Znanost in tehnologija

Znate izustiti 3. Keplerjev zakon? Praznuje natanko 400 let

Linz, 15. 05. 2018 07.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Pred natančno 400 leti, 15. maja 1618, je bil nemški astronom Johannes Kepler prepričan, da je po dveh mesecih vendarle dobil potrdilo za svojo teorijo o korelaciji med oddaljenostjo planetov od sonca in časom kroženja okrog njega. Nastal je tretji Keplerjev zakon.

Johannesu Keplerju, ki je takrat deloval v avstrijskem Linzu, je bilo jasno, da je pot planeta okoli sonca daljša, če je od njega bolj oddaljen. Njegov tretji zakon pa pravi, da je količnik kvadrata obhodnega časa in kuba velike polosi elipse, ki jo planet na poti okoli sonca opiše, za vse planete enak.

Kepler je pri tem gledal na izračune logaritmično in ugotavljal proporce med eksponenti, do svojih spoznanj pa je prišel predvsem na podlagi obdelave empiričnih podatkov.

Ni skrivnost, da je bil Kepler med tistimi, ki so verjeli v teorijo Nikolaja Kopernika o soncu kot središču sončnega sistema in zanikal takrat veljavno teorijo nebes in Zemlje, pri čemer je bila središče Zemlja.

Kepler je verjel, da zakonitosti iz vesolja veljajo tudi na Zemlji.
Kepler je verjel, da zakonitosti iz vesolja veljajo tudi na Zemlji. FOTO: AP

Sam je šel slabih 100 let po Nikolaju Koperniku še korak dlje in predpostavljal, da za vesolje veljajo fizikalne zakonitosti, ki veljajo tudi na Zemlji.

Pri tem si je pomagal z za tiste čase zelo natančnimi astronomskimi opazovanji Tycha Bracheja in kot izhodišče vzel dejstvo, da je izvor gibanja planetov v soncu. Pri tem je bil zmotno prepričan, da sonce na planete deluje kot nekakšen magnet.

Gravitacijski zakon je šele 60 let kasneje, tudi na osnovi Keplerjevih preračunavanj, oblikoval Isaac Newton in dal tudi Keplerjevim zakonom fizikalno podlago.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KavčStrokovnjak
15. 05. 2018 10.58
-11
Vprašajte svečkarje in duhovnike, ter njihove ovčice če vedo za Keplerjev zakon. Še vedno podpirajo kreacionizem. Za cerkev je zemlja še vedno ravna plošča z robom s katerega lahko padeš in okrog katere kroži sonce.
gozdar1
15. 05. 2018 11.09
-16
Cerkev nima težav s temi stvarmi, ne z okroglo zemljo, evolucijo,... to je bolj (nekaterih)ločin skupaj s teoretiki zarot.
Svalbard
15. 05. 2018 14.16
+14
Ravno rimokatoliška cerkev oz. papež je sprejel to teorijo o kugli, ki pa v praksi ni bila nikoli potrjena. Si res pravi kavč strokovnjak.
gozdar1
15. 05. 2018 16.23
+1
"Teorija o kugli" je naokrog že od časov starih grkov , ki so tudi dokaj natančno izračunali obseg te kugle, nekaj kar dela težave samo današnji yt strokovnjakom. Velik spopad se je vnel o tem kaj je v centru zemlja ali sonce na koncu se je tudi cerkev seveda morala sprijazniti z realnostjo.
Svalbard
15. 05. 2018 17.59
-2
Teorija gozdar, teorija. Pejt mal na morje in uporabi matematično znanje.
gozdar1
15. 05. 2018 19.16
Misliš tako kot so ga prej omenjeni stari grki?
Lucki9
15. 05. 2018 19.23
+0
Glede na tvoje izjave Svalbard še nikoli v življenju matematike nisi uporabil mogoče v trgovini za seštevanje, to pa je verjetno najbližje kar si prišel kompleksni matematiki.