni strani turistična zanimivost, po drugi pa še naprej ena najbolj kontroverznih "iznajdb" Titovega režima. Medtem ko nasprotniki trdijo, da gre za najbolj mračen in sramoten pojav jugoslovanskega komunizma, podporniki menijo, da "bi bila brez Golega otoka cela Jugoslavija goli otok", ker bi jo bila uničila sovjetska invazija.
Nekaj zgodovinarjev trdi, da imajo dokaze, da v Jugoslaviji niso bili paranoični, ampak so v Sovjetski zvezi med letoma 1949 in 1951 zares pripravljali napad na Jugoslavijo.
Nekaj je tudi tistih, ki izkoriščanje boja proti informbirojevcem za obračun z drugimi nasprotniki – pa naj gre za osebne ali režimske nasprotnike – ne pripisujejo Titovim navodilom, ampak zgolj osebnim odločitvam nižjih partijskih uradnikov.
Kakor koli – do enotne ocene (ne)upravičenosti metod, ki so se za kontrolo in obračune z nasprotniki uporabljale v Titovi Jugoslaviji, je še daleč.
KOMENTARJI (1182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.