Trk asteroida Chicxulub je sprožil cunamije in požare, v ozračje pa je sprostil velike količine žvepla. Eksplozija, ki jo je povzročil trk, je imela moč desetih milijard atomskih bomb. Astronomi zdaj verjamejo, da so odkrili izvor tega asteroida, ki naj bi z obličja našega planeta izbrisal dinozavre. Asteroid, ki je bil širok več kot devet kilometrov, je Zemljo zadel pred 66 milijoni let ter končal 180 milijonov let dolgo vladavino dinozavrov.

Znanstveniki so pregledali vzorce starodavne kamnine na Zemlji in znotraj vrtin ter odkrili, da gre za ostanke temnega asteroida z veliko vsebnostjo ogljika. Ti meteoriti sestavljajo približno tri odstotke vseh meteoritov, ki padejo na Zemljo, poroča The Independent.
Raziskovalci so nato razvili računalniški model, s katerim so ugotovili, kako pogosto lahko asteroidi v glavnem asteroidnem pasu "pobegnejo" in trčijo v Zemljo. Želeli so namreč vedeti, ali je asteroid, ki je pobegnil iz glavnega asteroidnega pasu, tisti, ki je privedel do izumrtja dinozavrov.
Ti asteroidi so običajno večji od devetih kilometrov, na Zemljo pa padejo enkrat na 250 milijonov let. To je desetkrat pogosteje, kot so sprva mislili. Računalniški model, ki so ga uporabili raziskovalci, je preučil tudi, kako pogosto uspe tem asteroidom pobegniti iz glavnega asteroidnega pasu v primerjavi z drugimi vrstami. Raziskovalci so ugotovili, da so polovico izločenih asteroidov predstavljali temni ogljikovi hondriti, kar ustreza vrsti, za katero domnevajo, da je povzročila krater Chicxulub.
Raziskovalci so z Nasinim superračunalnikom Pleiades spremljali 130 tisoč modelov asteroidov in opazovali njihov napredek v stotinah milijonov let. "Naša razlaga nastanka kraterja Chicxulub se lepo ujema s tem, kar že vemo o razvoju asteroidov," je dejala soavtorica študije Simone Marchi.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.