Temna snov predstavlja približno 27 odstotkov vesolja, njena gravitacijska sila pa je tako močna, da povezuje celotne galaksije v strukturo, znano kot kozmična mreža. Znanstveniki so zdaj ustvarili doslej največji zemljevid te skrivnostne snovi, ki pod vprašaj postavlja celo Einsteinovo teorijo relativnosti. Začrtali so tudi lokacijo prostranih kozmičnih praznin, kjer običajni zakoni fizike morda ne veljajo, poroča The Guardian.
Astronomi lahko obstoj temne snovi preslikajo s pogledom na svetlobo, ki iz oddaljenih galaksij potuje na Zemljo. Če je svetloba popačena, to pomeni, da je v ospredju snov, ki svetlobo upogiba, ko prihaja proti nam. Z uporabo metod umetne inteligence za analizo posnetkov 100 milijonov galaksij so člani mednarodne ekipe za raziskavo temne energije (DES) razkrili naravo skrivnostne temne energije, ki širiti naše vesolje, in ustvarili zemljevid, ki zajema četrtino neba južne poloble (osmina celotnega nočnega neba, vidnega z Zemlje).
Vizualizirane kot rožnate, vijolične in črne lisaste gmote so zbrane znotraj belega obroča, ki predstavlja Rimsko cesto. Najsvetlejši deli zemljevida predstavljajo najgostejša območja temne snovi, kar ustreza grozdom galaksij, medtem pa so črne lise kozmične praznine.
Doktor Niall Jeffrey z univerzitetnega kolidža v Londonu, ki je sodeloval pri projektu, je dejal: "Zemljevid nam pokaže nove dele vesolja, ki jih še nismo videli. Resnično lahko vidimo to kozmično spletno strukturo, vključno z velikanskimi strukturami, imenovanimi kozmične praznine, ki so območja vesolja z zelo majhno gostoto, kjer je galaksij zelo malo in malo snovi."
Znanstvenike te strukture zanimajo, ker sumijo, da se lahko gravitacija v njih obnaša zelo drugače. Z identifikacijo njihovih oblik in lokacij bi torej zemljevid lahko predstavljal izhodišče za nadaljnje preučevanje.
Zemljevid, ki bo objavljen v Mesečnih obvestilih Kraljevskega astronomskega društva, nam približa tudi razumevanje, iz česa je vesolje in kako se je razvijalo. V skladu s standardnim modelom kozmologije se je vesolje začelo z velikim pokom, nato pa se je razširilo in snov se je razvijala v skladu z Einsteinovo teorijo splošne relativnosti, ki opisuje gravitacijo. Te gravitacijske sile so tisto, kar je ustvarilo grude in praznine snovi, ki tvorijo kozmično mrežo.
Čeprav izračuni ekipe DES kažejo, da je porazdelitev te zadeve na splošno skladna z napovedmi v standardnem modelu, pa vseeno ni popolnoma takšna, kot so predvidevali. "Če pogledate v vesolje, zadeva ni tako okorna, kot se je pričakovalo - obstajajo namigi, da je bolj gladka," je dejal Jeffrey. "Morda se zdi razmeroma majhna stvar, ampak, če bi se ti namigi izkazali za resnične, lahko to pomeni, da je z Einsteinovo teorijo splošne relativnosti nekaj narobe," pojasnjuje
Ena od možnosti je, da nekatere meritve, ki preračunajo, kako bi moralo vesolje izgledati, niso povsem pravilne, je dejal soavtor in predsednik konzorcija DES UK Ofer Lahav. Lahko pa gre tudi za težavo z osnovnim modelom. "Nekateri bi lahko celo trdili, da se je Einstein motil," je dejal.
Lahav sicer še ni pripravljen iti tako daleč, a kljub temu ne smemo biti tako sproščeni ob novem odkritju. "Tam je nekaj, kar lahko kaže na neskladje. Pridno se potrudite, poskusite to razumeti na običajne načine, vendar bodite pripravljeni, da bi lahko prišlo tudi do revolucije v fiziki," pravi.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.