Nasin novi projekt je podatke, ki jih je vesoljska agencija zbrala v vesolju, spremenil v zvoke in celo simfonije. Z njim želijo slabovidnim ljudem omogočiti, da lepoto vesolja doživijo skozi zvoke.
Nasa je izdala 16 različic, ki poslušalcem prvič prinašajo zvočne interpretacije galaksije Rimske ceste in še marsičesa drugega, poroča Euronews.
Znanstveniki so s pomočjo različnih teleskopov in kasnejšim filtriranjem posnetkov dobili precejšen vpogled v vesolje. Brez njih bi nam bile vizualne predstavitve, ki pojasnjujejo vesolje, nevidne. Podatke lahko namreč interpretiramo na različne načine – skozi fotografije, s 3D-tiskom, aplikacijami navidezne resničnosti ipd.
Podobno deluje tudi sonifikacija, ki pa za obdelavo fotografij uporabi nekoliko drugačno tehniko. Določeno informacijo, ki jo zazna, prevede v določen zvok. "To je proces prevajanja, pri tem pa nas vodi znanost," je povedala vodja projekta pri Nasinem rentgenskem observatoriju Chandra Kimberly Arcand.
Pri projektu je Arcandova s svojo skupino znanstvenikov za vizualizacijo vzela opazovalne podatke teleskopov, ki so jih nato prevedli v frekvence, ki jih lahko sliši človeško uho. Pri tem so združili rezultate teleskopov, kot so Nasin rentgenski observatorij Chandra ter vesoljska teleskopa Hubble in James Webb. "Skupaj so nato ustvarili nekakšno simfonijo," je v pojasnil astrofizik in glasbenik Matt Russo.
Različni teleskopi zajemajo različne plasti svetlobe (optične, infrardeče in rentgenske ), zato vsak predstavlja "različen instrument", pojasnjuje Russo.
V vsakem sonificiraju pa so višino not določale različne oblike in strukture na sliki. Svetle točke blizu dna lahko tako na primer predstavljajo nizke tone, svetle točke blizu vrha pa višje note. Ob večji svetlosti luči ali sevanja, skeniranega na slikah, je zvok postal glasnejši.
Sonifikacije so bile ustvarjene z različnimi tehnikami glede na objekt in razpoložljive podatke. To je omogočilo prikaz znanstvenih podatkov na način, ki je bil za vsak kozmični pojav tudi najbolj smiseln.
Nasa si že leta prizadeva, da bi znanje o vesolju postalo dostopno, in to na inovativne načine. Od orodij, ki ljudem omogočajo raziskovanje kozmične pokrajine v njenem celotnem spektru s pomočjo sofisticirane teleskopske tehnologije, do programov, ki osnovnošolske otroke izobražujejo o znanosti o Zemlji, in partnerstev s podjetji za video igre za ustvarjanje izobraževalnih video iger. Vesoljska agencija izvaja številne projekte, ki nam pomagajo razumeti oddaljena čudesa našega vesolja.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.