Predsednik SLS Franc Bogovič je povedal, da njihova stranka ne bo naredila prav nobenega koraka, ki bi oviral predčasne volitve. Zato absolutno nimajo namena vlagati kandidata za mandatarja, prav tako ne nameravajo prispevati podpisov za kandidaturo kakšnega mandatarja.
"Ni potrebno, da v našo poslansko skupno hodi nepovezan poslanec," pa se je odzval na obisk nepovezanega poslanca Janija Möderndorferja, ki je začel obiskovati poslanske skupine in iskati odgovor na vprašanje, ali se bodo poslanci tudi dejansko odpovedali možnosti predlaganja novega mandatarja.
SLS in NSi nista naklonjeni predlogu SDS, da bi se državni zbor lahko samorazpustil. Bogovič pravi, da bi to politično okolje naredilo še bolj nestabilno in bi nas vodilo v položaj, v katerem smo zadnjih nekaj let.
Predsednica NSi Ljudmila Novak pa je povedala, da ne podpirajo sprememb ustave "za dnevne politične potrebe". V stranki ne bi imeli nič proti, če bi bile volitve sredi julija, kakor bi bilo možno ob upoštevanju rokov. Prepričana je, da Slovenija čim prej potrebuje vlado, ki je sposobna izvesti potrebne reforme.
Oba voditelja strank sta imela skupno novinarsko konferenco in novinarje je zanimalo, ali to kaže na povezovanje strank tudi po evropskih volitvah. Novakova je odgovorila, da delajo na tem, da bi bili na evropskih volitvah čim bolj uspešni, po volitvah pa bo sledila ocena sodelovanja. Bogovič je dodal, da bi v primeru predčasnih volitev našli model sodelovanja.
'Vlada ne sme biti žrtev enega človeka'
Novakova je glede morebitnih sklepanj koalicij dejala, da se ne bodo vmešavali v to, kdo je predsednik katere stranke, ampak bodo sklepali dogovore s tistimi strankami, s katerimi bo lahko NSi uresničila bistvene točke svojega progama in z ljudmi, ki jim to omogoča zakon. Na vprašanje, kaj bi storili v primeru, da predsednik SDS Janez Janša odide v zapor in zgolj "delegira nekega vršilca dolžnosti", pa je Novakova ponovila, da je to notranja stvar stranke. Vlada po njenem ne sme biti žrtev enega človeka.
Bogovič pa v tem trenutku ne želi špekulirati, kdo bo koga kam vabil. Po njegovem so na vrsti organi strank, da uredijo zadeve znotraj stranke, predvsem pa so na vrsti volivci, je dodal. A kot je dejal, zanje nekdo, ki ga represivni organi tako bremenijo, ne more biti legitimen predstavnik ljudstva. "Da bi hipotetično kot minister po Evropi moral razlagati, zakaj je moj predsednik vlade v takšnem postopku, si res ne morem predstavljati," je dodal.
Virant za volitve v začetku julija
Predsednik DL Gregor Virant pa meni, da bi lahko predčasne volitve izvedli v prvem tednu julija, že septembra pa bi tako lahko dobili vlado, je prepričan. Sam se za čimprejšnje volitve zavzema, ker sedanja vlada v odstopu nima polnih pooblastil.
Namignil je, da v stranki ne izključujejo povezovanja v liberalni sredini, bolj konkreten pa ni bil. "Konkretno v tem trenutku tega še ne bi, ker tudi še ni konkretnih pogovorov, v načelu pa nam je ideja povezovanja v liberalni sredini blizu," je pojasnil.
Pred volitvami sicer nastajajo nove stranke in se odpirajo morebitna sodelovanja. Stranko napovedujejo tudi podporniki Alenke Bratušek, ki so se odcepili od PS, omenja se še Igorja Šoltesa in Mira Cerarja. Virant ne razkriva konkretno, s katerim od teh se utegne DL povezati.
KOMENTARJI (312)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.