WhatsApp, ki je v lasti Facebooka, je že avgusta dosegel dogovor s podjetjem Google, da se kopije, ki bi preprečevale izgubo podatkov, ne bodo štele v podatkovno omejitev njihovega sistema Drive. Same spremembe začnejo veljati 12. novembra in s spremembami se uvede novost, s katero se vse podatke v aplikaciji, starejše od enega leta, briše.
Težava se začne pojavljati pri ustvarjanju varnostne kopije, saj ta zapusti "varno okolje" aplikacije in omogoča, da drugi viri "vidijo" podatke. Opozarjajo, da "kadar koli vaša slika, posnetek ali tekstovno sporočilo zapusti njihovo aplikacijo, ni več varna". Skratka, vaša sporočila, podatke in slike, takoj ko zapustijo aplikacijo, lahko vidi kdor koli ali katera koli aplikacija, ki ste ji dovolili pregled podatkov. In tudi tisti, za katere mogoče ne bi želeli, da jih vidijo.
Tistim, ki uporabljajo iCloud, podoben sistem shranjevanja, ki ga ponuja Apple, je zagotavljena skoraj enaka zaščita, saj uporabljajo enake varnostne ključe, kot jih ima WhatApp, čeprav podatki zapustijo varno okolje WhatsAppa. Za večino ljudi to ne pomeni veliko, saj niso tarča natančnih in dolgotrajnih hekerskih napadov ali niso v navzkrižju z zakonom oziroma obveščevalnimi službami, saj tako Google kot Apple imata svoje načine kodiranja, ki relativno dobro ščitijo podatke, shranjene v njihovih sistemih.
Država bo lahko dostopala do podatkov
Težava je v tem, da brez večjih posegov in težav lahko policija, vojska ali obveščevalne službe dostopajo do varnostnih ključev, ki jim omogočajo dostop do Drive sistema. Če državne institucije zahtevajo podatke ali vpogled v profil določene osebe, je Google že v preteklosti dajal dostop. WhatsApp in Apple sta v preteklosti že večkrat zavrnila možnosti, da bi dekodirala sporočila in podatke, ki jih naredijo njihove aplikacije, medtem ko je Google že večkrat sodeloval, nazadnje se je govorilo o sodelovanju s Kitajsko.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.