Dan po klavrnem rezultatu na volitvah (po neuradnih podatkih so zbrali 3,26 odstotka glasov) vzdušje v Novi Sloveniji (NSi) razumljivo ni ravno vedro. Preko predstavnika za odnose z javnostjo smo skušali stopiti v kontakt z vodstvom stranke, vendar neuspešno. Morda bodo na naša vprašanja odgovorili pisno.
Na naš klic pa se je nemudoma odzval podpredsednik stranke Alojz Sok, ki je kot kandidat v Ormožu sicer zbral 11,49 odstotka glasov, kar pa je bilo ob strankarskem neuspehu na državni ravni premalo, da bi ostal poslanec. “Za neuspeh je več razlogov. Prvi je nedvomno ta, da sta se skozi kampanjo, tudi s pomočjo medijev, ustvarila dva politična bloka, ki sta pobrala daleč največ glasov. Uspehi vlade so se večinoma pripisali SDS, mi pa nismo znali dovolj dobro izpostaviti zaslug NSi. Nenazadnje je negativni vpliv imela tudi ustanovitev KDS. Izgubilo se je upanje v našo opcijo,“ ocenjuje Sok.
Andrej Bajuk je kmalu po objavi rezultatov povedal, da je organom NSi ponudil svoj odstop. Med možnimi kandidati za vodenje stranke do kongresa se največkrat omenja ravno Sok. “Gre za težavno odločitev, ki jo bo moralo sprejeti vodstvo stranke. Osebno se ne navdušujem, da bi vodenje prevzel sam, saj sem zelo oddaljen od Ljubljane, poleg tega sem še župan. Stranko mora do kongresa pripeljati nekdo, ki bo vseskozi na voljo,“ je za 24ur.com pojasnil Sok.
Organi stranke naj bi se sestali, takoj ko bodo znani uradni rezultati volitev. Da bi lahko glasovi iz tujine prinesli drastične spremembe ne verjame niti Sok, ki do odstopajočega predsednika Bajuka ni pretirano kritičen: “Spoštoval sem voljo kongresa stranke, ki je izvolil predsednika. Kritiki so Bajuka vseskozi spodkopavali, vendar je bil ta izvoljen na najvišjem organu stranke. Nedvomno takšno vzdušje v očeh volivcev ni bilo sprejeto pozitivno.“
Kakšna bo usoda NSi?
Sok je navkljub ne preveč rožnati situaciji optimist. Predvsem bo njihova prednost, da imajo evropske poslance, župane in številne občinske odbore. Konkretnega kandidata za novega predsednika Sok še nima v mislih. “Podprl bom vsakogar, ki bo pripravljen prevzeti odgovornost in NSi vrniti na stara pota. Tudi Lojzeta Peterleta, če se bo tako odločil. V NSi imamo številne perspektivne kadre in morda je zdaj nastopil pravi čas, da se izkažejo,“ zaključuje Sok, ki pa izključuje možnost, da bi se NSi in SLS morda ponovno združili v enotno krščansko-ljudsko stranko.
Zamenjava tudi na vrhu SLS
Z volilnim izkupičkom niso zadovoljni niti v SLS. Predsednik Bojan Šrot je napovedal, da bo "ob prvi priliki, ko se bodo organi sestali" ponudil odstop.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.