Novo neverjetno odkritje znanstvenikov, ki jih je popolnoma osupnilo, bi lahko pomagalo razložiti skrivnostno zvezdno kopico Palomar 5, osvetlilo pa bi lahko tudi razumevanje, kako se bo kopica razvijala v prihodnosti. Morda pa bo pomagalo tudi pri razumevanju usode drugih podobnih kopic v naši galaksiji, poroča The Independent.
Znanstveniki predvidevajo, da bi odkritje večje skupine črnih lukenj, v kateri jih je zbranih kar 100, lahko pomagalo tudi razložiti nenavadni pojav, ki so ga nedavno odkrili v naši galaksiji – tanke tokove zvezd, za katere se zdi, da niso povezani s takšno kopico. Raziskovalci namreč menijo, da bi velike kopice, ki so napolnjene s črnimi luknjami, kot je na primer Palomar 5, lahko ustvarile te nepojasnjene tokove.

"Ne vemo, kako nastajajo ti tokovi, toda ena ideja je, da gre za motene zvezdne kopice," je dejal Mark Gieles, ki dela na Inštitutu za kozmološke znanosti Univerze v Barceloni in je glavni avtor študije. "Vendar pa z nobenim od nedavno odkritih tokov zvezdna kopica ni povezana, zato v to teorijo ne moremo biti prepričani," ob tem poudarja in dodaja, da bi morali, da bi razumeli, kako ti tokovi nastajajo, preučiti enega s povezanim zvezdnim sistemom.
"Palomar 5 je edini primer, zato smo ga že podrobno preučili," je dejal. Palomar 5 leži v "galaktičnem obroču". Sestavljajo ga stare zvezde, ki ležijo okoli Mlečne ceste. To je ena najbolj redkih skupin obročev. Znan je tudi po dveh dolgih "repih", ki sta sestavljena iz razširjenih tokov izvrženih zvezd. Te repe znanstveniki uporabljajo kot ključni način za razumevanje njihovega nastanka v vesolju.
V novi raziskavi so znanstveniki posamično simulirali življenje zvezdne kopice. "Verjamemo, da se velik del binarnih združitev črnih lukenj oblikuje v zvezdnih kopicah," je povedal Fabio Antonini, soavtor študije z univerze Cardiff. "Velika uganka pa ostaja, koliko črnih lukenj se pravzaprav nahaja v teh grozdih," je dejal in dodal, da je to zelo težko oceniti, saj črnih lukenj ne moremo videti.
"Nova metoda pa nam omogoča ugotoviti, koliko črnih lukenj je zvezdnih kopicah. To lahko preprosto izvemo le s pogledom na zvezde, ki jih kopice izvržejo," je pojasnil.
Nastanek 100 črnih lukenj, ki skupaj 20 odstotkov mase celotne zvezdne kopice, pa je po mnenju znanstvenikov posledica dveh značilnosti teh kopic – njihovih redkih struktur in zvezdnih repov. Sčasoma bodo imele črne luknje v kopici takšno gravitacijsko silo, da bodo iz nje vržene vse zvezde, kopice pa bodo sestavljene le iz črnih lukenj.
Znanstveniki menijo, da bi se podobna zgodba lahko zgodila tudi pri drugih zveznih tokovih, ki bi nekoč naselili kopice.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.