Znanost in tehnologija

Kako zalezovalci vohunijo s pomočjo aplikacij za starševski nadzor

Ljubljana , 15. 12. 2024 16.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Programska oprema, ki se trži kot uporabno orodje za zagotavljanje varnosti otrok, je lahko dvorezni meč. Nekatere aplikacije lahko v napačnih rokah namreč povzročijo veliko škode. Izkoriščajo se lahko za različne zlorabe in zalezovanje, svarijo kibernetski strokovnjaki.

Program mSpy je znan kot zalezovalska programska oprema. Kot piše SkyNews, gre za programsko opremo, ki je prikrito nameščena na telefon nekoga, da ga je z njo mogoče nadzorovati na daljavo. Najpogostejše funkcije teh aplikacij vključujejo sledenje lokaciji nekoga, vohunjenje za sporočili in klici, daljinsko aktiviranje njegove kamere ter ogledovanje družbenih medijev in zgodovine brskanja, so ugotovili raziskovalci z univerze Concordia v Montrealu, ki mSpy identificirajo kot zalezovalsko programsko opremo. 

zalezovalec
zalezovalec FOTO: Shutterstock

Po besedah Davida Emma, raziskovalca pri podjetju za kibernetsko varnost Kaspersky, je tovrstno oglaševanje pogosta taktika aplikacij zalezovalne programske opreme, saj jim omogoča, da se izognejo zakonom o prikritem nadzoru, piše SkyNews. 

Po svetu pa cveti tudi trg za zakonite aplikacije za starševski nadzor ali sledenje družini – takšne, ki vam omogočajo, da vidite lokacijo svojega otroka, omejite njegov čas pred zaslonom in nadzirate njegov dostop do interneta. A nasilneži vse pogosteje uporabljajo te aplikacije, zasnovane z mislijo na varnost otrok, za spremljanje svojih partnerjev, trdijo tehnični strokovnjaki in delavci, ki se ukvarjajo z nasiljem v družini. 

Russell Kent-Payne, strokovnjak za kibernetsko varnost, za Skynews pojasnjuje, da takšne aplikacije sicer niso zasnovane za zalezovanje, toda v napačnih rokah jih je mogoče zlorabiti.  In to je nekaj, o čemer danes slišimo veliko več poročil kot pred nekaj leti. In podatki govorijo podobno zgodbo. Gen Digital, katerega protivirusna izdelka vključujeta Avast in Norton, ugotavlja, da se je uporaba zalezovalske programske opreme med letoma 2020 in 2023 globalno povečala za 239 odstotkov. Kot ugotavljajo, so aplikacije za starševski nadzor postale najbolj razširjene oblike zalezovalske programske opreme. 

Mobilni telefon
Mobilni telefon FOTO: Shutterstock

'Nikoli nisem bila bolj prestrašena' 

Za Skynews je svojo zgodbo povedala tudi žrtev takšne zlorabe. Kot opisuje, je njen nekdanji partner izkoriščal zalezovalske programe na njenem telefonu, da je sledil vsakemu njenemu gibu. Večkrat se je zgodilo, da se je pred njo pojavil na kakšnem mestu, čeprav mu sama ni razkrila, kam se odpravlja. 

Ko sta se, ker je postal nasilen, razšla, se je še vedno nenapovedano pojavljal v njenem življenju. Ker ni vedela, da jo zasleduje preko telefona, je živela v strahu, saj si ni znala razložiti, kako se znajde na istih mestih kot ona. Nikoli nisem bila bolj prestrašena. Bala sem se za življenje. Potem je opazila, da ji na telefonu zelo hitro pojenja baterija, postala je sumničava, telefon odnesla na pregled in ugotovila, da ji je nekdanji partner s pomočjo ene izmed  prikritih aplikacij ves čas sledil. 

"Počutila sem se, kot da mi je bilo vse življenje iztrgano. O meni je vedel vse. Za vsako osebo, s katero sem se pogovarjala, kaj sem jedla, kam sem šla," srhljivo izkušnjo opisuje za Skynews.  Spremljanje se je začelo z Life360, priljubljeno aplikacijo za družinsko sledenje, ki omogoča skupno rabo lokacij v živo. Pravi, da jo je njen bivši prepričal, da si jo je naložila, ko je bila noseča, češ da je to zaradi njene varnosti. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Slovenska pomlad
15. 12. 2024 18.30
+1
Janša je pa raje kupil pri Izraelcih program Pegasus in vohuni za vsemi...
Mici973
15. 12. 2024 18.26
+5
To bi se moralo sankcijonirati z nekaj letno zaporno kaznijo in bi bil takoj mir.
E.Nigma
15. 12. 2024 17.40
+3
Tak, da komentarje dvakrat preverijo preden objavijo
MucaNeGrize
15. 12. 2024 17.08
+8
takšne paciente zalezovalce bi morali najmanj kastrirati...in mu vgraditi napravo omejenega gibanja v radiju do službe in nazaj...za vsak prekršek leto dni aresta...