Znanost in tehnologija

Vsi novi modeli vozil bodo morali imeti napredne varnostne sisteme

Bruselj/Ljubljana, 28. 05. 2022 19.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
160

Sodobni avtomobili so že kot nekakšni računalniki na kolesih, saj so opremljeni z različnimi naprednimi tehnologijami. V Evropski komisiji so prepričani, da je še posebej pomembna tehnologija, ki izboljšuje varnost med vožnjo, zato bodo nekatere takšne tehnologije od 6. julija za vse nove modele avtomobilov, ki se prodajajo v Uniji, obvezne. "Asistenčni sistemi so lahko vozniku v pomoč, nikakor pa ne morejo nadomestiti njegove odgovornosti za varno udeležbo v prometu," medtem opozarja Agencija za varnost prometa.

Cilj nove uredbe, ki zaostruje zahteve za varnost vozil, je zmanjšati število smrtnih žrtev in hudih poškodb na cestah v Evropski uniji, so pojasnili v Evropski komisiji.

Evropska uredba o splošni varnosti vozil namreč določa, da bodo morali biti od 6. julija vsi novi modeli vozil na evropskem trgu opremljeni z naprednimi varnostnimi sistemi, kot so sistemi za opozarjanje na zaspanost in nepozornost voznika, sistemi za ohranjanje voznega pasu ali sistemi za zmanjšanje mrtvih kotov pri tovornjakih in avtobusih.

Napredni varnostni sistemi v avtomobilih
Napredni varnostni sistemi v avtomobilih FOTO: Shutterstock

Komisija je tako z uredbo proizvajalcem vozil naložila, da morajo storiti vse, kar je v njihovi moči, da bi bili sistemi in elementi iz te uredbe razviti tako, da so v podporo vozniku. Uredba je del dolgoročnega cilja EU, da do leta 2050 doseže skoraj nično število hudih nesreč in poškodb (vizija brez žrtev).

Katere novosti prinaša uredba?

V skladu z novimi pravili bodo morala biti vsa motorna vozila (vključno s tovornjaki, avtobusi, dostavnimi vozili in športnimi terenskimi vozili) opremljena z naslednjimi zaščitnimi elementi: inteligentni sistem za uravnavanje hitrosti, pripomoček za namestitev blokirne naprave, za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, sistemi za opozarjanje na zaspanost in pomanjkanje pozornosti, napredni sistemi za opozarjanje na nepozornost voznika, signal za zaustavitev v sili, sistemi za zaznavanje vzvratne vožnje, zapisovalnik podatkov o dogodkih in točen nadzor tlaka v pnevmatikah.

Za avtomobile in dostavna vozila bodo obvezni dodatni varnostni ukrepi, med drugim napredni sistem za zaviranje v sili, sistemi za ohranjanje voznega pasu v sili, večja cona za zaščito pred udarci z glavo, ki bi v primeru trka lahko ublažila poškodbe ranljivih uporabnikov cest, kot so pešci in kolesarji.

Poleg splošnih zahtev in obstoječih sistemov (kot so opozarjanje pred zapustitvijo voznega pasu in napredni sistem za zaviranje v sili) bodo morali biti tovornjaki in avtobusi opremljeni z naprednimi sistemi, ki bodo zaznali pešce in kolesarje v neposredni bližini vozila in tako znatno zmanjšali mrtve kote okoli njega.

"Vsi ti asistenčni sistemi in tehnični ukrepi so smiselni in koristni"

V AMZS si v sodelovanju z drugimi avtomobilski klubi in organizacijami, ki se ukvarjajo z varnostjo v prometu, že vrsto let prizadevajo, da bi bili sodobni varnostni sistemi vgrajeni v čim več avtomobilov. "Pri AMZS ocenjujemo, da so vsi ti asistenčni sistemi in tehnični ukrepi smiselni in koristni; vse te sisteme že dobro poznamo, saj je z njimi (vsaj nekaterimi) opremljena večina avtomobilov, ki so že naprodaj v slovenskih avtomobilskih salonih," so sporočili in dodali, da po njihovih izkušnjah in preskusih sistemi delujejo dobro in dovolj zanesljivo, da lahko precej zmanjšajo posledice prometnih nesreč, v nekaterih okoliščinah pa jih lahko tudi preprečijo.

"Voznikom svetujemo, naj jim prodajalci vozila ob nakupu predstavijo sisteme aktivne varnosti, saj se ti pri različnih vozilih razlikujejo," sporočajo na AMZS, kjer priporočajo tudi obisk AMZS Centra varne vožnje na Vranskem.

Večina modernih vgrajenih sistemov deluje na podlagi tako imenovanih lidarjev, radarjev in kamer, ki so nameščene najpogosteje na vetrobranskem steklu, pojasnjujejo na AMZS. Vozniki morajo biti pri uporabi teh sistemov previdni oziroma se morajo zavedati, kakšen sistem je vgrajen v vozilu in kako deluje. Treba je tudi vedeti, da so tovrstni sistemi zanesljivi, če so tehnično brezhibni in delujejo v ustreznem okolju. 

"Že vremenski vplivi ali umazanija na kameri oziroma radarskem senzorju lahko zmoti sistem in ta ne deluje pravilno," so izpostavili na AMZS in razložili, da voznika o tem največkrat seznanita obvestilo in opozorilna lučka na armaturni plošči. "Zato je zelo pomembno, da skrbno preberemo navodila za uporabo avtomobila, da bomo vedeli, kaj pomenijo posamezna opozorila oziroma obvestila, ki nam jih vozilo sporoča, in kaj ta obvestila pomenijo z vidika varnosti vožnje," so pripomnili. 

AMZS je še nekoliko podrobneje opisal asistenčne sisteme in tehnične ukrepe, ki bodo od 6. julija 2022 obvezni v vseh na novo predstavljenih modelih avtomobilov:

sistem za samodejno uravnavanje hitrosti (ISA: Intelligent Speed Assistance); ob pomoči digitalnih zemljevidov in sistema za prepoznavanje prometnih znakov bo sistem opozarjal voznika, da je prekoračil dovoljeno hitrost, z zvočnim in svetlobnim signalom,

sistem za samodejno zaviranje pred oviro; ob pomoči radarskih tipal in kamere sistem prepoznava oviro pred avtom in s samodejnim zaviranjem skuša preprečiti trk ali omiliti njegove posledice,

sistem za preprečevanje neželene zapustitve voznega pasu (LKA: Lane Keeping Assist); ob pomoči kamer in ultrazvočnih tipal sistem prepozna, da avto (neželeno) zapušča svoj vozni pas, na to opozori voznika in s posegom v volanski mehanizem obdrži avto na voznem pasu,

inštalacija za vgradnjo alkoholne ključavnice; avtomobili bodo morali biti opremljeni s tehnično predpripravo (standardiziranim vmesnikom) za vgradnjo alkoholne ključavnice, naprave, ki omogoča zagon avtomobila oziroma vožnjo šele takrat, ko voznik s pihanjem v napravo dokaže raven alkohola v telesu,

sistem za prepoznavanje utrujenosti voznika; sistem s tipali prepoznava ravnanje voznika in znake utrujenosti; na nujen počitek ga opozarja z zvočnimi in svetlobnimi signali,

sistem za opozarjanje na ovire pri vzvratni vožnji; sistem ob pomoči tipal zaznava ovire za avtomobilom pri vzvratni vožnji, nanje opozarja z zvočnimi in svetlobnimi signali, pa tudi s samodejnim posegom v zavorni sistem,

sistem za opozarjanje na nepripete varnostne pasove: ta sistem je postal obvezen za vse na novo predstavljene modele avtomobilov že 1. septembra 2019, odslej bo obvezen za vse nove avtomobile,

snemalnik za beleženje dogodkov (na primer ob prometnih nesrečah); podoben sistem snemalnika dogodkov oziroma "črne skrinjice" (black box) kot pri letalih, raziskovalci prometnih nesreč si bodo s shranjenimi podatki pomagali pri odkrivanju vzrokov prometnih nesreč.

"Določila, ki jih prinaša predpis, lahko v celoti pripomorejo k večji varnosti v prometu," menijo na Agenciji za varnost prometa (AVP). Vse izboljšave, tehnične posodobitve in napredni asistenčni sistemi lahko ob pravilni uporabi in odgovornem vozniku pomembno pripomorejo k večji prometni varnosti. 

Pojasnili so še, da se predpisi uveljavljajo tako, da veljajo najprej za nove tipe in nato za vsa nova vozila. "Taka vozila bodo na cestah prevladovala v obdobju več let," odgovarjajo na vprašanje, kdaj bi lahko na slovenskih cestah začeli prevladovati tovrstni avtomobili. Glede na prilogo II omenjene uredbe se zahteve za vozila uvajajo postopoma, opominjajo. "Za večino zahtev se s 6. julijem prepove podelitev evropske homologacije, vpliv na registracijo novih vozil pa se bo začel šele s 7. julijem 2024," razlagajo na AVP. 

Človek je še vedno odgovoren za 93 odstotkov vseh prometnih nesreč

Na AVP pravijo, da tehnični napredek na področju naprednih varnostnih sistemov vozil nudi nove možnosti za zmanjšanje števila prometnih nesreč in njihovih posledic, a poudarjajo, da je za 93 odstotkov vseh prometnih nesreč še vedno odgovoren človek. "Zato morajo vozniki vseskozi posvečati pozornost vožnji in biti vestni ter varni vozniki ne glede na tehnološki napredek vozil," so izpostavili.

Dodali so še, da je odgovornost vsakega voznika, da je za volanom zbran in pazljiv ter da se poleg spoštovanja predpisov ustrezno odzove na razmere in situacije na cesti. "Asistenčni sistemi so lahko vozniku v pomoč, nikakor pa ne morejo nadomestiti njegove odgovornosti za varno udeležbo v prometu," so sklenili.

Tudi pri AMZS nenehno poudarjajo, da so napredni asistenčni sistemi le pripomoček za varno vožnjo, ne pa nadomestek voznika oziroma njegovih dejanj. "Še vedno namreč velja, da je za vse, kar se dogaja z avtom, odgovoren  zgolj voznik, ne pa tehnika. Vsi asistenčni sistemi, ki so vgrajeni v novejša vozila, so torej namenjeni 'le' popravljanju ali delnemu popravljanju napak voznikov," pravijo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (160)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MB4ever
11. 06. 2022 09.43
Odkar so loleki povsod na oblasti, je vse vedno bolj prilagojeno smotanim, nesposobnim, nerodnim in zabitim. Vcasih so taki izviseli, danes pa harajo... Grozno...
yanay
29. 05. 2022 21.45
+1
Vedno več elektronike v avtomobilih. Saj je v večini primerov celo koristna. Toda vsa ta silna elektronika, je lahko tudi potencionalno nevarna. Noben sistem ni tako zavarovan, da ne bi bilo mogoče vdreti vanj. Zamislite si, da vam na vožnji po avtocesti nekdo na daljavo ugasne avto. Ne bi se vam dobro godilo. Ta elektronika za strokovnjake lahko tudi pomeni stalni nadzor gibanja avtomobila in s tem tudi voznika. Pa še kaj bi se našlo, sodobna elektronika je marsikatero fantazijsko idejo, že spravila v realnost.
Najpametnejši
29. 05. 2022 20.50
-2
Zelo pametna uredba. Uradniki delajo v pravo smer.
preprostež
29. 05. 2022 17.21
+3
V razmislek: po recimo deset tisočih vožnjah s varnostnim pasom vam ta enkrat reši življenje. Se splača ali ne?
RED_line
29. 05. 2022 14.14
-2
Popolnoma nesmiselni sistemi! Pa kaj vi mislite da boste vi vozili moj avto? Da vam zaupam svoje življenje?! Niste normalni ...
preprostež
29. 05. 2022 17.16
+1
S takim odnosom ne bo nihče zaupal svojega življenja vam.
sandi101
29. 05. 2022 12.33
+0
ali pa naj se narod posveti vožnji, ne pa da imajo sto in en opravek ko so za volanom
OvcjiPastir
29. 05. 2022 10.59
+7
Kako je glede smernikov pri BMWjih, a se morajo dokupit kot dodatna oprema? Kadarkoli se vozim jih nihče ne daje, ko zavija.
preprostež
29. 05. 2022 17.23
+2
Enkrat sem videl enega, ki je nakazal smer. Po pozornejšem pogledu sem ugotovil, da je bil Seat z nalimanim BMW logotipom.
PomisliNaSonce
29. 05. 2022 10.58
-1
A avto zazna da nate drevo pada...a zazna da je cesta ledena in zamočena in neprimerna za vožnjo kljub vsej elektroniki...če bi blo kj od tega, bi komukacijski paket moral takoj obvestiti odgovorne službe in do odprave nevarnosti cesta zaprta...pobračilo stroškov plačnikom taks in vinjet...to je to. Ne pa da se te sisteme drago prodaja posamrzniku, da se mu se bolj denar puli..banda
VelikoVedro
29. 05. 2022 11.07
-3
Ne samo to, ponoči avto spremlja nebo in išče potencialno nevarne asteroide, ko najde kakšnega, pointegrira njegovo orbito desetletja vnaprej in če najde trk izračuna lokacijo trka na Zemlji in te ne pusti tja ob tistem času. Ima tudi vgrajene seizmografe in lahko ugotovi prihajajoče erupcije vulkanov leta vnaprej in te prav tako ne pusti tja. Zadnji modeli bojda celo vejo kakšno bo gibanje cen naftnih derivatov za par mesecev vnaprej in ti povejo kdaj se splača tankat na zalogo.
PomisliNaSonce
29. 05. 2022 11.17
+0
Ja ampak za padajoče drevo al pa skalo ki leti po hribu, bi blo pa res fino vedet..vse ostalo so preplačani bonbončki
preprostež
29. 05. 2022 17.24
+1
Avto namesto vas trola po komentarjih, da se lahko osredotočite na cesto.
Ramzess
29. 05. 2022 10.45
+0
Veliko elektronike je že, človek niti ne pomisli kaj je še v avtu pa zanjo sploh ne ve, malokdo ve, kaj še dodajo, nadzor nad vozilom s strani tretje osebe, itd. Kar je videti kot nesreča, to morda ni. Nadzor od zunaj je nekaj kar pa snemalnik, ki je programira kaj beleži, ne bo beležil.
Ramzess
29. 05. 2022 10.42
+0
"snemalnik za beleženje dogodkov" Kaj vse pa bo beležil.
Ramzess
29. 05. 2022 10.47
-1
Beležil bo tisto za kar je programiran, ostalo ne, čeprav vemo, da je v avtu lahko elektronika za katero sploh ne vemo da je, oz. o njej ne razmišljajo. Ljudje so že odkrili nekje nameščene škatlice, za katere niso vedeli kakšna elektronika je v njej. Pa se ravno v njih lahko skriva elektronika za nadzor vozila od zunaj.
Ramzess
29. 05. 2022 10.41
+0
"sistem za opozarjanje na nepripete varnostne pasove" Pa ve koliko oseb je v avtu, da ne piska ves čas. Vezan na tipala v sedežih.
VelikoVedro
29. 05. 2022 10.50
-3
V prtljažniku pod pokrovom za rezervno opremo je tipkovnica, kamor vsakokrat po tem ko je folk v avtu in pred odhodom vtipkaš koliko jih je v avtu.
Ramzess
29. 05. 2022 11.08
-1
Take zadeve morajo biti na tipnem displayu v avtu, na armaturi.
VelikoVedro
29. 05. 2022 11.13
+0
Ramzess
29. 05. 2022 10.40
-2
"sistem za preprečevanje neželene zapustitve voznega pasu" Pa ta sistem loči med neželeno in želeno zapustitvijo pasu, da ne povzroča težav vsakič, vezan bi moral biti na smerokaze.
VelikoVedro
29. 05. 2022 10.46
+2
Ramzess
29. 05. 2022 10.39
+1
Še vedno bodo avti, ki bodo brez, kaj bo sledilo je menda jasno.
PomisliNaSonce
29. 05. 2022 10.45
+5
Nič, vse se da itaq izključit...tako da, zunanje nevarnosti ki niso v avtu pa magar če je fičo...ostajajo...ceste in obcestne pasove naj raj zrihtajo tko kot treba...pa vzdržujejo, in začnejo z pripravo na sneg in led že predn se zgodi....ne pa iz ljudi in avtov vesoljske ladje delat...
Ramzess
29. 05. 2022 11.10
+0
Mislil se stare avte brez elektronike. Sicer pa, če elita ne bi skrivala tehnologije in izrabljala zase, bi z 'avtomobili' danes lahko že leteli, imeli replikatorje, itd.
PomisliNaSonce
29. 05. 2022 11.32
+2
Ves razvoj gre samo tok naprej, da imajo nadvladniki in elita boljši nadzor..posameznik pa manj svobode in zasebnosti. Kontrola
Ramzess
29. 05. 2022 10.38
Proizvajalcem bi morali naročiti, da pripravijo gradiva o tem, za avtošole, splet, knjižne verzije. Težava je, da ima vsak svoje variante, pa bi morali to združiti v en komplet.
VelikoVedro
29. 05. 2022 10.34
Pri nas bi potrebovali sistem za branje znakov (kar sicer je serijsko pri nekaterih znamkah) in blokado na omejitev hitrosti. Samo čakam(o), da bo enkrat en uber dober in sposoben voznik BMW ali Audija zbil nekoga, ki ga ovira pri njegovi vožnji 100+ skozi naselje ...
Ramzess
29. 05. 2022 10.49
Znakov za omejitev hitrosti marsikje ni, zato blokada hitrosti na njihovi podlagi ne bi imela smisla.
VelikoVedro
29. 05. 2022 11.05
Dobro, bojo tam naprej šli s svetlobno hitrostjo, kjer pa so pa blokada.
PomisliNaSonce
29. 05. 2022 10.07
-2
Po nevarnih cestah, kjer ti vsak trenutek lahko pade trhlen drevo na streho avto...pozimi ledenih in nespluzenih do 10cm snega...naluknjanih, razpokanih in zamočenih zaradi nedelujočega odvodnjavanja...in večina hribovskih...bi blo bolj varo z konjem...oprostite
IS58
29. 05. 2022 10.11
+2
PomisliNaSonce
29. 05. 2022 10.40
+1
Mnenje še enega konja...hvala, bo počakou na druzha ;)
Komplikator
29. 05. 2022 10.05
+5
Če bi kdo od vas kupil nov avto v zadnjih treh letih bi vedel, da je večina teh sistemov vključena že v serijsko opremo... in zdej se jajcate o stvareh, ki so že napol zgodovina.... razen zaspanost in alko.... jaka sprememba... in za to se ne gleda v armaturo
IS58
29. 05. 2022 10.08
+3
Komplikator, točno tako je kot si napisal. Eni pač tega ne razumejo.
Important notice
29. 05. 2022 09.56
+3
Vse to vzpodbuja uporabo telefonov med vožnjo. Kaj če bi še blokirali možnost oglašanja na telefone in pošiljanja sms med vožnjo?
Ramzess
29. 05. 2022 10.52
Naj se raje naučijo uporabljati sisteme za uporabo telefona v avtu, glasovno upravljanje, itd. Telefon in roka, ter uhelj, nikoli niso v stiku.
simeoni
29. 05. 2022 09.33
+1
Ko boš gledal vse te naprave na armaturi,sploh ceste videl ne boš in bo kažin .Kaj ti pomaga,če imaš vesoljsko tehniko v avtu.
IS58
29. 05. 2022 10.06
+2
Simeoni, moj avto ima že skoraj vse te asistenčne sisteme vgrajene. Nič ne gledaš, lepo v miru voziš in če pride do ovire pred avtom napr. sam prične zavirati. Vidim, da ti je tehnika tuja.
VelikoVedro
29. 05. 2022 10.10
+1
@simeoni: seveda, pa ne le to - tale radarski tempomat je tako zahteven, da je armaturka podaljšana na desno, do sovoznika, da ga on opravlja. Kot v F-14. Pa za sistem za zaznavo ovir zadaj tudi rabiš sovoznika, da gre ven, pogleda in na roko vnese podatke in ti pol na armaturki ven vrže če je kakšna ovira ali nevarnost.
IS58
29. 05. 2022 10.15
+1
VelikoVedro, ni lahko upravljati novi avto s temi asistenčnimi sistemi. Imaš veliko "dela", da avto vse to zazna. Se pa lepo razgibaš, posebno na kakšni dolgi vožnji.
VelikoVedro
29. 05. 2022 10.18
-1
Res? Pri kateri znamki in modelu si to ugotovil?
VelikoVedro
29. 05. 2022 10.21
IS58
29. 05. 2022 10.25
+2
Veliko Vedro, upam,da si razumel kaj sem hotel povedati tistim, ki teh asistenčnih sistemov ne razumejo.
VelikoVedro
29. 05. 2022 10.33
+1
Ja, sej pravim, spregledal sem da si ti avtor komentarja - se strinjava.
Ramzess
29. 05. 2022 10.54
IS58 to bi pa avtošole morale vse učiti, pa uporaba telefona s sistemi v avtu. Pa so še vedno s programom v devetdesetih.
VelikoVedro
29. 05. 2022 08.08
+6
Kot vedno: sprememba = vik in krik. Zdaj je isti vik in krik kot pri air bagih, ABS, ESC in še čem :) Pa jih zdaj vsi uporabljamo kot osnovno in standarno opremo. Kaj je najslabša stvar, ki lahko pride iz zaznavanja ovir? Preprečevanju trkov?