Kanadski regulator Transport Canada je konec tedna pripravil izredno direktivo, ki jo je v ponedeljek prevzela tudi Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA). Skladno z novimi pravili piloti letalskih družb z letali omenjenega modela na nadmorski višini nad 8840 metrov ne bodo več smeli presegati 94 odstotkov maksimalne moči motorja, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Letalske motorje za A220 sicer izdeluje proizvajalec Pratt & Whitney, najnovejši airbus pa uporablja motorje PW1500G.

Pri teh motorjih, oziroma različicah PW1000 (PW1500G uporablja zgolj A220), so se v preteklosti večkrat pojavile težave, tudi prizemljitve, a jih je proizvajalec vedno odpravil. Verzija 1500 ima po nekaterih neuradnih informacijah težave s programsko opremo, ki nadzoruje pravilno delovanje motorja, ta naj bi povzročala povečane vibracije, piloti pa naj bi posledično morali ugasniti motor.
Direktiva je bila izdana zaradi več težav z motorji letal A220 v uporabi kanadske letalske družbe Air Canada in švicarskega prevoznika Swiss iz skupine nemškega letalskega velikana Lufthansa.
Švicarski letalski prevoznik Swiss Airlines je zaradi težav z motorji začasno prizemljil celotno floto novih airbusov A220. Odpovedanih je bilo okoli 100 letov, a bo do četrtka znova poletelo vseh 29 letal tega tipa. Družba bo z letalom A220 letela tudi v Ljubljano.
Kanadski preiskovalci intenzivno ugotavljajo vzroke napak
Letala A220 je zasnoval in prvič sestavil kanadski proizvajalec Bombardier, prvotno ime je CS 300, ki pa je imel težave pri pridobivanju kupcev. Model je nato kupil in uspešneje prodajal Airbus, ki sicer ponuja tudi podobna ekonomsko učinkovita, a nekoliko večja letala A320 neo.

KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.