Regija, ki so jo poimenovali "zadnje ledeno območje", naj bi ostala zamrznjena veliko dlje kot drugi deli Arktike. Toda nova analiza pravi, da je lansko poletje to območje doživelo rekordno taljenje ledu, poroča BBC.
Raziskovalci pravijo, da so k nepričakovanemu upadu ledu botrovali močni vetrovi, povezani s spreminjajočim se podnebjem. Običajno namreč ta regija vse leto zadržuje debel večletni led.
"Morski led kroži po Arktiki, ima poseben vzorec in se na koncu kopiči proti Grenlandiji in severni kanadski obali," je povedal Axel Schweiger z univerze v Washingtonu in vodilni avtor najnovejše študije. Dodal je, da je v klimatskih modelih, ki so jih pripravili za naslednje stoletje, to območje v poletju najdlje zadržalo ledene ploskve.
Znanstveniki menijo, da je to območje pomembno zadnje zatočišče za arktične morske sesalce, vključno s severnimi medvedi, tjulnji in mroži. Polarni medvedi na tem območju uporabljajo led za lov na tjulnje. Ti pa na ledenih ploskvah gradijo brloge za vzgojo mladičev.
Avgusta lani je nemško raziskovalno plovilo Polarstern plulo čez Wandelovo morje in nepričakovano naletelo na odseke odprte vode, kjer bi običajno našli debel led. Raziskovalci so zdaj uporabili kombinacijo satelitskih posnetkov in modelov morskega ledu, da bi razumeli, kaj se je zgodilo v regiji. Temu so dodali še satelitske meritve iz lanske pomladi, ki so pokazale, da je bil morski led v Wandelovem morju debelejši kot zadnja leta.
Toda do avgusta 2020 so slike pokazale rekordno nizko, le 50-odstotno koncentracijo ledu. Po mnenju raziskovalcev je nenavadno močan veter odnesel večino morskega ledu s tega območja, prav tako pa je pripomoglo tudi globalno segrevanje.
"Pozimi in spomladi leta 2020 je tam plaval tudi starejši, debelejši led, vendar je bilo veliko tudi tanjšega in novejšega," je dejal Schweiger.
Ironično je, da je Kanada leta 2019 del zadnjega ledenega območja označila za morsko zaščiteno območje. To območje so poimenovali Tuvaijuittuq, kar v jeziku ljudi, ki živijo na tem območju, pomeni "kraj, kjer se led nikoli ne stopi".
Avtorji študije pravijo, da bo glede na ugotovitve morda treba znova preučiti podnebne modele, saj večina med njimi ni napovedala nizke koncentracije morskega ledu na tem območju še več desetletij v prihodnosti.
Študija ob tem postavlja številna vprašanja o vplivih odprte vode na morske sesalce na tem območju. "O morskih sesalcih na zadnjem ledenem območju vemo zelo malo," je povedala soavtorica študije Kristin Laidre, prav tako z univerze v Washingtonu.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.