
Nacionalni preiskovalni urad je pretekli teden podal kazensko ovadbo na Specializirano državno tožilstvo RS zoper šest oseb z območja Prekmurja in Ljubljane zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja zloraba uradnega položaja ali uradnih pravic.
Proračun oškodovali za več kot 600.000 evrov
Kot pravijo policisti, naj bi osumljeni storili kaznivo dejanje s tem, da so z namenom pridobitve velike protipravne premoženjske koristi aktivno sodelovali pri oblikovanju posameznih programov, ki so bili speljani na podlagi zakona, ki ureja razvojno podporo pomurski regiji. Proračunska sredstva so bila tako po postopku javnih naročil nakazana gospodarskim družbam, katerih predstavniki so sodelovali tako pri sprejetju teh programov kot tudi javnih naročil. Z navedenimi dejanji so ovadeni slovenski proračun oškodovali za več kot 600.000 evrov, še pravijo policisti in dodajajo, da je za omenjeno kaznivo dejanje zagrožena kazen zapora od enega do osem let.

Med ovadenimi naj bi bil tudi nekdanji državni sekretar Andrej Horvat
S preiskavo spornih poslov, vezanih na izvajanje zakona o razvojni podpori pomurski regiji v obdobju 2010–2015, so se v začetku leta 2011 najprej ukvarjali pomurski kriminalisti, junija pa so jo prevzeli na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU).
V hišnih preiskavah oktobra predlani so pobrskali tudi v prostorih nekdanjega državnega sekretarja Andreja Horvata. Kot poročajo nekateri slovenski mediji, naj bi bil neuradno prav slednji med danes ovadeno šesterico.
Predstavnik policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete Drago Menegalija je povedal, da so v hišnih preiskavah oktobra 2011 zasegli obsežno poslovno dokumentacijo in elektronske podatke. Po njegovih besedah je sledil pregled in analiza zaseženega ter drugi preiskovalni ukrepi. Prejšnji teden podano kazensko ovadbo bodo zdaj tožilci preučili in ocenili, ali obstajajo razlogi za nadaljevanje kazenskega pregona, je pojasnil.
Zdaj se po besedah Menegalije tako nadaljuje predkazenski postopek. Ali v zvezi s pomurskim razvojnim zakonom teče še kakšna preiskava, Menegalija ni mogel povedati, saj na policiji ne napovedujejo ali razkrivajo, katere preiskave bodo ali so v teku.
Ministrica spomladi 2011 odredila revizijo
Že spomladi leta 2011 je takratna ministrica za lokalno samoupravo Duša Trobec Bučan odredila tudi revizijo dveh razpisov in nekaterih pogodb v okviru tako imenovanega pomurskega zakona. Sumi klientelističnega in koruptivnega ravnanja so takrat padli predvsem na takratnega državnega sekretarja Andreja Horvata, ki je pripravil javna naročila in takrat vodil projektno pisarno vlade v Pomurju. Prvi, delni rezultati revizije so pokazali nepravilnosti, saj po navedbah ministrice v proračunu ni bil zagotovljen denar za izvajanje podpisanih pogodb. Podpisnik pogodb, nekdanji minister Henrik Gjerkeš je te navedbe takrat zanikal. Trobec Bučanova je podjetjema Pristop in Oikos predlagala tudi prekinitev pogodb.
Gjerkeš ni seznanjen z morebitno ovadbo
Danes je Gjerkeš dejal, da sam do zdaj ni dobil nobene pošte oziroma ni seznanjen, da bi bil tudi on med ovadenimi, je pa bil tekom postopka klican na zaslišanje kot priča. Sam sicer verjame, da bodo postopki pokazali, da z zakonom kot takim ni nič narobe. "Zakon o razvojni pomoči Pomurju je bil sprejet dobronamerno in tako sem ga tudi sam izvajal," je dejal. Ob tem poudarja še, da je škoda, da se o zakonu govori toliko slabega, namesto da bi ga bolj intenzivno izvajali.
Tudi v podjetju Oikos niso prejeli informacije o tem, da bi bila v tej zadevi ovadena odgovorna oseba njihovega podjetja.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.