Da bodo virus preimenovali, so iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) sporočili že pred meseci. Pri tem so v organizaciji sodelovali s partnerji in strokovnjaki z vsega sveta, je ob prvi najavi načrta o preimenovanju virusa sporočil generalni direktor Tedros Adhanom Ghebreyesus. Za spremembo imena so se odločili, ker je skupina 30 mednarodnih strokovnjakov opozorila, da je treba razmisliti o ustreznem, nediskriminatornem in nestigmatizirajočem poimenovanju virusa.
WHO si namreč že dolgo prizadeva, da bolezni ne bi več poimenovali po živalih ali regijah, s čimer bi preprečili kakršno koli možnost diskriminacije ali stigmatizacije, je dejal tiskovni predstavnik WHO.
Simptomi virusa mpox so lahko različni, a običajno vključujejo izpuščaje, vročino, mrzlico, otekle bezgavke, izčrpanost in glavobol. Pojavijo se lahko tudi posamezne genitalne lezije, rane na ustih ali anusu. V nekaterih primerih so pacienti potrebovali tudi bolnišnično obravnavo.
Septembra so v Veliki Britaniji zabeležili drugi sev virusa, kar je v državi sprožilo zaskrbljenost, poroča SkyNews. Slednjo je sicer pomiril profesor in vodilni ekspert za nalezljive bolezni Neil Ferguson. Dejal je, da se zdi, da Velika Britanija zmaguje bitko proti virusu, število obolelih je namreč upadalo. Kljub temu je opozoril, da tveganja za ponoven izbruh še zmeraj ostajajo.

KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.