Slovenija

Kokalj za spremembo ustave

Ljubljana, 08. 09. 2008 15.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Poslanec NSi Anton Kokalj bi že takoj na začetku naslednjega mandata vprašanje zastopanosti Slovencev iz zamejstva in izseljenstva v DZ rešil brez 'ideoloških primesi'.

Dva poslanca ne bi imela tolikšnega vpliva, "da bi zaradi tega bil lahko argumentiran očitek, da bodo sedaj ljudje, ki živijo v tujini, vodili državo Slovenijo," pravi Kokalj.
Dva poslanca ne bi imela tolikšnega vpliva, "da bi zaradi tega bil lahko argumentiran očitek, da bodo sedaj ljudje, ki živijo v tujini, vodili državo Slovenijo," pravi Kokalj. FOTO: POP TV

NSi namreč predlaga, da bi število poslancev s po enim predstavnikom zamejcev in enim izseljencev razširili na 92. Šestdesetdnevni rok za zbiranje najmanj 30 tisoč podpisov volivk in volivcev za pobudo za začetek postopka spremembe ustave je že stekel.

Predlagane spremembe bi omogočile neposredno zastopanost Slovencev v zamejstvu in izseljenstvu v DZ. Volitve zanje bi potekale podobno kot za poslanca narodnosti ter v dveh volilnih okrajih – enega za zamejstvo ter enega za izseljenstvo. Dodatna poslanca bi po Kokaljevem prepričanju pomenila uravnoteženo reprezentativnost v primerjavi s poslancema italijanske in madžarske narodnosti. Tovrstno pravico bi namreč morali dobiti tudi tisti Slovenci, „ki se jim zdi vredno imeti državljanstvo in ki živijo zunaj meja matične domovine", je še povedal.

Čeprav je Kokalj priznal, da jim ni vseeno, da niso pridobili 30 podpisov ostalih poslancev, je po drugi strani prepričan, da je "zadeva še boljša". Kot je pojasnil, s strani Slovencev po svetu namreč ni enoznačno izražene volje. Če bodo torej podprli sedanji predlog, meni poslanec, "potem očitno interes je. Če pa ne, pa to tudi za nas pomeni, da tega predloga pač nima smisla več naprej predlagati".

Državljani bodo lahko svojo podporo izkazali na več načinov. Podpišejo se lahko pred pristojnim organom, ne glede na naslov stalnega prebivališča, poslužijo se lahko portala e-uprave in uporabijo varen elektronski podpis. Možno je tudi, da svoj podpis oddajo v tujini, njihov podpis pa potrdi uradna oseba na slovenskem diplomatsko konzularnem predstavništvu. Bolni in invalidi lahko svojo podporo izkažejo pred uradno osebo, ki jih obišče na domu, osebe, ki bivajo npr. v bolnišnici ali zaporu, pa lahko to opravijo preko uradne osebe zavoda.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

heland
08. 09. 2008 23.48
Čeprav, ko pogledaš poslanca manjšin, ki imata izgleda kar večni mandat, in si po toliko sejah DZ nista sposobna naučiti malo bolj slovensko, se mi zdi neverjetno, da bi iz zamejstva lahko prišel kak slabši kandidat.
heland
08. 09. 2008 23.46
Saj ne mislijo resno, važno je da se o njih piše!
kriss714@amis.net
08. 09. 2008 23.23
Najprej naj se poskrbi za slovensko manjšino v Sloveniji.