V NSi so napovedali, da bodo zoper ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta vložili interpelacijo. Virant je v odzivu dejal, da se bo priprave na interpelacijo lotil "z vso resnostjo in odgovornostjo, kot se spodobi, in s spoštovanjem, ki temu inštitutu pritiče".
Predsednica NSi Ljudmila Novak je na današnji tiskovni konferenci dejala, da je osrednji razlog za interpelacijo Viranta njegova ideja o ukinjanju občin. Po mnenju NSi so majhne občine v veliki meri tudi uspešne občine, ki omogočajo skladen razvoj Slovenije, Virant pa po njihovem mnenju s svojo zaletavostjo ogroža sistem lokalne samouprave.
Po drugi strani si po mnenju NSi Virant interpelacijo zasluži zaradi javnih pozivov h kršenju zakonodaje, ki jo je v mandatu prve Janševe vlade pripravil kar sam.
Virant pa si interpelacijo zasluži tudi zaradi predloga o povračilu odškodnin izbrisanim, še menijo v NSi. Zahtevajo pa tudi, da Virant pojasni, kako je prišlo do popusta za letalske vozovnice. "Naj pokaže vse račune za letalske karte," ga pozivajo.
NSi je sicer Virantovo delo še posebej zmotilo, potem ko se je odločil za razrešitev na novo imenovanih načelnikov upravnih enot – Mojce Kucler Dolinar (iz vrst NSi) in Boža Predaliča. Kot pravijo v NSi, minister Virant kadruje politično. "Sam je v odločbi zapisal, da je bila Mojca Kucler Dolinar izbrana na podlagi strokovnosti," pravi Novakova.
Virant čvrsto ostaja pri svojih stališčih
Virant je zagotovil, da bo pri teh tematikah "čvrsto ostal pri svojih stališčih". Prepričan je namreč, da ima Slovenija preveč občin, ljubljanska upravna enota pa si zasluži transparenten postopek izbire načelnika. O očitkih glede reševanja problematike izbrisanih pa Virant poudarja, da mora Slovenija sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice spoštovati, če želi ohraniti ugled pravne države.
Tanko meni, da trenutek za interpelacijo ni najprimernejši
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko meni, da si Virant zasluži interpelacijo, vendar pa trenutek ni najprimernejši. Po Tankovih besedah bi se morali najprej lotiti temeljnih vprašanj. Z razpravo o ravnanju notranjega ministra pa bi se po njegovi oceni lahko skušalo prikriti nekatera pomembna koruptivna ali kazniva dejanja v bančnem sistemu. "S tega vidika čas za vložitev te interpelacije ni dober," je pojasnil.
SLS še ni seznanjen z vsebino interpelacije
SLS se bo o tem, ali bo prispeval podpise pod interpelacijo, odločil, ko bo seznanjen z njeno vsebino. Ne strinjajo se namreč z očitkom, povezanim s sanacijo slovenskih bank, saj menijo, da do sanacije mora priti.
SD predloga še ni prebral. Erjavec meni, da gre za nabiranje političnih točk
Vodja poslancev SD Matjaž Han predloga NSi za interpelacijo še ni prebral, je pa po njegovih besedah dejstvo, da je Virant z raznimi potezami v zadnjem obdobju razburil del javnosti.
Prvak DeSUS Karl Erjavec je prebral nekaj točk predloga interpelacije. Zdi se mu, da "NSi s tem nabira poceni politične točke". Po Erjavčevih besedah so mu očitno v NSi zamerili razrešitev načelnice ljubljanske upravne enote Mojce Kucler Dolinar.
Kdo bo podpisal interpelacijo?
Kdo bi lahko bili sopodpisniki predloga interpelacije, v NSi še niso razkrili, pričakovati pa je, da bodo podpise iskali predvsem v vrstah poslancev SLS in SDS. Prvak SLS Franc Bogovič je že ocenil, da si Virantovo početje zasluži nezaupnico, tudi v SDS pa so na Twitterju zapisali, da si Gregor Virant interpelacijo zasluži.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.